Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

KE chce przekazać 300 mln euro na Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek

0
Podziel się

Komisja Europejska zamierza przeznaczyć 300 mln euro na Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) w latach 2021-2025, co pozwoli na zaszczepienie 300 mln dzieci na świecie i sfinansowanie zapasów szczepionek zapewniających ochronę na wypadek pojawiania się ognisk chorób zakaźnych, poinformowano.

KE chce przekazać 300 mln euro na Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek
(Getty Images)
bErbCXKd

"Szczepionki mogą uratować życie tylko wtedy, gdy wszyscy potrzebujący będą mieli do nich dostęp, zwłaszcza w najbardziej narażonych społecznościach i regionach na świecie. Dlatego właśnie Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień jest tak ważny. Daje on krajom rozwijającym się środki do budowania silniejszych systemów opieki zdrowotnej i programów uodparniających, tak aby świat stawał się coraz bardziej bezpieczny" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Na współorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji, ma maju zadeklarowano przekazanie na Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, ponad 1,5 mld euro, w tym 488 mln euro na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi, jak tylko powstanie.

Zadeklarowane przez Komisję środki w wysokości 300 mln euro pozwolą:

bErbCXKf
  • zaszczepić 300 mln dzieci;
  • uruchomić 3,6 mld USD w ramach współfinansowania krajowego i programów szczepień finansowanych ze środków własnych;
  • dostarczyć ponad 3,2 mld dawek szczepionek ratujących życie do 55 krajów;
  • zapobiec powtórnemu pojawieniu się polio dzięki rutynowym programom szczepień za pomocą szczepionki inaktywowanej realizowanym we współpracy ze Światową Inicjatywą na rzecz Walki z Polio;
bErbCXKl
  • finansować zapasy szczepionek przeznaczone do użycia w sytuacjach awaryjnych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się groźnych chorób, podano.

Komisja zastrzegła, że jej zobowiązanie opiera się na założeniu, że nowe wieloletnie ramy finansowe UE, a zwłaszcza Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR), z którego pochodzą środki, jakie mają trafić do Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień, zostaną przyjęte w formie zaproponowanej przez Komisję Europejską. 2 czerwca Komisja zaproponowała zwiększenie budżetu ISWMR na okres 2021-2027 do 86 mld euro w cenach z 2018 r. (96,4 mld euro według cen bieżących), co obejmuje 10,5 mld euro z nowego programu Next Generation EU.

Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień to globalne niekomercyjne partnerstwo publiczno-prywatne z siedzibą w Genewie. Sojusz został pomyślany w taki sposób, by przyciągać środki finansowe i wiedzę fachową w celu ratowania życia i ochrony zdrowia poprzez zwiększenie dostępu do nowych i niedostatecznie wykorzystywanych szczepionek w krajach ubogich. Sojusz skupia administracje rządowe i producentów szczepionek zarówno z krajów uprzemysłowionych, jak i rozwijających się, kluczowe agencje ONZ, instytucje zdrowia publicznego i instytucje badawcze, a także podmioty sektora prywatnego i społeczeństwo obywatelskie.

bErbCXKG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)