Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa zdecydowanie pod kreską. GPW znów pod prąd

0
Podziel się:

O tym, co działo się podczas dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 17:45

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy nie przestraszyły Wall Street. Wykorzystali to inwestorzy z GPW, którzy wypchnęli rodzimy WIG20 nad kreskę. Na mocniejsze wzrosty nie było jednak szans. Większość europejskich giełd notowania kończyła pod kreską.

Indeks największych spółek notowanych w Warszawie dziś kilkukrotnie zmieniał kierunek ruchu. Skala jego wahań nie była jednak duża. Ostatecznie giełdowy wskaźnik notowania zakończył na niespełna 0,3-procentowym plusie. Obroty na całym rynku ledwie przekroczyły 750 mln złotych.

Słabiej niż WIG20 radziły sobie indeksy grupujące spółki średnie i małe. Zdecydowanie gorzej niż kluczowy indeks GPW wypadły natomiast benchmarki najważniejszych europejskich parkietów. Niemiecki DAX i francuski CAC straciły po niemal 1 procent. Tę barierę przekroczył już brytyjski FTSE.

Zobacz, jak dziś radziły sobie główne indeksy GPW (w ujęciu procentowym) Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zapędy kupujących studziły dziś m.in. - najsłabsze od czterech miesięcy - dane o liczbie nowych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim tygodniu marca liczba osób, które pierwszy raz ubiegały się o zasiłek dla bezrobotnych sięgnęła 385 tysięcy, podczas gdy analitycy prognozowali wartość zbliżoną do 350 tysięcy.

Reakcja inwestorów nie była jednak ani silna, ani długotrwała. Nastroje poprawiły się już w ciągu godziny, która upłynęła między publikacją danych, a startem sesji na Wall Street. Zarówno Dow Jones Industrial Average, jak i S&P500 wystartowały nad kreską. Na niewielkich plusach zdołały utrzymać się także przez pierwsze godziny notowań. To sprawiło, że nad kreską notowania zakończył także rodzimy WIG20.

Dziś warto odnotować także decyzję o pozostawieniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych w strefie euro (główna stopa wciąż wynosi 0,75 proc.) oraz konferencję szefa EBC. Słaba sytuacja gospodarcza w strefie euro i coraz mniejsze obawy o wzrost inflacji to nic nowego. W wypowiedziach Mario Draghi'ego można było jednak _ doszukać _ się potencjalnej obniżki stóp procentowych w przyszłości oraz ewentualnych działań mających na celu stymulowanie gospodarki. Konkrety jednak się nie pojawiły.

Rozczarowujące dane z USA. Zobacz, jak zareagowała GPW

Paweł Zawadzki, godzina 14:45

Stopy procentowe w strefie euro, zgodnie z prognozami ekonomistów, pozostały na dotychczasowym poziomie. Oczekiwań analityków nie spełniły natomiast wiadomości z amerykańskiego rynku pracy.

Dane mocno rozczarowały. Okazało się bowiem, że liczba nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o 385 tysięcy, wobec 357 tysięcy tydzień wcześniej. Analitycy oczekiwali, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych sięgnie około 350 tysięcy.

Gwałtownej reakcji na giełdach nie było, aczkolwiek dane z USA sprawiły, że wśród mocno niezdecydowanych dziś inwestorów na GPW zaczęli przeważać sprzedający, a WIG20 znalazł się na niewielkim minusie. Pod kreską wciąż utrzymują się natomiast indeksy spółek średnich i małych.

Zobacz przebieg sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Poprawa nastrojów, mimo złych danych z Europy

Maciej Rynkiewicz, godzina 12:40

Markit Economics opublikował finalne wskaźniki PMI dla usług za marzec dla najważniejszych gospodarek w Europie. Najnowsze dane wskazują na kolejny miesiąc dekoniunktury, przede wszystkim w strefie euro. Giełdy reagują jednak umiarkowanymi wzrostami. Jak to wytłumaczyć?

Indeks PMI dla sektora usług w strefie euro spadł z 47,9 do 46,4 pkt. Spadek okazał się nieco większy, niż oczekiwał rynek. Prognozy przebiły zaś PMI dla Włoch i Hiszpanii. Wynik dla Niemiec zamknął się na poziomie 50,9 punktu, względem prognozy 51,6. Miesiąc wcześniej odczyt wyniósł tam 54,7 pkt. i był to najwyższy wynik od 19 miesięcy.

Finalny odczyt PMI w Europie dla usług
- wynik
źródło: Markit
Francja 41,3
Hiszpania 45,3
Irlandia 52,3
Niemcy 50,9
Rosja 54,6
Wielka Brytania 46,4
Włochy 45,5
strefa euro 52,4

Tymczasem europejskie rynki akcji, po rozpoczęciu sesji na poziomach wczorajszych zamknięć, obecnie notują niewielkie wzrosty. Podobnie jest w przypadku GPW - indeks WIG20 zyskuje obecnie niemal pół procent.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na hiszpańską aukcję obligacji o wartości 4,3 miliarda euro. Hiszpania wcześniej planowała bowiem sprzedać papiery w sumie o wartości od 3 maksymalnie do 4 miliardów euro. Średnia rentowność 3-letnich papierów dłużnych wyniosła 3,019 proc., 5-letnich 3,598 proc., a 8-letnich 4,477 proc. i okazała się nieco wyższa, niż podczas poprzednich aukcji.

GPW: Szykuje się kolejny dzień spadków? Zadecydują dane z Europy

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:30

Indeks WIG20 rozpoczął sesję od symbolicznego, 0,01-proc. spadku. Podobnie dzień zaczynają szersze indeksy spółek. W centrum uwagi inwestorów będą w najbliższych godzinach publikacje indeksów PMI dla usług w największych gospodarkach Starego Kontynentu.

Do tej pory inwestorzy na GPW wpisują się w nastroje w Europie, najważniejsze grupy spółek znajdują się niewiele poniżej wczorajszych zamknięć. Inwestorzy zwlekają z decyzjami do publikacji ważnych wskaźników PMI.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Giełdowi gracze na Starym Kontynencie oczekują też na dzisiejsze wystąpienie Mario Draghi'ego. Najprawdopodobniej szef EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian, a głównym punktem jego dzisiejszej konferencji będą zapowiedzi w sprawie działań nakierowanych na ułatwienie zaciągania kredytów małych przedsiębiorstw.

Wcześniej w nocy bank centralny Japonii zadecydował o powiększeniu nielimitowanego skupu aktywów w celu osiągnięcia celu inflacyjnego w wysokości dwóch procent. Bank of Japan zapowiedział rozpoczęcie operacji, które doprowadzą do powiększenia bazy monetarnej nawet o 740 miliardów dolarów rocznie. BoJ będzie kupował obligacje rządowe o wartości 75 miliardów dolarów miesięcznie. Oprócz tego, bank centralny wydłuży średni termin zapadalności posiadanych przez siebie obligacji.

GPW: Czy jest szansa na powrót do wzrostów?

Łukasz Pałka, godzina 22:45, 3. kwietnia

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie coraz mocniej wyprzedają akcje. Czwartkowe informacje z rynku raczej nie pomogą kupującym obronić się przed dalszymi spadkami.

Za nami kiepska sesja na nowojorskiej giełdzie. Mocne spadki głównych indeksów były spowodowane zaskakująco słabymi informacjami z amerykańskiej gospodarki. Rozczarował zarówno raport ADP o rynku pracy, jak również najnowszy odczyt wskaźnika ISM dla sektora usługowego.

Rozczarowujące doniesienia z USA zdążyły popsuć nastroje wśród inwestorów już w środę, jeszcze przed zakończeniem handlu na warszawskiej giełdzie. WIG20 zanotował mocny spadek, a w ślad za nim poszły pozostałe indeksy. O ponad 4 procent zleciały między innymi notowania koncernu PGNiG, który doczekał się rekomendacji _ sprzedaj _ od analityków Espirito Santo.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po tak dużych spadkach w środę jest więc szansa, że przynajmniej na początku czwartkowej sesji kupujący będą chcieli je odreagować. Wyraźne odbicie będzie jednak bardzo trudne.

Głównie dlatego, że nastroje na europejskich giełdach nie są w tej chwili najlepsze, a w czwartek czekają nas publikacje wskaźników PMI dla europejskiego sektora usług. Prognozy są słabe, z reguły gorsze od poprzednich odczytów. Jeżeli się potwierdzą, z pewnością nie poprawią nastrojów wśród inwestorów i nie zachęcą do kupna akcji.

Ważne dla graczy będą też w czwartek wydarzenia wokół Europejskiego Banku Centralnego. EBC ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Z pewnością nie zostaną one zmienione. Istotne będzie jednak wystąpienie szefa EBC na późniejszej konferencji. Inwestorzy mogą spodziewać się, że odniesie się on do takich tematów, jak aktualne prognozy gospodarcze dla strefy euro, czy też do sprawy rozwiązania kryzysu bankowego na Cyprze.

Potem uwaga inwestorów skupi się już na doniesieniach zza oceanu. Szczególnie istotne będą zwłaszcza informacje z rynku pracy. Po zaskakującym raporcie ADP, tym razem poznamy najnowszy raport Challengera na temat zwolnień planowanych w przedsiębiorstwach. Będą też najnowsze dane o liczbie osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych. Jeżeli te wszystkie informacje znów negatywnie zaskoczą, wówczas można spodziewać się, że końcówka europejskich notowań ponownie upłynie pod znakiem spadków.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)