Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawet kilka tysięcy spółek będzie na NewConnect

0
Podziel się:

Prezes GPW Ludwik Sobolewski liczy, że do końca trzeciego kwartału 2008 roku na NewConnect pojawi się 100 spółek, a w dłuższej perspektywie notowanych na tym rynku może być nawet kilka tysięcy firm.

Nawet kilka tysięcy spółek będzie na NewConnect
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes GPW Ludwik Sobolewski liczy, że do końca trzeciego kwartału 2008 roku na NewConnect pojawi się 100 spółek, a w dłuższej perspektywie notowanych na tym rynku może być nawet kilka tysięcy firm.

Obecnie na NewConnect, który rozpoczął działalność 30 sierpnia, notowanych jest osiem firm. W piątek zadebiutują na nim kolejne dwie spółki, Inwest Connect oraz MW Trade.

"Chcemy mieć 100 spółek do końca trzeciego kwartału 2008 roku. Taki sobie ustaliliśmy benchmark, ale nie chodzi nam o żonglowanie liczbami, ale o to, aby NewConnect stał się kreatorem gospodarki, by inspirował przedsiębiorców do zakładania i rozwijania nowych biznesów" - mówi prezes Sobolewski.

"Jeśli tak się stanie, to nie widzę powodów, żeby za rok, dwa lata nie miałoby być notowanych na NewConnect kilkaset, tysiąc, a nawet kilka tysięcy spółek" - dodał.

Optymizm prezesa podziela członek zarządu GPW Adam Maciejewski. "Odbyliśmy cały szereg spotkań z autoryzowanymi doradcami i mogę
powiedzieć, że po tych rozmowach zidentyfikowaliśmy trzy tysiące
podmiotów, które mogą pojawić się na NewConnect" - powiedział Maciejewski.
_ GPW liczy, że wśród przyszłych debiutantów będą spółki z perspektywicznych i innowacyjnych branż, m.in. IT, badania medyczne, mobile virtual network, telekomunikacja, e-marketing, risk management, biotechnologia, m-pay oraz ochrona środowiska. _Prezes Sobolewski zapowiada, że NewConnect będzie w przyszłości rynkiem nie tylko dla polskich firm, ale dla firm z całego regionu. W pierwszym rzędzie GPW chce pozyskiwać spółki z Ukrainy, Czech i Słowacji, później nie wyklucza również pojawienia się podmiotów z krajów bałtyckich.

"Jest szansa, że pierwsza zagraniczna spółka pojawi się na NewConnect jeszcze w tym roku, ale początek przyszłego roku to będzie bardziej ofensywne wyjście za granicę" - powiedział Sobolewski.

Z przedstawionych przez GPW statystyk wynika, że w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania NewConnect wartość obrotów na tym rynku przekroczyła 80 mln zł, przy czym po okresie wysokich obrotów w pierwszych dniach, kolejne dni przyniosły stabilizację obrotów na poziomie kilku milionów złotych.

"Obecny poziom obrotów jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Obroty będą rosły wraz z pojawianiem się na NewConnect kolejnych debiutantów" - powiedział Sobolewski.

Liderem obrotów na rynku NewConnect jest DI BRE Banku. Jego udział w pierwszym miesiącu sięgnął 21 proc. Tuż za nim są BM BPH (20 proc.), DM BOŚ (17 proc.) oraz DM BZ WBK (16 proc.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)