Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Bardzo dobre informacje z USA. Co na to GPW?

0
Podziel się:

Zobacz przebieg dzisiejszego handlu na GPW w komentarzu Money.pl

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 16.10

Bardzo dobre informacje z amerykańskiej gospodarki. Na warszawskiej giełdzie przewagę wciąż mają kupujący akcje.

Przed kilkoma minutami poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Okazało się, że sprzedaż nowych domów w lutym wyniosła w USA 321 tysięcy, co jest wynikiem lepszym od prognoz, jak również od poprzedniego odczytu. Dodatkowo optymizmem napawają informacje dotyczące nastrojów konsumentów, badane przez Uniwersytet Michigan.

Indeksy na Wall Street reagują na razie na te informacje powolnym wzrostem. Niepokój mógł bowiem wprowadzić szef Fed z St. Louis James Bullard, który stwierdził, że czas na zacieśnienie polityki monetarnej w USA i rozwiał jednocześnie nadzieje na szybkie wprowadzenie programu QE3.

Na polskiej giełdzie na razie bez większych zmian. Przewagę mają kupujący akcje, nie tylko w przypadku największych spółek.

Główne indeksy na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: KGHM mocno w górę. Przez Kanadę?

Łukasz Pałka, godz. 13.33

W dość dobrych nastrojach inwestorzy na warszawskiej giełdzie odrabiają dzisiaj straty z mijającego tygodnia. Pomaga im w tym nieco większy optymizm, który zagościł również na europejskich parkietach.

Z najnowszych wieści warto podkreślić, że Włosi przeprowadzili dzisiaj udaną aukcję obligacji na kwotę 4,5 miliarda euro, przy rentowności która była najniższa od wiosny ubiegłego roku. Z kolei z Wielkiej Brytanii napłynęły do nas informacje o wzroście PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku - gospodarka na Wyspach urosła o 0,7 procenta wobec tego samego okresu ubiegłego roku i jednocześnie skurczyła się o 0,2 procenta w stosunku do poprzedniego kwartału.Dane były zbliżone do wcześniejszych prognoz.

Na warszawskiej giełdzie WIG20 trzyma się mocno, wypadając nieco lepiej w porównaniu do głównych indeksów na pozostałych parkietach Europy.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większość największych spółek na GPW jest obecnie na plusach. Mocny ponad 3-procentowy wzrost notuje KGHM, który poinformował dzisiaj, że po przejęciu kanadyjskiej Quadry prawdopodobnie będzie również notowany na kanadyjskiej giełdzie.

GPW: Te spółki są dziś w centrum uwagi graczy

Maciej Rynkiewicz, godz. 11.35

Kupujący nie tracą porannego impetu. Przyczyniają się do tego dobre informacje z gospodarki na Wyspach.

Indeks WIG20 powoli zbliża się do poziomu wczorajszych maksimów. Jeśli utrzyma się powyżej poziomu 2320 punktów, to jest szansa na dalsze wzrosty w przyszłym tygodniu. Aby tak się stało, potrzeba dobrych danych makro, których liczba będzie dzisiaj już raczej skromna.

Przed godz. 16 pojawią się informacje o sprzedaży nowych domów w USA oraz wynik indeksu Uniwersytetu Michigan. To ważne dane, bowiem do stracenia jest wiele. Dwumiesięczny wykres WIG20 może sugerować pogłębienie korekty styczniowych wzrostów.

Do zakupów akcji skłaniają dane o PKB w Wielkiej Brytanii. Według UK National Statistics, gospodarka na Wyspach rozwijała się w IV kwartale 2011 roku w tempie 0,7 procenta. Ekonomiści zakładali, że wskaźnik da ujemny wynik. Najlepsze spółki na GPW dały dzisiaj zarobić ponad 3 procent. W tej grupie przoduje GTC oraz KGHM. Miedziowy gigant poinformował dzisiaj, że w związku z planowanym przejęciem Quadry rozważa wejście na giełdę w Kanadzie.

Tak radzą sobie najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wiele dzieje się dziś też wokół spółki DSS. Wczoraj Pragma Inkaso złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną dla tej spółki. DSS jest ponoć winny podwykonawcy 4,1 miliona złotych, jednak dzisiaj minister transportu Sławomir Nowak zapewnił, że nie ma ryzyka upadłości tej firmy. Papiery Dolnośląskich Składów Surowców tracą na wartości już od kilkunastu dni.

GPW: Dziś PGE już nie dołuje. Na jej miejsce...

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:45

Udana sesja na Wall Street oraz fatalne zakończenie wczorajszego handlu na GPW zachęciły kupujących do wzmożonego handlu.

GPW zaczyna odrabiać wczorajsze straty. Wśród grupy 20 największych spółek nie ma już tak słabego ogniwa, jakim wczoraj była PGE. Skarb Państwa sprzedał wczoraj pakiet około 7 procent akcji. Dziś spółka energetyczna się odbiła i od rana zyskuje ponad 1 procent.

Na niechlubnym miejscu najsłabszego jest dziś za to spółka PBG i jest to kontynuacja krótkiej korekty. To jednak w WIG20 wyjątek, bowiem duża większość firm dziś zyskuje. Aż osiem spółek dało od rana zarobić więcej niż 1 procent. Najlepiej radzi sobie GTC, papiery tej firmy zyskały już prawie 3 procent. Dobrze radzą sobie też Bank Handlowy i Bogdanka.

Zobacz dzisiejszy wykres WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnie dzieje się na większości parkietów na Starym Kontynencie. To może być zasługa danych z niemieckiej gospodarki. Nasi zachodni sąsiedzi opublikowali dane o PKB za czwarty kwartał minionego roku. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, największa gospodarka strefy euro (według danych nieskorygowanych o sezonowość) rozwinęła się na poziomie 1,5 procenta.

Warto dziś zwrócić uwagę na akcje spółki LPP, która opublikowała rano wynik za czwarty kwartał 2011 roku (zyski zgodnie z oczekiwaniami). Raport za cały rok opublikował też TFI Quercus, który w minionym roku przeszedł z NewConnect na rynek główny.

GPW: Czy zanosi się na kolejną słabą sesję?

Artur Nawrocki, 23.02, godz. 23:15

Choć czwartkowa sesja miała mocno negatywny wydźwięk to wydaje się, że minorowe nastroje są przejściowe i WIG20 nie przebije trwale poziomu 2300 punktów. Na notowania w Polsce dobrze powinien wpłynąć przebieg sesji na Wall Street, gdzie S&P500 zyskał 0,43 procenta.

Czwartek należał do bardzo nietypowych, aczkolwiek niezwykle interesujących sesji i zasługuje na nieco szersze omówienie. Mieliśmy kilka przeciwstawnych wydarzeń, których interpretacja nie była łatwa. Z jednej strony - lepsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w Polsce, a z drugiej rosnące bezrobocie. Teoretycznie sytuacja dla przedsiębiorstw dobra, gdyż zapewnia przychody i ogranicza presję płacową. A jednak akcje spadały (WIG20 -1,33 proc.) i przebiły poziom 2300 punktów.

Bardzo ciekawym zjawiskiem, z którym rzadko się spotykamy, była jednoczesna aprecjacja wartości złotego oraz wzrosty na Wall Street, przy solidnym spadku WIG20 i dosyć sporym obrocie. Najprościej da się to wytłumaczyć pogorszeniem nastrojów wśród rodzimych inwestorów spowodowanymwyprzedażą papierów PGE przez Skarb Państwa. Akcje koncernu poleciały 4,5 procenta w dół, co zwiększyło 0,35 procenta stratę WIG20.

Choć stawianie tezy w obecnych warunkach raczej mija się z celem, to jednak bardziej prawdopodobny scenariusz, to odbicie się od 2300 punktów i przynajmniej poranne wzrosty. Czynniki spadkowe wydają tymczasowe i nie widać fundamentalnych zagrożeń dla polskiej gospodarki, co nawet sama Komisja Europejska potwierdziła nie obniżając prognozy PKB dla Polski jako jednemu z trzech państw UE.

Co innego może mówić analiza techniczna. Uparci mogą powiedzieć, że ostatnia sesja narysowała na wykresie japońską formację _ spadającej gwiazdy _. Czym jest ta formacja? Ten układ powstaje, gdy kurs otwiera się nisko, ma wysoko maksimum, aczkolwiek zamknięcie spada w okolice otwarcia. Otwarcie lub zamknięcie może jednocześnie być minimum. Jednak ta formacja musi kończyć ruch wzrostowy, a właśnie tego brakuje do książkowej wersji. Wskaźnik RSI (Relative Strengh Index) nie wskazuje na żadne dywergencje, a wysokie obroty były spowodowane głównie sprzedażą PGE.

W zasadzie na piątkowej sesji nie będzie wielu danych makro. Oprócz rewizji PKB Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych, warto będzie zwrócić uwagę na aukcję włoskich obligacji, która zaplanowana jest na godzinę 11.00. Wśród ciekawszych spółek swoje sprawozdania opublikują Miraculum, Quercus TFI oraz LPP.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)