Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
12.12.2007 21:46

Duża aktywność inwestorów na GPW

Środa na GPW rozpoczęła się od głębokich spadków. Inwestorzy przestraszyli się wczorajszej reakcji amerykańskich inwestorów na decyzję FED w sprawie obniżki stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Środa na GPW rozpoczęła się od głębokich spadków. Inwestorzy przestraszyli się wczorajszej reakcji amerykańskich inwestorów na decyzję FED w sprawie obniżki stóp procentowych.

W trakcie dnia sytuacja na giełdzie w Warszawie zdecydowanie zaczęła się poprawiać, indeksy przez cały dzień odrabiały straty z porannego otwarcia. Indeksowi WIG20 udało się zakończyć dzień powyżej 3700 punktów.

Wczorajsze spadki w USA po decyzji FOMC dotyczącej obniżki stóp procentowych, odbiły się na dzisiejszym przebiegu notowań na GPW. Niejasny komunikat dotyczący perspektywy dalszej obniżki stóp procentowych spowodował, że inwestorzy w USA zaczęli wczoraj gwałtownie realizować zyski. Nerwowość amerykańskich inwestorów znacząco wpłynęła na początek dzisiejszej sesji na giełdzie w Warszawie. Indeksy rozpoczęły dzień na dużych minusach. Poprawiająca się sytuacja na europejskich giełdach oraz rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy sprawiły, że na giełdzie systematycznie zaczęli przeważać kupujący.

Wzrostom indeksu WIG20 szczególnie w drugiej części dnia zdecydowanie pomagały akcje POLNORDU oraz POLIMEXU. Indeks dużych spółek przebił w trakcie sesji poziom 3700 punktów i do końca dnia pozostał powyżej tego poziomu. Zdecydowanie gorzej radziły sobie popularne MIŚie, spółki z tego segmentu nadal cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem wśród inwestorów, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 cały czas pozostają poniżej sierpniowego dołka.

Przed sesją w USA FED poinformował, że w porozumieniu z EBC oraz innymi Bankami Centralnymi wesprze pieniędzmi system bankowy, żeby poprawić płynność na światowych rynkach. Ta informacja wywołała euforię wśród amerykańskich inwestorów. Sesja w USA rozpoczęła się od mocnych wzrostów, co pomogło dobrze zakończyć dzień warszawskim indeksom.

Obecna sytuacja na rynku nadal sprzyja kupującym. Wczorajsza nerwowe zachowanie amerykańskich inwestorów okazało się przesadzone, co pokazują dzisiejsze wzrosty na Wall Street. Indeks WIG20 przebił poziom 3700 punktów, w przypadku indeksu dużych spółek jest szansa na wzrost w kolejnych dniach.

Notowania indeks WIG zakończył wzrostem o 0,4%, a indeks WIG20 o 0,81%. Indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 0,64%, natomiast sWIG80 zyskał 0,37%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 2mln złotych.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
GoldFinance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz