Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Udany debiut spółki Komputronik

Udany debiut spółki Komputronik

Fot. Komputronik
Na GPW zadebiutował dystrybutor sprzętu IT, firma Komputronik. Walory spółki w pierwszej minucie wyceniane były na 49,9 zł, czyli ponad 27,5 proc. powyżej ceny emisyjnej.

Komputronik kierowany przez Wojciecha Buczkowskiego (na zdjęciu) jest 33-cią spółką, która zadebiutowała na giełdzie w tym roku. W ramach pierwotnej oferty publicznej firma pozyskała 56,7 mln zł na dalszy rozwój. Natomiast całkowita wartość oferty wyniosła 63,7 mln zł. Akcje zostały przez zarząd wycenione na 39,10 zł.

Z pieniędzy pozyskanych z emisji na akwizycje spółka planowała wydać do 18,3 mln zł, a wydatki przewidziane na utrzymanie dotychczasowej  infrastruktury i niezbędne inwestycje rozwojowe wynoszą od 27,6 do 32,6 mln zł.

"Rozmawiamy o akwizycji z firmą mającą sieć sklepów oraz z drugim
podmiotem, świadczącym usługi informatyczne" - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor finansowy spółki.

Według niego w razie potrzeby pula na akwizycje zostanie zwiększona kosztem środków na inwestycje, które potrzebne będą dopiero w przyszłym roku. Brakująca kwota może być wówczas uzupełniona finansowaniem dłużnym.

Spółka informowała wcześniej, że zainteresowana jest wyjściem poza granice Polski. Nowak powiedział, że pierwszym krokiem w tym kierunku ma być uruchomienie sprzedaży przez internet na rynkach południowej Europy - w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. "Chcemy uruchomić sprzedaż przez internet poza Polską w połowie 2008 roku, później dopiero, o ile ten model się sprawdzi, zdecydujemy się na otwieranie tam tradycyjnych placówek handlowych" - poinformował. 

Komputronik zakłada wzrost przychodów w latach 2007 - 2008 odpowiednio o 51proc. i 45 proc.. Jednocześnie spółka planuje planuje dynamiczny wzrost zysku netto - o 36 proc. w roku 2007 i o 64 proc. w roku 2008.

W I kw. 2007 roku zysk netto Komputronika wyniósł 688 tys. zł wobec 698 tys. zł rok wcześniej przy 102,05 mln zł przychodów wobec 66,19 mln zł rok wcześniej.

komputer, emisja akcji, KNF, ipo, komputronik, debiut na gpw, dystrybutor it
PAP
Czytaj także
Polecane galerie