Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek spożywczy
02.06.2020 18:02

KE zwiększyła proponowane płatności bezpośr. WPR do 290,7 mld euro na 2021-2027

Komisja Europejska w ramach pierwszego filara Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027 zaproponowała kwotę 290,7 mld euro, czyli o 4,5 mld euro więcej niż w poprzedniej propozycji, poinformował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Obecna propozycja w ramach Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 znacznie wzmacnia finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. W sumie na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zaproponowano 391 mld euro, proporcjonalnie do znaczenia rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w UE" - powiedział Wojciechowski w trakcie wideokonferencji.

Oznacza to, że proponowane finansowanie jest o 6,6 mld euro, czyli o około 2% wyższe, niż kwota, do której się dąży przy utrzymaniu poziomów finansowania do 2020 roku. Jest również o 26,4 mld euro wyższe niż propozycja Komisji z 2018 roku.

"W nadchodzących miesiącach będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji na rynku i, w przypadku wystąpienia kryzysu, odpowiednio reagować" - podkreślił Wojciechowski.

Proponowana kwota na rozwój obszarów wiejskich wynosi 100,7 mld euro. Obejmuje finansowanie z unijnego instrumentu naprawczego Next Generation UE w wysokości 16,48 mld euro według cen bieżących.

Dodatkowa kwota na rozwój obszarów wiejskich ma zostać przekazana państwom członkowskim UE w latach 2022-2024, proporcjonalnie do podziałów, zaproponowanych w roku 2018.

Jak wynika z wcześniejszej propozycji Komisji (przedstawionej w 2018 roku), państwa członkowskie będą miały możliwość przeniesienia do 15% swoich przydziałów na WPR między płatnościami bezpośrednimi a rozwojem obszarów wiejskich. Ma to pozwolić im lepiej dostosować politykę do priorytetów sektora rolnego.

"Pomoże to rolnikom i obszarom wiejskim w przeprowadzeniu ekologicznej transformacji oraz wesprze inwestycje i reformy niezbędne dla ambitnych celów środowiskowych Europy" - powiedział Wojciechowski.

Obecnie propozycja Komisji jest przedmiotem uzgodnień w ramach Rady Europejskiej.

Tagi: rynek spożywczy, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz