Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Fed poprawił nastroje na GPW. Idea Bank wchodzi z ofertą za miliard złotych

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bEKJpWHp

W bardzo dobrych nastrojach kończą czwartkową sesję inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie. W największej mierze to zasługa informacji, które w środę wieczorem napłynęły z banku centralnego USA.

Główne indeksy stołecznego parkietu od samego początku handlu wyraźnie zyskiwały. Dynamika wzrostów była dziś najwyższa w Europie. Powodów takiej sytuacji można doszukiwać się we wczorajszej decyzji Fed. Chociaż zgodnie z oczekiwaniami Fed nie zmienił stóp procentowych i z komunikatu zniknęło stwierdzenie o zachowaniu "cierpliwości" w kwestii podwyżki stóp procentowych, to jednak słowa Janet Yellen z konferencji po posiedzeniu zostały zinterpretowane jako uspokojenie, że czas podwyżek jeszcze nie nastał.

To pozwoliło inwestorom odetchnąć i jednocześnie miało wyraźny wpływ na osłabienie dolara. Jeżeli chodzi o najnowsze doniesienia z amerykańskiej gospodarki, to inwestorzy poznali po południu dane na temat liczby tzw. nowych bezrobotnych. Okazało się, że w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy w USA po raz pierwszy zgłosiło się 291 tysięcy osób, co jest wynikiem zgodnym z wcześniejszymi prognozami.

bEKJpWHr

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek

Jeszcze dzisiaj wyniki finansowe za ubiegły rok na podać Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiaj jej notowania szły w górę, choć cały czas kurs akcji znajduje się poniżej poziomu 20 złotych.

Dzisiaj inwestorzy poznali też szczegóły oferty publicznej Idea Banku. Według podanych przez bank informacji, chce on pozyskać z rynku około 1 miliard złotych. Cena maksymalna akcji została ustalona na poziomie 32 złotych.

bEKJpWHx

GPW: Akcje w górę. Decyzja Fed spodobała się szczególnie w Warszawie

Jacek Frączyk, godz. 13.13

Warszawska giełda kontynuuje otrząsanie się z ubiegłotygodniowych spadków. Przed godziną 13:00 WIG20 wzniósł się o ponad 1,1 proc. osiągając maksima sesji.

Zainteresowanie rynku przyciągają przede wszystkim Pekao (+0,7 proc.), KGHM (+1,7 proc.) i PKN Orlen (0,9 proc.). Ten ostatni niweluje stopniowo spadki z ubiegłego tygodnia, wywołane prawdopodobnie sprzedażą przez akcji OFE. Tym razem fundusze do OFE wpływają z ZUS, a nie wypływają. Dziś ZUS przelał 97 mln zł.

bEKJpWHy

KGHM reaguje na wzrost cen miedzi. Kontrakty 3-miesięczne na ten metal w Londynie poszły w górę o 1,2 proc. na dziennym otwarciu w rekcji na Fed. Obroty na trzech wymienionych spółkach to aż 37 proc. całej giełdy.

Notowania dzienne KGHM, Pekao i PKN Orlen

W indeksie średnich spółek najbardziej aktywne jest CCC (-0,5 proc.), Energa (+1,5 proc.) i Cyfrowy Polsat (+1,9 proc.). Dwie ostatnie szykują się już do przejścia do WIG20. Zawitają w nim w przyszłym tygodniu.

W Europie indeksy zmierzają o pięcioletnich maksimów

W Europie na giełdach indeksy zmierzają do najwyższych poziomów od 2000 r. Inwestorzy pozytywnie przyjmują opublikowany w środę komunikat po posiedzeniu Fed. Rośnie francuski CAC 40 o 0,2 proc., brytyjski FTSE 100 o 0,2 proc. i włoski FTSEMIB o 0,8 proc.

bEKJpWHz

Przed 13:00 najsłabszy z wielkich był niemiecki DAX. Oprócz niedawnych słabszych wskazań indeksu koniunktury ZEW, powodem może być wracająca regularnie sprawa Grecji.

Rozmowy między rządem Grecji a jej wierzycielami (KE, EBC, MFW) na razie się załamały, bo Ateny nie wykazują gotowości do współpracy i ignorują zalecania pożyczkodawców. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że nie ma szybkiego rozwiązania spraw finansowych Grecji. Giełda ateńska odpowiednio zareagowała, spadkiem o 1,6 proc. co odznacza się na tle zwyżkującej Europy.

#

bEKJpWHA

GPW: Wzrosty po decyzji Fed. Szwajcarzy nie tną stóp

Środowa decyzja Fed ucieszyła krajowych inwestorów. Usunięcie z komunikatu FOMC słowa „cierpliwy”, które powstrzymywało przed podwyżką stóp procentowych, zastąpiono słabszymi prognozami wzrostu gospodarki, co zinterpretowano jako czynnik, odwlekający decyzję.

Aktualizacja 09:32

Drugą ważną wiadomością jest czwartkowa decyzja w sprawie stóp procentowych Narodowego Banku Szwajcarii. Wbrew sugestiom wielu analityków SNB nie zdecydował się na zejście jeszcze bardziej poniżej zera z i tak już rekordowo niskimi stopami. Frankowicze nie mają chwilowo powodu do radości, bo kupujący franka nie zostali dodatkowo zniechęceni.

Dlaczego dokładnie decyzja mogła pomóc frankowiczom? Obok szansy na osłabienie franka, kredytobiorcy odczuć mogli także spadek oprocentowania kredytów. Wszystkie banki w Polsce dostosowały się już bowiem do wymogu uwzględniania ujemnej stopy procentowej (a więc i stawki LIBOR) przy wyliczeniu wysokości rat kredytów.

Co mogło być, a nie jest - nie pisze się jednak w rejestr... Najważniejsze, że otwarcie giełdy warszawskiej sugeruje czwarty dzień wzrostu. WIG 20 rozpoczął czwartek, zyskując 0,4 proc.

Notowania dzienne WIG20

Najbardziej aktywne akcje na początku sesji to Pekao (+0,4 proc.), PKO BP (+0,5) i KGHM (+0,5 proc.). Wśród średnich spółek z indeksu mWIG40 największe obroty są na Getin Noble Banku (+1,1 proc.), Enei (+0,5 proc.) i Energa (+0,4 proc.). Dwie ostatnie dołączą po jutrzejszej sesji w skład indeksu WIG 20, co automatycznie zwiększa zainteresowanie rynku.

Giełdy europejskie optymistycznie przywitały decyzję Fed. Francuski CAC 40 rozpoczął dzień 0,4-procentowym wzrostem, włoski FTSEMIB zyskuje 0,8 proc. Nieznacznie spada na otwarciu niemiecki Dax o 0,03 proc., kontynuując spadki z dwóch ostatnich dni. Czkawką cały czas odbija się publikacja indeksu ZEW we wtorek, po którym rynki spodziewały się dużo więcej.

Notowania dzienne giełd europejskich

Giełdy w Azji korygują wzrosty z tego tygodnia i decyzja Fed okazała się okazją do realizacji zysków. Tracą akcje banków po obniżeniu rynkowych rentowności obligacji rządowych, co wpłynie na wyniki tego sektora.

**

Wzrosty na GPW dzięki Fed**

Dobre nastroje w USA mogą pomóc warszawskiej giełdzie utrzymać ostatnie wzrosty. Inwestorów z Wall Street ucieszył nie tylko brak podwyżki stóp procentowych, ale także obniżenie ich prognozowanej wartości na koniec tego roku. Ważna dla giełd europejskich będzie również decyzja Banku Szwajcarii, wpłynie na notowania banków oraz oprocentowanie kredytów we frankach.

Przemysław Ławrowski, 2015-03-18, godz. 22:22

GPW ma za sobą trzy wzrostowe sesje. W środę WIG20 zyskał 0,6 procent i wiele wskazuje na to, że dobra passa zostanie utrzymana. Polskiemu rynkowi akcji powinny pomóc wieczorne doniesienia z Stanów Zjednoczonych dotyczące tamtejszej gospodarki. W sumie od początku tygodnia indeks blue chipów zyskał ponad 1,5 procent, a reprezentujący cały polski rynek akcji WIG, poszedł w górę o 1 procent.

Notowania indeksu WIG20 w tym tygodniu

Najważniejszym elementem zakończonego w środę posiedzenia amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej jest komunikat dołączony do decyzji w sprawie stóp procentowych oraz konferencja szefowej Fed, Janet Yellen.

Zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono stóp procentowych. Oznacza to, że nadal będą się one znajdować na poziomie od 0 do 0,25 procent. W odniesieniu do nich Fed zrezygnował z określenia _ cierpliwy, _ w odniesieniu do podwyżek, co sygnalizuje możliwość zacieśniania polityki monetarnej. W komunikacie napisano jednak, że wyższe stopy procentowe zostaną wprowadzone w momencie, gdy będzie widoczna dalsza poprawa na rynku pracy, a powrót inflacji w okolice 2 procent będzie wysoce prawdopodobny. Zasugerowano, że w kwietniu zmiana stóp, które nie były podwyższane od 2006 roku, jest mało prawdopodobna.

Czynnikiem, który szczególnie ucieszył inwestorów był nie sam brak podwyżki, lecz prognoza Fed dotycząca poziomu stóp procentowych na koniec 2015 roku. Wskazana wysokość to 0,625 procent, co jest niższym poziomem w stosunku do tego co zakładano wcześniej. Jeszcze w grudniu bank przewidywał, że stopy na koniec tego roku będą wynosiły 1,125 procent. W 2016 roku sięgną one 1,875 procent (wcześniej prognozowano 2,5 procent).

Na reakcje inwestorów nie trzeba było długo czekać. Indeksy z Wall Street po słabym starcie notowań, tuż po godzinie 19:00 wybiły się mocno powyżej poziomu wtorkowego zamknięcia. Ostatecznie wzrosty podczas środowej sesji przekroczyły 1 procent.

Zobacz reakcję Wall Street na decyzję Fed

Inwestorów nie zraziła nawet negatywna projekcja makroekonomiczna Fed dla amerykańskiej gospodarki. Według banku centralnego wzrost gospodarczy w 2015 roku wyniesie od 2,3 do 2,7 procent, czyli o 0,3 punktu procentowego mniej w stosunku do poprzedniej prognozy. Prognozę wzrostu PKB obniżono również dla lat 2016-2017.

Niższa ma być również inflacja. W według Fed wyniesie ona od 0,6 do 0,8 procent (poprzednio prognozowano od 1 do 1,6 procent). Cel na poziomie 2 procent ma ona szansę osiągnąć w 2017 roku.

Bardziej optymistyczna jest projekcja dotycząca stopy bezrobocia w USA. W tym roku wyniesie ona od 5 do 5,2 procent (poprzednio prognozowano od 5,2 do 5,3 procent). W 2016 roku powinna być o 0,1 punktu procentowego niższa.

Wybrane dane gospodarcze z projekcji makroekonomicznej Fed (dane procentowe)
Źródło: federalreserve.gov
2015 2016 2017
Wzrost PKB 2,3-2,7 2,3-2,7 2,0-2,4
Stopa bezrobocia 5,0-5,2 4,9-5,1 4,8-5,1
Inflacja 0,6-0,8 1,7-1,9 1,9-2,0

Błyskawiczna reakcja objęła również dolara, który osłabił się w stosunku do euro. Amerykańska waluta potaniała także w stosunku do złotego. Jego cena wyrażona w złotych wynosiła w środę wieczorem około 3,80 zł.

Cena dolara wyrażona w złotych w środę

W czwartek inwestorzy z GPW będą się przyglądać Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która jeszcze tylko do końca piątkowej sesji będzie notowana w najważniejszym indeksie warszawskiej giełdy, WIG20. JSW opublikuje bowiem raport roczny za 2014 rok. Wyniki z pewnością będą interesujące, w dużej mierze ze względu na ostatni strajk w górników.

Kurs JSW utrzymuje się poniżej poziomu 20 złotych za akcję. Tymczasem jeszcze w 2011 roku, gdy inwestorzy zapisywali się na papiery kopalni w ofercie publicznej, płacili za jedną akcję 136 złotych.

Według prognozy analityków z DM PKO BP JSW w 2014 roku mogło mieć stratę netto przekraczającą 460 milionów złotych. Prognozowali, że spółka wyjdzie na plus dopiero w 2016 roku.

Źródło: Money.pl na podstawie danych i prognoz DM PKO BP

W czwartek poznamy również krajowe dane dotyczące banku centralnego. Opublikowane zostaną zapiski z ostatniego posiedzenia RPP, na którym obniżono główną stopę procentową do 1,5 procent, co jest najniższym wynikiem w historii. NBP chce w ten sposób walczyć z deflacją, która jest obecna w Polsce od 8 miesięcy. W lutym spadek cen był najwyższy w historii i wyniósł 1,6 procent rok do roku.

Cena franka szwajcarskiego wyrażona w złotych w tym roku

(Współpraca Łukasz Pałka)

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKJpWHS
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)