Notowania

dziś w money
04.05.2009 22:47

Dobra sesja za oceanem

Od dawna zapowiadano, że w dniu dzisiejszym zostanie podany do publicznej wiadomości wynik testu wytrzymałości dla banków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po informacji, że opublikowanie go zostało przesunięte na czwartek, inwestorzy odpuścili ten temat, skupiając się na pozytywnych doniesieniach z gospodarek.

John Carey, manager z Pioneer Investment Management, w wywiadzie udzielonym Bloomberg Radio powiedział, że jeżeli pojawi się dzisiaj kilka pozytywnych informacji z gospodarki, to być może zobaczymy także duże zainteresowanie akcjami ze strony inwestorów. Okazało się, że faktycznie dzisiejsza sesja zdominowana została przez inwestorów, którzy kupowali akcje na bazie dobrych danych makro i to nie tylko tych z USA. Już po rozpoczęciu sesji otrzymaliśmy dane z rynku nieruchomości, które zaskoczyły ekspertów in plus. Indeks podpisanych umów kupna domów rośnie kolejny miesiąc z rzędu.

Tym razem wzrost w stosunku do lutego okazał się dużo lepszy niż prognozy analityków, którzy szacowali spadek na poziomie -0,4%. Odczyt na poziomie 3,2% niewątpliwie musiał się przyczynić do optymizmu byczo nastawionej strony rynku. Podobnie było z wydatkami na inwestycje budowlane. Tu również ekonomiści szacowali spadek, tym razem na poziomie 1,3%. I ponownie wynik okazał się być lepszy od szacunków, a wydatki wzrosły o 0,3%. Dzięki tym informacjom przez całą sesję dużym zainteresowaniem cieszyły się walory spółek budowlanych, takich jak Lennar czy DR Horton rosnące odpowiednio o 9,41% i 8,74%.

Duży popyt koncentrował się również wokół spółek z sektora surowcowego. Na bazie prognoz, że chińska gospodarka może wzrosnąć w II kwartale 2009 r. o 7%, poszły w górę ceny miedzi co w dalszej kolejności zaowocowało sporym popytem na akcje producentów surowców. Szczególnie zadowoleni powinni być dzisiaj akcjonariusze giganta produkującego miedź Freeport-McMoRan Cooper&Gold, która zakończyła sesję wzrostem o 9,33%. Powody do zadowolenia mają również posiadacze walorów Alcoa, które zwyżkowały na dzisiejszej sesji o ponad 7%.

Coraz większa liczba analityków zauważa, że przekroczenie bariery 900 pkt na S&P500 może doprowadzić do oczekiwanej przez rynek korekty obecnych wzrostów. Wydaje się, że katalizatorem do tego może być wynik testu dla banków, który otrzymamy w czwartek. Na dzisiejszej sesji nic nie wskazywało na to, że banki mogą być w najbliższych dniach pod presją. Wręcz przeciwnie - cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Być może troszeczkę przyczyniły się do tego słowa Warrena Buffetta, który bank Wells Fargo nazwał wspaniałym. Cena akcji banku wzrosła dzisiaj o 23%. Udanie kończyły sesję akcje Bank of America (19,42%), Citigroup (8,42%) oraz JPMorgan Chase (10,06%).

Dzisiejsze notowania zdecydowanie pod dyktando byków. Wszystkie indeksy zanotowały pokaźne wzrosty i tak Dow Jones wzrósł o 2,61%, technologiczny Nasdaq o 2,58%, a S&P500 o 3,39% przekraczając tym samym barierę 900 pkt.

* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
Noble Funds TFI
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz