Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

KNF ukarała Krezusa. Firma wykluczona z giełdy i z rachunkiem na 500 tys. zł

1
Podziel się:

Pół miliona złotych i wycofanie spółki z giełdy - to kara KNF wobec spółki Krezus za ukrywanie wyników finansowych poprzez brak publikowania raportów. Rok 2020 dobiega powoli końca, a firma ciągle nie pokazała sprawozdania za 2018 rok.

KNF ukarała Krezusa. Firma wykluczona z giełdy i z rachunkiem na 500 tys. zł
KNF ukarała Krezusa. (money.pl, Rafał Parczewski)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na spółkę Krezus 500 tys. zł kary finansowej oraz nakazała wykluczenie jej akcji z obrotu na giełdzie. Uzasadnia to naruszeniem obowiązków informacyjnych.

Mowa o obowiązku przekazywania do KNF, giełdy i publicznej wiadomości raportów okresowych. Krezus nie opublikował raportu jednostkowego i skonsolidowanego rocznego za 2018 rok, raportu za pierwszy kwartał 2019 oraz skonsolidowanego raportu półrocznego za pierwsze półrocze 2019. To w sumie cztery dokumenty.

"Uchybienie obowiązkom przekazywania raportów okresowych stanowiło rażące naruszenie, a spółka nie daje rękojmi należytego wypełniania obowiązków informacyjnych w przyszłości" - podkreśla KNF.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Wskazuje, że do podstawowych, a zarazem kluczowych obowiązków spółek giełdowych należy wypełnianie ciążących na nich obowiązków informacyjnych, w tym m.in. przekazywanie w terminach ściśle określonych przez powszechnie obowiązujące przepisy raportów okresowych obejmujących raporty kwartalne, półroczne i roczne, prezentujących kompleksowy obraz kondycji firmy.

Dodaje, że brak dostępu do kompleksowej informacji jest fundamentalnie sprzeczny z najważniejszymi regułami rynku kapitałowego, przede wszystkim z zasadą transparentności.

Komisja przypomniała również, że tym przypadku istnieje możliwość ukarania osób, które w czasie naruszenia przepisów sprawowały funkcję członka zarządu lub rady nadzorczej. Kara pieniężna jaka może zostać nałożona na członka zarządu może sięgnąć miliona złotych, a w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa o charakterze rażącym 100 tys. zł dla członka rady nadzorczej.

Wykluczenie akcji Krezusa z giełdy nastąpi po upływie 30 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. Władze spółki mają teraz m.in. 14 dni na odwołanie się od decyzji KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ares
2 lata temu
"Kara pieniężna jaka może zostać nałożona na członka zarządu może sięgnąć miliona złotych, a w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa o charakterze rażącym 100 tys. zł dla członka rady nadzorczej" dlaczego urzędnicy nie ponoszą takiej odpowiedzialności?