Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE opublikowała plan na rzecz wzmocnienia unii rynków kapitałowych

0
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała nowy plan działania na rzecz wzmocnienia unii rynków kapitałowych UE w nadchodzących latach. Chodzi o stworzenie warunków zwiększenie dostępności finansowania dla europejskich przedsiębiorstw, poprawę bezpieczeństwa długoterminowego inwestowania i oszczędzania oraz połączenie krajowych rynków kapitałowych w ogólnounijny jednolity rynek kapitałowy, poinformowała Komisja.

KE opublikowała plan na rzecz wzmocnienia unii rynków kapitałowych

"W związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa, musieliśmy pilnie przyśpieszyć prace nad stworzeniem unii rynków kapitałowych. Skala naszego ożywienia gospodarczego będzie w decydującym stopniu zależeć od tego, jak dobrze funkcjonują nasze rynki kapitałowe i od tego, czy obywatele i przedsiębiorstwa będą mieć dostęp do potrzebnego im finansowania rynkowego i możliwości inwestycyjnych" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że by "przedstawiony dzisiaj plan działania ma za zadanie usunąć część spośród wciąż istniejących barier dla jednolitego rynku kapitałowego".

Duże i zintegrowane rynki kapitałowe mają ułatwić odbudowę gospodarczą UE, zapewniając przedsiębiorstwom - szczególnie małym i średnim - dostęp do źródeł finansowania. Będą także wspierać transformację ekologiczną i cyfrową Europy, a także przyczynią się do stworzenia gospodarki w większym stopniu sprzyjającej włączeniu społecznemu i bardziej odpornej na wstrząsy, podano w komunikacie.

Podkreślono, że unia rynków kapitałowych ma również kluczowe znaczenie dla wzmocnienia międzynarodowej roli euro.

Przedstawiony przez Komisję plan działania obejmuje trzy główne cele:

  • zwiększenie dostępności finansowania dla europejskich przedsiębiorstw, w szczególności MŚP, by zagwarantować, że odbudowana gospodarka UE będzie ekologiczna, cyfrowa, sprzyjająca włączeniu społecznemu i odporna na wstrząsy,
  • zapewnienie, by UE stała się dla osób prywatnych jeszcze bezpieczniejszym miejscem do długoterminowego inwestowania i oszczędzania,
  • połączenie krajowych rynków kapitałowych w prawdziwie ogólnounijny jednolity rynek kapitałowy.

W związku z tym Komisja przedstawia dziś szesnaście ukierunkowanych środków mających na celu osiągnięcie rzeczywistych postępów w realizacji celu.

W związku z tym UE zamierza:

  • stworzyć pojedynczy punkt dostępu do danych przedsiębiorstw dla inwestorów,
  • wspierać ubezpieczycieli i banki w zwiększaniu inwestycji w unijne przedsiębiorstwa,
  • wzmocnić ochronę inwestycji w celu zwiększania skali inwestycji transgranicznych w UE,
  • ułatwić monitorowanie adekwatności świadczeń emerytalnych w całej Europie,
  • ujednolicić lub zharmonizować przepisy dotyczące niewypłacalności,
  • dążyć do poprawy sytuacji w zakresie konwergencji praktyk nadzorczych i spójnego stosowania jednolitego zbioru przepisów dotyczących rynków finansowych w UE.

Mimo, że większość MŚP korzysta z finansowania bankowego, może ono nie być odpowiednie lub zbyt kosztowne, dlatego finansowanie kapitałowe za pośrednictwem rynków kapitałowych (obligacje, private equity) może być dla nich często bardziej odpowiednie i zapewniać większą elastyczność. Dywersyfikacja źródeł finansowania również przyczynia się do stabilności gospodarczej i finansowej.

Ponadto plan działania Komisji ma na celu zwiększenie widoczności spółek dla inwestorów transgranicznych i lepszą integrację rynków poprzez ustanowienie ogólnounijnej platformy, która zapewni inwestorom płynny dostęp do porównywalnych informacji o spółkach. Będzie również dążyć do uproszczenia zasad notowań na rynkach publicznych i zachęcić fundusze inwestycyjne do bardziej długoterminowych inwestycji.

Chodzi też o niwelowanie rozbieżności między regulacjami poszczególnych państw np. w zakresie postępowania upadłościowego, co - jak zaznacza Komisja - od dawna stanowi strukturalną barierę dla inwestycji transgranicznych Aby wyniki postępowań upadłościowych były bardziej przewidywalne, Komisja przedstawi inicjatywę dotyczącą minimalnej harmonizacji lub zwiększonej konwergencji w wybranych obszarach pozabankowego prawa upadłościowego.

Ponadto, wraz z Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego, Komisja zbada możliwości poprawy sprawozdawczości danych, aby umożliwić regularną ocenę skuteczności krajowych systemów egzekwowania kredytów.

Kolejnym obszarem, w którym uwidaczniają się różnice są podatki. Obciążenie w tym zakresie stanowią długotrwałe procedury zwrotu podatku pobranego w przypadku inwestycji transgranicznych. Procedury te prowadzą do znacznych kosztów, które zniechęcają do inwestycji transgranicznych.

Aby obniżyć koszty inwestorów transgranicznych i zapobiec oszustwom podatkowym, Komisja zaproponuje wspólny, znormalizowany, ogólnounijny system ulg podatkowych u źródła u źródła, podano także.

Zaproponowane przez Komisję środki są rozwinięciem planu działania na rzecz unii rynków kapitałowych z 2015 r. i śródokresowego przeglądu z 2017 r, stanowią też odpowiedź na apele Parlamentu Europejskiego (projekt sprawozdania z własnej inicjatywy z czerwca 2020 r.) i Rady (konkluzje Rady z 5 grudnia 2019 r.). Na ich kształt miały również wpływ konsultacje z zainteresowanymi oraz zalecenia Forum Wysokiego Szczebla ds. Unii Rynków Kapitałowych.

Sfinalizowanie unii rynków kapitałowych wymaga wsparcia ze strony Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich na najwyższym szczeblu oraz ekspertów technicznych w administracji publicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)