Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

KGHM pozyskało koncesję na złoże miedzi. "Może dać nawet 20 mln ton"

47
Podziel się:

Nowe złoże może dać nawet 20 mln ton miedzi - przekonuje prezes koncernu KGHM Marcin Chludziński. Spółka otrzymała przed kilkoma dniami koncesję poszukiwawczą na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce. - To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie - ocenia prezes.

KGHM pozyskało koncesję na złoże miedzi. "Może dać nawet 20 mln ton"
Miedź. Koncern KGHM otrzymał koncesję poszukiwawczą na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce (zdj. ilustracyjne). (Materiały prasowe, KGHM)

Marcin Chludziński był gościem Programu 3 Polskiego Radia. To właśnie tam rozmawiał o koncesji na możliwość poszukiwania miedzi na obszarach Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce, o czym informowaliśmy w money.pl.

- To bardzo istotne. Badamy to złoże, jeśli ono będzie dobrze wycenione, będziemy je eksplorować - zapowiedział prezes spółki. - Na podstawie odwiertów, tych odwiertów, które wykonano już historycznie, nowe złoże, na które otrzymaliśmy koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi - dodał.

Zobacz także: Otwarcie knajp po miesiącach lockdownu. "Ostatnie pół roku było potwornie ciężkie"

W jego ocenie jest to największe potencjalne złoże w Europie, a zarazem jedno z największych na świecie. Zapowiedział też, że KGHM zaplanował już inwestycje na 3 mld złotych. Inwestycje te mają przygotować tern do wydobycia. Szef miedziowego giganta wyjaśnił, że wspomniane środki są przeznaczone wyłącznie na rynek polski.

Marcin Chludziński dodał też, że inwestycje dotyczą złóż już posiadanych przez KGHM, które są eksplorowane i gdzie sięga się po następne depozyty. - Idziemy szybami w nowe obszary, na które mamy już koncesje - wyjaśnił.

Prezes miedziowego koncernu został też zapytany o chilijską kopalnię w Siera Gorda. - Tam optymalizujemy to co mamy, nie chcemy tam wkładać nowych pieniędzy inwestycyjnych, dbamy od 3 lat, żeby te instalacje dały nam więcej przez lepszą organizację pracy i dają nam więcej, bo patrząc na produkcję, to są wzrosty rok do roku o 20 proc. - przekonywał w PR3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
antypisior
3 lata temu
KGHM CHWALI SIĘ, ŻE MA WYNIKI NAJLEPSZE OD DEKADY. W CIĄGU ROKU CENY MIEDZI BIŁY HISTORYCZNE REKORDY (PONAD 10 TYS. DOLARÓW ZA TONĘ), SREBRO I ZŁOTO TEŻ BYŁO DROGIE...... TRZEBA BY BYĆ PATAŁACHEM, ŻEBY W TAKIEJ KONIUNKTURZE NIE UZYSKAĆ TAKIEGO ZYSKU
Stanczyk
3 lata temu
Żeby tylko nie oddali tego obcym narodom.
salmomella
3 lata temu
Głupkom nic się nie opłaca, bez nowych technologii i zaplecza naukowego nic z tego nie będzie. Pozwolić trzeba Kanadyjczykom zbudować kopalnię, oni przyniosą nam technologie i postęp, sami nic nie zrobimy bo jesteśmy burakami, w tych czasach szczególnymi.
Mateusz
3 lata temu
32 lata, 10 lat doświadczenia w górnictwie węgla podziemnego, pracuję do chwili obecnej. Będę się starał o pracę w tej kopalni.
Jurek
3 lata temu
To trochę więcej niż bursztynu z przekopu mierzei wiślanej.
...
Następna strona