Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na GPW może zadebiutować ok. 35 spółek

0
Podziel się:

Na rynku głównym GPW w II i III kw. roku może zadebiutować około 35 spółek.

Na GPW może zadebiutować ok. 35 spółek
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEUktbyt

Na rynku głównym GPW w II i III kw. roku może zadebiutować około 35 spółek, wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Obserwatorzy rynku podkreślają, że dokładną liczbę debiutów trudno prognozować i będzie ona zależeć od warunków na giełdzie.

Pod koniec zeszłego roku prezes GPW Ludwik Sobolewski prognozował, że na w 2008 roku na rynku głównym zadebiutuje ok. 70 spółek. W czwartek GPW po raz kolejny potwierdził tę prognozę. Jednak w I kwartale na parkiecie zadebiutowało zaledwie 5 firm, co wynika z pogorszenia koniunktury na rynku.

DOBRY POCZĄTEK II KWARTAŁU

Początek II kwartału przyniósł jednak aż cztery debiuty. Na rynek weszły kolejno Trakcja Polska, Wojas, Hardex i Unibep. Ta ostatnia spółka była 9-tym debiutantem w tym roku i 358-mą firmą notowaną na głównym rynku warszawskiej giełdy.

bEUktbyv

- _ Pod koniec roku na głównym rynku będzie ponad 400 spółek, a na NewConnect przynajmniej 100 _ - powiedział Sobolewski w czwartek podczas konferencji w związku z 17-tą rocznicą powstania GPW.

Wartość ofert tegorocznych debiutantów wyniosła 428,5 mln zł. Spółki z głównego parkietu sprzedały akacje o wartości 359 mln zł, a spółki NewConnect - 69,5 mln zł.

KNF CHCE PRZYŚPIESZYĆ

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz poinformował ISB, że obecnie w urzędzie toczy się 47 aktywnych postępowań w związku z ofertami pierwotnymi i 16 w związku z ofertami wtórnymi.

bEUktbyB

Na debiut czeka kilkanaście spółek, które mają zatwierdzone prospekty. Niektóre prowadzą właśnie oferty, część czeka na ustabilizowanie nastrojów na rynkach. Wśród nich są: Cyfrowy Polsat, Drewex, Marvipol, Pozbud T&R, Elmo, Hefal Serwis, Vertex, Zremb-Chojnice, Trimtab, Towarzystwo Finansowe SKOK, CAM Media, Comes, 4 Fun Media, Famed Żywiec, K2 Internet i Grupa Kościuszko Polskie Jadło.

Z tej grupy najszybciej zadebiutować mogą Zremb-Chojnice (prawdopodobnie 25 kwietnia), K2 Internet i Drewex. Jeszcze w kwietniu powinny zakończyć się zapisy na akcje m.in. Grupy Kościuszko, Trimtabu i Famedu Żywiec.

W zeszłym tygodniu KNF poinformował, że od maja zmieni politykę zatwierdzania indeksów. Specjaliści z urzędu mają wysyłać mniej szczegółowych pytań do firm, a w razie nieotrzymania satysfakcjonujących odpowiedzi, nie będą ich powtarzali.

bEUktbyC

Efektem ma być przyśpieszenie całej procedury. Prospekty przyszłych debiutantów mają być dopuszczane w ciągu 20 dni roboczych, a spółek już notowanych - w 10 dni. Efektem ubocznym może być jednak - przynajmniej w pierwszym okresie - spora liczba odrzuconych prospektów.

Wśród zatwierdzonych ostatnio prospektów znalazł się dokument ofertowy dystrybutora IT, spółki Vobis. W tym tygodniu KNF wszczął jednak procedurę, która może skutkować zakazaniem oferty spółki. Vobis pierwotnie liczył na debiut jeszcze w zeszłym roku.

Z informacji przekazanych przez spółkę i urząd wynika, że wątpliwości dotyczą aneksu, w którym firma prezentuje szacunkowe wyniki finansowe za zeszły rok. W samym prospekcie ma być zapis o tym, że firma nie przedstawi takich wyników, ani prognoz.

MAJ POD ZNAKIEM POLSATU

Jeszcze 6 maja na GPW mogą zadebiutować akcje Cyfrowego Polsatu. Spółka przeprowadzi prawdopodobnie największą tegoroczną ofertę, której wartość wyniesie ok. 1 mld zł. Jego główny akcjonariusz Polaris Finance (w 85% kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka) sprzeda do 75 mln swoich akcji spółki, a widełki cenowe ustalono na 10,8-13,8 zł. To daje ofertę o wartości 810-1.035 mln zł. Firma nie sprzedaje nowych akcji, nie planuje też nowej emisji.

bEUktbyD

Oferta publiczna będzie jednak częścią globalnej i spółka nie zdecydowała jeszcze ile akcji sprzeda w Polsce, a ile na świecie wybranym inwestorom. Nowi akcjonariusze mogą objąć akcje stanowiące do 27,95% kapitału spółki i uprawniające do 16,45% głosów na walnym zgromadzeniu.

Wysoka mogłaby być również oferta Vobis - o ile dojdzie do skutku. Spółka chciała dzięki środkom z emisji sfinansować większość planu inwestycyjnego szacowanego na 230 mln zł.

W II lub III kwartale zadebiutuje prawdopodobnie Beskidzki Dom Maklerski, który złożył prospekt pod koniec marca. Będzie to drugi dom maklerski na rynku głównym, po IDMSA. Na NewConnect jest notowany Wrocławski Dom Maklerski, który planuje przeniesienie się na rynek główny, połączone z nową ofertą. Ten krok był początkowo zaplanowany na ten rok, ale został odłożony ze względu na warunki na giełdzie. Potrzebne środki WDM uzyska dzięki wprowadzeniu na NewConnect swojego funduszu private equity Privilege Capital Management.

bEUktbyE

Jeszcze w III kwartale na GPW może zadebiutować Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE). Wartość jej oferty może wynieść ok. 200 mln zł. Po przejęciu przez Asseco spółki Prokom Software w skład grupy wchodzą giełdowe: Asseco Poland, Asseco Slovakia, Asseco Business Solutions oraz ABG. Prezes Adam Góral chciałby w przyszłym roku wprowadzić na GPW Asseco Germany.

W II lub III kwartale może zadebiutować też firma deweloperska Dantex, działająca głównie na rynku warszawskim, która złożyła prospekt na początku grudnia. Spółka informowała, że chce pozyskać ok. 110 mln zł.

W ciągu całego roku na GPW zadebiutuje prawdopodobnie do dziesięciu spółek zagranicznych. Pierwszą z nich będzie grupa alkoholowa Belvedere, producent i dystrybutor m.in. wódki Sobieski. Notowana na giełdzie Euronext w Paryżu, chce zadebiutować na warszawskiej GPW pod nazwą Sobieski, 21 kwietnia, na zasadzie - _ dual listingu _, jak poinformowali przedstawiciele grupy w tym tygodniu.

W II kwartale ofertę równocześnie w Londynie, Pradze i Warszawie chce przeprowadzić spółka górnicza New World Resources BV (NWR). Planowana oferta ma składać się z międzynarodowej oferty skierowanej do inwestorów instytucjonalnych oraz oferty publicznej w Czechach i Polsce skierowanej do inwestorów indywidualnych.

Obecnie na GPW notowane są 24 zagraniczne spółki. W tym roku do tego grona dołączył tylko Atlas Estates, spółka inwestująca na rynku nieruchomości krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pod koniec roku równocześnie w Warszawie i Frankfurcie może zadebiutować spółka inwestycyjna bmp Media Investors, należąca do grupy bmp AG. Spółka wcześniej przeprowadzi ofertę prywatną.

Z informacji agencji ISB i DealWatch wynika, że wejściem na GPW mogą być zainteresowane również serbska spółka IT ComTrade i czeski dystrybutor sprzętu IT eD'system. Obie to jednak raczej kwestia przyszłego roku.

NA GPW MOGĄ WKRÓTCE ZADEBIUTOWAĆ 3 SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca września 2008 roku, na giełdzie mogą zadebiutować potencjalnie trzy spółki z udziałem Skarbu Państwa: Zakłady Azotowe Tarnów-Mościce, spółka energetyczna Enea i BGŻ.

Najbliżej debiutu wydają się być ZA Tarnów-Mościce, które pod koniec marca złożyły prospekt emisyjny w KNF. Spółka planuje debiut na GPW w drugiej połowie czerwca. Oferta publiczna Tarnowa ma składać się tylko z nowych akcji, a Skarb Państwa na razie nie będzie zbywał swoich walorów.

W lutym nadzwyczajne walne zgromadzenie Tarnowa podjęło uchwałę o debiucie spółki na GPW i o podwyższeniu kapitału spółki, dzielącego się na 24 mln akcji, w drodze emisji 9,6-16,0 mln nowych akcji na okaziciela serii B. Tym samym kapitał będzie dzielił się na 33,6-40,0 mln akcji o wartości nominalnej 5,00 zł każda.

W przypadku emisji maksymalnej liczby - 16 mln akcji serii B - Skarb Państwa i Nafta Polska nadal pozostaną właścicielem pakietu 51% akcji tarnowskich Azotów.

Zgodnie z uchwałą NWZ, 75% akcji serii B będzie przeznaczonych do nabycia w transzy instytucjonalnej, a w 25% - w transzy indywidualnej, z możliwością zmiany wielkości transzy przez zarząd, w granicach 10%, na podstawie rekomendacji oferującego, którym będzie DM BZ WBK.

Program inwestycyjny dla Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce sięga blisko 1 mld zł do 2015 roku, natomiast do 2011 roku ma kosztować prawie 700 mln zł i w znacznej części ma być finansowany z emisji nowych akcji. Jej wartość nie powinna przekroczyć 400-500 mln zł.

Do końca trzeciego kwartału 2008 roku, w czerwcu lub we wrześniu, ma zadebiutować na GPW Bank BGŻ, w którym SP posiada ponad 37,3% akcji.

BGŻ wybrał już doradców w związku z tym procesem. Są to Credit Suisse Securities (Europe), Kancelaria Prawna Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy oraz Dom Maklerski PKO BP. Na razie prospekt emisyjny nie został złożony w KNF.

Zgodnie z deklaracjami MSP, do obrotu trafi cały pakiet akcji znajdujący się obecnie w posiadaniu SP. Natomiast bank nie będzie podwyższał kapitału w drodze nowej emisji. Także holenderski Rabobank, do którego należy 45,87% udziałów BGŻ, zadeklarował, że nie będzie sprzedawał swoich akcji. Ofertę banku można oszacować nawet na ok. 1 mld zł.

Teoretycznie jeszcze przed wakacjami lub w lipcu mogłaby zadebiutować spółka energetyczna Enea, w której skład obecnie wchodzi grupa dystrybutorów energii i Elektrownia Kozienice. Wydaje się jednak, że dojdzie do tego dopiero najwcześniej we wrześniu.

Prospekt emisyjny Enei powinien trafić do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na przełomie kwietnia i maja. Ofertę ma stanowić emisja podwyższeniowa, opiewająca na ok. 30% obecnego kapitału firmy o wartości ok. 3 mld zł.

KUMULACJA OFERT SP POD KONIEC 2008 ROKU

MSP przewiduje, że pod koniec 2008 roku lub na początku 2009 roku może dojść do kolejnych dużych ofert publicznych firm z udziałem SP: GPW, PGE, Bogdanki, Polskich Linii Lotniczych Lot i Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

W tej grupie najszybciej, bo w połowie października, ma zadebiutować na giełdzie sama GPW. Prospekt emisyjny firmy ma zostać złożony w KNF na początku lipca, choć jego pierwsza wersja powinna być gotowa na przełomie maja i czerwca.

MSP planuje sprzedać 47,82% akcji GPW w ofercie publicznej. W transzy instytucjonalnej i indywidualnej ma znaleźć się 19% walorów, natomiast 28,82% akcji zostanie zaoferowanym w tzw. ofercie kierowanej do domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych.

Po realizacji pierwszego etapu prywatyzacji Skarb Państwa zachowa 51% akcji GPW, a drugi etap nastąpi w ciągu 1-3 lat od momentu zakończenia pierwszego. Może to być oferta publiczna, sprzedaż akcji dla inwestorów niebranżowych, branżowych np. poprzez wejście w alians lub rozwiązanie hybrydowe łączące wybrane warianty.

Obecnie Skarb Państwa ma 98,82% udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,18% akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych.

Według wyceny, ujawnionej na jesieni 2007 roku, GPW jest warta minimum 1,8 mld zł, co oznacza wartość oferty na ok. 900 mln zł.

Zdaniem MSP, w listopadzie-grudniu 2008 roku jest szansa na debiut kopalni węgla kamiennego Bogdanka, która chciałaby pozyskać z oferty w wersji optymistycznej nawet 500 mln zł. Spółka ma podwyższyć swój kapitał o 30%, natomiast Skarb Państwa nie będzie sprzedawał obecnie swoich walorów stanowiących 96,81% akcji firmy.

Z kolei w IV kw. 2008 roku ma być gotowa do debiutu Polska Grupa Energetyczna (PGE), która znajdzie się na parkiecie w końcu br. lub na początku 2009 roku. Decyzja zostanie podjęta przez spółkę, wspólnie z właścicielem - Skarbem Państwa i doradcą firmy, a termin będzie dobrany w taki sposób, aby optymalizować wycenę firmy.

Prospekt emisyjny, który jest przygotowywany, może być gotowy w lipcu. Wartość nowej 10-proc. emisji akcji spółki jest szacowana na 3-4 mld zł. Wartość PGE, według spółki, ma wzrosnąć do 70-85 mld zł do 2012 roku, m.in. poprzez akwizycje.

W grupie potencjalnych tegorocznych debiutów znajdują się też PLL Lot. Jednak wszystko wskazuje na to, że przeprowadzą IPO już w 2009 roku. Oferta publiczna będzie się składać z akcji posiadanych przez syndyka SAir Group i części akcji Skarbu Państwa, który po tej transakcji zachowa 51% walorów Lot. Nie można wykluczyć, że nową emisję będzie chciał przeprowadzić sam Lot.

Obecnie 67,97% akcji PLL Lot posiada Skarb Państwa, a 25,1% akcji przewoźnika ma syndyk masy upadłościowej SAirLines BV, które w 1999 roku nabył od Skarbu Państwa szwajcarski holding SAirGroup, właściciel m.in. linii Swissair, które zbankrutowały w 2001 roku. Pozostałe 6,93% walorów to akcje pracownicze.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA DO SPRZEDAŻY PO 2008 ROKU

Po 2008 roku MSP może też przeprowadzić także dwa IPO firm z sektora hutniczego - Huty Łabędy z Gliwic i Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław z Bukowna. Możliwa jest też oferta Kopalni Soli Kłodawa, pierwotnie planowana na 2007 rok. W przypadku tych trzech firm zamiast ścieżki giełdowej może zostać przeprowadzona sprzedaż akcji w drodze rokowań.

Na 2009 rok przewidywany jest wstępnie debiut spółki Tauron (dawnej Energetyki Południe), powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu. Kolejna grupa energetyczna - Energa, składająca się z 8 lokalnych dystrybutorów energii (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka - mogłaby zadebiutować także w 2009 roku.

Na GPW mogą także w 2009 roku zadebiutować akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i Katowickiego Holdingu Węglowego. (KHW).

Na parkiet mają też trafić PKP Intercity i PKP Cargo, ale dopiero (odpowiednio) w 2009 i 2010 roku. Wartość oferty publicznej PKP Intercity może wynieść prawie 1 mld zł. Spółka chce dzięki debiutowi giełdowemu pozyskać ok. 500 mln zł, a Skarb Państwa za pośrednictwem PKP do 400 mln zł dzięki sprzedaży istniejących akcji.

Z większych podmiotów z udziałem MSP, na GPW w najbliższych latach może znaleźć się jeszcze PZU, po rozwiązaniu konfliktu z Eureko. Możliwy jest także debiut Poczty Polskiej - najpóźniej w 2011 roku.

bEUktbyW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)