Notowania

giełda
09.01.2013 13:44

Resort skarbu szykuje się do kolejnego debiutu spółki na GPW

Ministerstwo szuka doradcy prawnego przy ofercie publicznej spółki Energa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na doradcę prawnego przy przygotowaniu oferty publicznej Energi - poinformował resort skarbu.

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług prawnych dla MSP w procesie sprzedaży akcji Energi w drodze publicznej oferty akcji.

Z warunków zamówienia wynika, że oferta publiczna akcji Energi skierowana będzie do inwestorów w kraju i za granicą, w tym w USA. Ofercie sprzedaży akcji przez Skarb Państwa może ewentualnie towarzyszyć emisja nowych akcji.

Jednocześnie resort skarbu wysłał zapytania do banków inwestycyjnych w sprawie doradztwa finansowego przy tej transakcji. MSP nie komentuje tej informacji. Rzeczniczka prasowa MSP Katarzyna Kozłowska poinformowała jedynie, że MSP nie dokonało dotychczas wyboru doradców w procesie IPO Energa.

Z zapowiedzi Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że Energa powinna zadebiutować na GPW w 2013 roku. Skarb Państwa zakłada, że do gdańskiej spółki może też wejść inwestor branżowy, ale jak informował w październiku wiceminister skarbu Paweł Tamborski, MSP nie zakłada całkowitego wyjścia z akcjonariatu Energi w 2013 roku.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii rocznie.

Zgodnie ze zaktualizowanymi założeniami strategii do 2020 roku grupa Energa zamierza inwestować około 3 mld zł rocznie w sieci dystrybucyjne, budowę elektrowni gazowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnych Energa przeznaczy około 12,5 mld zł, czyli połowę nakładów przewidzianych w tym okresie na inwestycje.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz