Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czwarty tydzień spadku WIG20. Kiedy odbicie?

0
Podziel się:

Kondycja głównego polskiego indeksu giełdowego pozostaje bardzo słaba - w ciągu ostatnich dwóch tygodni WIG20 zaliczył jedynie jedną wzrostową sesję.

Czwarty tydzień spadku WIG20. Kiedy odbicie?
bEJImXjF

Amerykanie kończą słaby pod względem danych gospodarczych tydzień mocnym raportem z tamtejszego rynku pracy. Maj był czwartym najlepszym miesiącem dla amerykańskich bezrobotnych w ciągu ostatnich 3 lat.

W zeszłym miesiącu bowiem pracę znalazło aż 280 tysięcy osób bezrobotnych. Jednocześnie, płace w sektorze prywatnym rosły nieco szybciej niż oczekiwaliśmy, bo o 0,3 proc. m/m. Mimo delikatnego wzrostu stopy bezrobocia (z 5,4 do 5,5 procenta) odczyt ten jest bardzo pozytywny i pozwala amerykańskiej Rezerwie Federalnej utrzymać kurs polityki monetarnej i zmierzającej do podniesienia stóp procentowych. Innego zdania jest jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zaleca Komitetowi Otwartego Rynku wstrzymanie się z pierwszą podwyżką do początku 2016 roku.

W pierwszej połowie tygodnia poznaliśmy wskaźniki PMI dla europejskich gospodarek. Poniedziałkowe, przemysłowe PMI wykazały poprawę koniunktury we Włoszech i Hiszpanii, a także we Francji (choć w jej przypadku wskaźnik ten nadal znajduje się w obszarze recesji) oraz stabilizację na niskich poziomach w Niemczech. Słabiej wygląda za to sektor usługowy w tych krajach - kondycja największych gospodarek Europy, za wyjątkiem Francji, pogorszyła się względem zeszłego miesiąca.

bEJImXjH

Bardzo pozytywny wydźwięk miały za to dane o inflacji w Eurolandzie. Wskaźnik HICP wzrósł w ujęciu rocznym o 0,3 proc. kończąc tym samym kilkumiesięczny okres deflacji. Roczna inflacja bazowa również wzrosła i wybiła się z przedziału 0,6-0,7 proc. rocznie, do 0,9 proc obecnie. To prawdopodobnie zbyt krótko by uznać, że wzrost inflacji jest wynikiem wprowadzenia przez EBC programu QE - przyczyn należy raczej szukać w odbiciu cen ropy, która ma coraz mniejszy, ale wciąż ujemny wpływ na wartość wskaźnika. Niemniej, w połączeniu z poprawą na rynku kredytowym strefy euro, dane te są jak najbardziej pozytywne i mogą świadczyć o powolnym wstępowaniu Eurolandu na ścieżkę rosnącej inflacji.

Główne indeksy giełdowe w Europie zanotowały słaby tydzień, którego nie uratowały pozytywne payrollsy. Najmocniej tracił Włostki FTSE MIB, bo około 2,5 proc., oraz CAC40, 1,5 proc,. W okolicach wyjścia na zero oscyluje za to główny indeks ze Stanów Zjednoczonych - S&P500. Negatywnie na tym tle wypada warszawski WIG20, który zamyka niepełny tydzień na około 3-procentowym minusie.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmienia stóp procentowych w kraju

RPP, zgodnie z oczekiwaniami szerokiego rynku, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W związku z tym, że przez ostatni miesiąc gospodarcza sytuacja Polski się nie zmieniła, wydźwięk komunikatu Rady oraz jej konferencja prasowa pozostały podobne. RPP nadal oczekuje okresu deflacji, jednak biorąc pod uwagę silny wzrost gospodarczy, ryzyko utrzymywania się inflacji poniżej celu jest ograniczone. Z tego też powodu ani Rada, ani inwestorzy nie widzą powodów, by stopy procentowe zmieniły się w najbliższych miesiącach.

W mijającym tygodniu opublikowano również wskaźniki PMI dla polskiego przemysłu. Z danych o nastrojach w p tym sektorze wynika, że jego kondycja pogorszyła się już po raz 4 z rzędu. Przemysłowy PMI spadł z poziomu 54 pkt do 52,4 pkt, negatywnie zaskakując analityków, którzy prognozowali jego wartość w okolicach 53,5 pkt. Niemal wszystkie komponenty również obniżyły swoją wartość, za wyjątkiem tego dotyczącego zapasów.

bEJImXjN

Kondycja głównego polskiego indeksu giełdowego pozostaje bardzo słaba - w ciągu ostatnich dwóch tygodni WIG20 zaliczył jedynie jedną wzrostową sesję. Choć obecnie indeks spadł w silną strefę wsparcia, to jednak jak na razie nie daje pozytywnych oznak zakończenia spadków. Korekta od ostatniego szczytu zbliża się już do 7 proc. i wskazuje, jak silnym oporem jest dla inwestorów poziom 2550 pkt.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Kompania Węglowa sprzedaje węgiel po dumpingowych cenach - z taką informacją Bogdanka zwróciła się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka twierdzi, że działania te są skierowane właśnie w jej działalność, ponieważ KW oferuje swój węgiel jej odbiorcom. Prezes firmy twierdzi również, że ostatnia zapowiedź zwolnień grupowych jest wynikiem właśnie tych działań.

Właściciel CCC ma zamiar sprzedać 3 miliony akcji swojej spółki. Ta informacja doprowadziła do szerokiej wyprzedaży firmy obuwniczej i jej ponad 8-procentowej przeceny. Akcje te stanowią prawie 8 proc. całości (prezes spółki ma w niej 35-procentowy udział).

bEJImXjO

Na początku tygodnia PZU poinformowało, że kupi 25-procentowy pakiet udziałów w Aliorze. Spółka chce w ten sposób zrealizować swoje zobowiązanie do wzrostu wartości. Nie jest to jednak koniec przejęć w sektorze bankowym - ubezpieczyciel rozgląda się również za innymi bankami. Ze źródeł Reutersa wynika, że PZU może przejąć także Raiffeisen Polbank lub Bank BPH.

Idea Bank oraz Polnord zamierzają wyemitować obligacje. W przypadku pierwszej ze spółek akcjonariusze zgodzili się na ustanowienie 4. programu emisji obligacji o wartości 500 mln złotych. Ich oprocentowanie będzie nie wyższe niż 5,2 proc. (w przypadku stałego oprocentowania) i WIBOR6M lub WIBOR3M + 3,3 proc. (w przypadku zmiennego oprocentowania). Polnord z kolei wyemituje obligacje o wartości 50 mln złotych, z oprocentowaniem zmiennym w wysokości WIBOR3M + 3,5 proc.

Na GPW pojawi się producent drukarek 3D - firma Zortrax. Spółka zamierza najpierw przeprowadzić pre-IPO (czyli niepubliczną ofertę publiczną - choć jak obiecuje dyrektor finansowy - jej część będzie publiczna), po to by zadebiutować na parkiecie głównym w 2016 roku.

bEJImXki
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)