Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Spółka dnia: Udany debiut PHN. Zobacz, ile można było zarobić

0
Podziel się:

Resort skarbu sprzedał inwestorom 25 procent akcji za co uzyskał 240 mln złotych.

Spółka dnia: Udany debiut PHN. Zobacz, ile można było zarobić
(Reporter)
bEJmhvMB

Akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości wystartowały ponad 3 procent powyżej ceny sprzedaży akcji w ofercie publicznej.

Resort skarbu, który posiadał 100 proc. akcji spółki, sprzedał inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym 25 procent udziałów po 22 złotych. Tym samym budżet z tej transakcji zyskał niemal 240 mln złotych.

Zobacz notowania akcji PHN

bEJmhvMD

Zysk uzyskany w debiucie jest zgodny z tym co przewidywali analitycy, którzy zakładali kilkuprocentowy wzrost kursu akcji. Hipotetycznie były szanse nawet na około 50 procentowy zysk, biorąc pod uwagę porównanie wskaźnika cena do wartości księgowej GTC oraz Echo Investment, czyli spółek o zbliżonym profilu działalności. W przypadku PHN przy cenie 22 zł C/WK wyniosła 0,54 dla GTC 0,84, a Echo 1,1.

To zestawienie ma jednak charakter jedynie poglądowy. Spółka w najbliższych latach ma zamiar pozbyć się części ze 150 nieruchomości, które posiada i skupić się na wynajmie powierzchni biurowej i handlowej. GTC i Echo Investment skupia się również na budowie i sprzedaży nieruchomości.

Dużym mankamentem spółki są ponadto kiepskie wyniki finansowe. Po trzech kwartałach 2012 roku PHN miał w sumie 143 miliony złotych straty, a historyczne wyniki, którymi spółka pochwaliła się w prospekcie emisyjnym, pokazują, że nie jest to jednorazowy wypadek przy pracy.

Wyniki finansowe spółki PHN (w mln zł)
Wybrane wyniki finansowe PHN 2009 2010 2011 2012*
Zysk netto z roku obrotowego -302,5 39,2 -158,5 -142,9
Zysk z działalności operacyjnej -351,8 66,4 -185,8 -184,8
bEJmhvMJ

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego.

Do tego dochodzi zapowiedź głębokiej restrukturyzacji firmy. W prospekcie emisyjnym PHN deklaruje między innymi ograniczenie przerostu zatrudnienia i sprzedaż niemal 100 nieruchomości nie związanych z docelowym profilem jej działalności.

Szczególnie dużym zagrożeniem jest fakt, że w ciągu 3-4 lat liczba pracowników ma spaść z 300 do 100. To może być o tyle trudne do zrealizowania, że w spółce jest osiem związków zawodowych, które, mając za sobą większościowego udziałowca państwowego mogą na nim skutecznie wymusić zaniechanie takich redukcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiadomo, ilu było chętnych na akcje PHN W transzy inwestorów indywidualnych zapisy złożyło 6.174 inwestorów, a w instytucjonalnej 173 inwestorów.
To pierwszy taki debiut. Czy warto kupić akcje? Jeszcze tylko dzisiaj można zapisywać się na akcje spółki prywatyzowanej przez Mikołaja Budzanowskiego. Czy inwestycja się opłaci?
Rusza prywatyzacja dużego holdingu. Ostrożnie! Minister Mikołaj Budzanowski wysyła na giełdę kolejną spółkę. Zaczęły się zapisy na akcje PHN.
bEJmhvNe
ipo
msp
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)