Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokom chce by Hakia i Amiga weszły na Nasdaq

0
Podziel się:

Amerykańskie firmy Hakia i Amiga, których udziałowcami są spółki z grupy Prokomu, prawdopodobnie zadebiutują na Nasdaq. Konkretne decyzje zapadną jesienią.

Prokom chce by Hakia i Amiga weszły na Nasdaq
(PAP/ Adam Hawałej)
bETKnYaJ

Amerykańskie firmy Hakia i Amiga, których udziałowcami są spółki z grupy Prokomu, prawdopodobnie zadebiutują na Nasdaq. Konkretne decyzje, co do dalszego rozwoju tych podmiotów zapadną jesienią.

Debiuty Hakia i Amiga będą miały miejsce nie wcześniej niż w 2008 roku. Spółka Hakia kosztem około 1,5 mln USD chce otworzyć data center we Wrocławiu.

"Hakia rozwija się planowo, na dzień dzisiejszy zrealizowała około 60 proc. strategii budowania softwaru. Projekt ma być w 100 proc. zakończony do końca bieżącego roku. 11 września zbiera się rada nadzorcza Hakii i podejmiemy strategiczne decyzje, co do jej dalszego rozwoju" - mówi Wiesław Walendziak, wiceprezes Prokomu Investment.

bETKnYaL

Według niego co do Hakii padają propozycje ze strony innych graczy z rynku wyszukiwarek internetowych, ale bardzo poważenie rozpatrywana jest też droga w pełni samodzielnego rozwoju i poszukania dalszego finansowania na Nasdaq-u. "Nie widzę u innych akcjonariuszy chęci, aby sprzedawać Hakię, więc pewnie zapadnie decyzja o rozwoju właśnie przez rynek kapitałowy" - dodał.

Walendziak poinformował, że Hakia jesienią planuje rozpocząć budowę we Wrocławiu jedno z dwóch europejskich data center.

"Jedno z dwóch data center Hakii na Europę powstanie we Wrocławiu. Specjaliści z Hakii zrealizowali już prace analityczne, zakończyliśmy budżetowanie tego projektu i od wczesnej jesieni chcielibyśmy zacząć je budować. Wartość inwestycji wyniesie około 1,5 mln USD" - dodał wiceprezes.

Hakia to inteligentna wyszukiwarka internetowa, której wyniki wyszukiwania mają być oparte na znaczeniu i dopasowane do kontekstu pytania. Nad projektem pracują naukowcy z Finlandii, USA, Rosji i Polski. Grupa Prokomu przyłączyła się do projektu w połowie 2005 roku. Prokom Investment i Prokom Software mają łącznie kilka procent udziałów w spółce.

bETKnYaR

Walendziak poinformował, że rozważane jest zwiększenie zaangażowania w spółkę. Na Nasdaq może trafić też inna amerykańska spółka - Amiga.

"W Amidze akcjonariusze również powinni porozumieć się, że spółkę
trzeba rozwijać przez giełdę. W przypadku Amigi, jak i Hakii,
pozostałymi inwestorami są osoby lub podmioty doświadczone, jeśli
chodzi o rynki finansowe, więc wydaje mi się, że na jesieni wypracujemy taki konsensus" - uważa Walendziak.

Prokom Software i Prokom Investment mają łącznie około 20 proc. udziałów w Amidze. Prokom Software w 2006 roku nabył 800 tys. udziałów w spółce po 2,5 USD za udział, stanowiących około 2,3 proc. wszystkich udziałów.

Amiga stworzyła m.in. uniwersalną platformę systemu operacyjnego,
umożliwiającą funkcjonowanie oprogramowania i aplikacji IT na wszelkich urządzeniach mobilnych bez względu na rodzaj i producenta sprzętu.

bETKnYaS

W tym roku spółka spodziewa się pierwszych dużych kontraktów w sieciach telefonii komórkowej w USA. W 2007 roku spółka ma też osiągnąć pierwszy w historii zysk netto.

bETKnYbm
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)