Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

KGHM pozyskało koncesję na złoże miedzi. "Może dać nawet 20 mln ton"

46
Podziel się

Nowe złoże może dać nawet 20 mln ton miedzi - przekonuje prezes koncernu KGHM Marcin Chludziński. Spółka otrzymała przed kilkoma dniami koncesję poszukiwawczą na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce. - To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie - ocenia prezes.

KGHM pozyskało koncesję na złoże miedzi. "Może dać nawet 20 mln ton"
Miedź. Koncern KGHM otrzymał koncesję poszukiwawczą na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce (zdj. ilustracyjne). (Materiały prasowe, KGHM)
bEgBpXWt

Marcin Chludziński był gościem Programu 3 Polskiego Radia. To właśnie tam rozmawiał o koncesji na możliwość poszukiwania miedzi na obszarach Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce, o czym informowaliśmy w money.pl.

- To bardzo istotne. Badamy to złoże, jeśli ono będzie dobrze wycenione, będziemy je eksplorować - zapowiedział prezes spółki. - Na podstawie odwiertów, tych odwiertów, które wykonano już historycznie, nowe złoże, na które otrzymaliśmy koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi - dodał.

Zobacz także: Otwarcie knajp po miesiącach lockdownu. "Ostatnie pół roku było potwornie ciężkie"
bEgBpXWv

W jego ocenie jest to największe potencjalne złoże w Europie, a zarazem jedno z największych na świecie. Zapowiedział też, że KGHM zaplanował już inwestycje na 3 mld złotych. Inwestycje te mają przygotować tern do wydobycia. Szef miedziowego giganta wyjaśnił, że wspomniane środki są przeznaczone wyłącznie na rynek polski.

Marcin Chludziński dodał też, że inwestycje dotyczą złóż już posiadanych przez KGHM, które są eksplorowane i gdzie sięga się po następne depozyty. - Idziemy szybami w nowe obszary, na które mamy już koncesje - wyjaśnił.

bEgBpXWB

Prezes miedziowego koncernu został też zapytany o chilijską kopalnię w Siera Gorda. - Tam optymalizujemy to co mamy, nie chcemy tam wkładać nowych pieniędzy inwestycyjnych, dbamy od 3 lat, żeby te instalacje dały nam więcej przez lepszą organizację pracy i dają nam więcej, bo patrząc na produkcję, to są wzrosty rok do roku o 20 proc. - przekonywał w PR3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgBpXWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Stanczyk
4 tyg. temu
Żeby tylko nie oddali tego obcym narodom.
salmomella
4 tyg. temu
Głupkom nic się nie opłaca, bez nowych technologii i zaplecza naukowego nic z tego nie będzie. Pozwolić trzeba Kanadyjczykom zbudować kopalnię, oni przyniosą nam technologie i postęp, sami nic nie zrobimy bo jesteśmy burakami, w tych czasach szczególnymi.
Mateusz
4 tyg. temu
32 lata, 10 lat doświadczenia w górnictwie węgla podziemnego, pracuję do chwili obecnej. Będę się starał o pracę w tej kopalni.
bEgBpXWX
Jurek
4 tyg. temu
To trochę więcej niż bursztynu z przekopu mierzei wiślanej.
W_F
miesiąc temu
obajtkowi dać zainwestować w KGHM
...
Następna strona