Korekta się skończyła, teraz czas na nowe szczyty hossy - takie wnioski można wysnuć analizując koniunkturę giełdową i wykresy głównych indeksów. Nie bez znaczenia są również wzrosty na rynku surowców.
Wczoraj dość dziwnie prezentował się indeks WIG20 na giełdowej mapie świata. Trudno stawiać tezę (i jeszcze ją obronić), że mieliśmy przykład korelacji z giełdami w Singapurze i Indonezji. Właśnie te parkiety wczoraj traciły, przy dość znacznych wzrostach na pozostałych giełdach świata. Na uwagę zasługuje zwłaszcza postawa giełdy w Londynie, o czym pisał Paweł Satalecki, jak i zamknięcie indeksów w USA. Dow Jones zyskał 0,7 proc. przy okazji ustanawiając nowy rekord zamknięcia, S&P500 wzrósł o 0,9 proc., zaś najdynamiczniej zachowywał się Nasdaq 100, który wzrósł o 1,7 proc.
Trudno oczekiwać w takiej sytuacji, że nasz rynek będzie w dalszym ciągu światowym ewenementem. Obraz techniczny rynku nie zmienił się po wczorajszej sesji, inwestorów szukających linii wsparć i oporów można więc odesłać do poprzedniego komentarza. Przed dzisiejszą sesją mogę jedynie dodać, że oczekuję udanego ataku indeksu WIG20 na poziom 3519 pkt.
Po wczorajszej sesji Marek Knitter pisał, że ,,gracze czekają, więc na impuls. Do tego czasu nie należy oczekiwać, że coś się radykalnie zmieni". Mam wrażenie, że taki impuls daje nam właśnie wczorajszy przebieg sesji za oceanem. Paradoksalnie, jedynym zagrożeniem dla byków jest świat polityki, który coraz brutalniej wciska się na rynek akcji. Do tej pory inwestorzy pokazali, że są obojętni na sejmowe burze, spory o mandaty i inne fascynujące media historie. Gdy jednak KGHM ma kupić akcje LOT-u, akcjami Ciech-u finansuje się Kompanię Węglową i spekuluje się, że odkupi je PGNiG, a w PKO BP trwa konkurs na prezesa,
w którym bierze udział były premier, to akcje tych firm nie należą do liderów wzrostów.