Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Odwrót od ryzyka. GPW bezpieczną przystanią

10
Podziel się:

Cena złota poszła w górę o ponad 1 proc., wzrosty widać na franku szwajcarskim i jenie - najwyraźniej kapitał zawija do bezpiecznych przystani.

Odwrót od ryzyka. GPW bezpieczną przystanią
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Złoto zbliżyło się do poziomu 1,3 tys. dolarów za uncję, zyskując 1 proc. W górę idzie też srebro o 0,3 proc. Wzmożony ruch w górę widać też na jenie i franku. Po akcjach na największych giełdach nie widać ochoty do wzrostów. Kapitał najwyraźniej uznał we wtorek, że trzeba skorzystać z bezpiecznych inwestycji.

Za taką uznano też najwyraźniej bitcoina, bo ten zbliżył się do poziomu 3,0 tys. dol., zyskując we wtorek nawet ponad 8 proc. W złotym trzeba już za jednostkę kryptowaluty płacić ponad 10 tys. zł, a przebity został nawet poziom 11 tys. zł. Beztroski rajd w górę jak widać trwa.

Warszawska giełda najwyraźniej również trafiła do grona bezpiecznych przystani, bo WIG20 poszedł w górę o 1,2 proc. To przede wszystkim zasługa sektora paliwowego. PKN Orlen zyskał 3,3 proc., Lotos 4,6 proc., a PGNiG 2,8 proc.

Kwotowania WIG20 we wtorek

W przypadku Lotosu pozytywnie działała informacja o zaawansowaniu wielkiego programu inwestycyjnego EFRA, Orlen wczoraj informował o planach przejęcia mniejszościowych udziałów w Unipetrolu, działała też ustawa o zapasach ropy i gazu, która wprowadza rozwiązania sugerowane przez uczestników rynku gazowego.

Z mniejszych spółek na uwagę zasługują Famur (+13,0 proc.) i Kopex (+4,8 proc.). W poniedziałek podano informację o potencjalnych kontraktach obu firm w Argentynie, ale istotny jest też kontekst wymówienia porozumienia klimatycznego z Paryża przez Donalda Trumpa. Węgiel może wrócić do łask, a razem z nim spółki, które produkują maszyny górnicze.

Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to na minusach kończy dzień Europa, poza Londynem. Najbardziej spadły akcje niemieckie - indeks DAX -1,0 proc. - z branżą samochodową na czele. Konkurencyjność aut niemieckich w porównaniu z amerykańskimi na rynku USA może spaść przez wspomnianą wyżej rezygnację USA z restrykcji emisyjnych. Takie wnioski przedstawił Matthias Wissmann, prezes organizacji lobbyingowej przemysłu motoryzacyjnego VDA już 2 czerwca, ale w poniedziałek giełda nie mogła na to zareagować, bo były w Niemczech Zielone Świątki.

Akcje w Nowym Jorku zaliczyły po dwóch godzinach sesji niewielki spadek. Na rynkach panuje niepewność przed głosowaniem w Wielkiej Brytanii i przesłuchaniem byłego szefa FBI w Kongresie - oba wydarzenia w czwartek, razem z posiedzeniem EBC. W przypadku przesłuchania szefa FBI chodzi o groźbę impeachmentu dla Donalda Trumpa - zagrożenia raczej nie należy traktować jako realnego, ale pewne ryzyko niesie.

_ _Aktualizacja: 15:43 Polska giełda wyjątkiem. Dzięki Orlenowi i Lotosowi

To dzięki wzrostom PKN Orlen i Lotosu indeks WIG20 nie jest we wtorek na minusie, tak jak na większości giełd w Europie. Spadkami otworzyły się też notowania na Wall Street.

PKN Orlen zyskuje 2,6 proc., a Lotos 3,1 proc. Zamieszanie dyplomatyczne wokół Kataru powoduje, że perspektywa wzrostu cen paliw się oddala, a to korzystne z punktu widzenia naszych spółek, które przecież paliwo głównie importują.

Dodatkowo dobrą informację podał Lotos - poziom zaawansowania kluczowego dla spółki projektu EFRA to już 70,9 proc., podczas gdy harmonogram na ten czas mówił o 66,8 proc.

Rośnie też PGNiG o 1,3 proc. co wiąże się z przyjęciem przez rząd nowelizacji ustawy o zapasach ropy i gazu, która wprowadza rozwiązania sugerowane przez uczestników rynku gazowego.

Właśnie zwyżkom kursów tych dwóch spółek zawdzięczać należy wzrost a nie spadek indeksu WIG20 (+0,2 proc.).

To wyróżnia warszawską giełdę na tle tego, co się dzieje w Europie. Tu dominują spadki. Dość zgodnie zresztą z zaleceniami Morgana Stanleya, który poleca na drugą połowę roku euro, ale nie poleca akcji w Europie. Bank sugeruje też jednak kupowanie złotego a ten akurat we wtorek się osłabia.

Na razie inwestorów elektryzują czynniki ryzyka, czyli zeznania Jamesa Comeya w Kongresie i brytyjskie wybory. Stąd zapał kupujących jest nieco stonowany.

Wall Street otwarła się spadkami. Indeks Dow Jones Industrial traci 0,2 proc., podobnie jak S&P500, nieco mniej spada Nasdaq - 0,1 proc.

W Europie straty są bardziej okazałe. Niemiecki DAX spada ponad 1 proc., brytyjski FTSE100 o 0,3 proc., a francuski CAC40 traci 0,8 proc. Wśród 50 największych spółek strefy euro najbardziej tracą spółki motoryzacyjne: Volkswagen i BMW, ale spadki powyżej 1 proc. zaliczyły też największe banki.

Spadki spółek motoryzacyjnych w Europie to kolejna konsekwencja decyzji prezydenta Trumpa o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego. To poprawi konkurencyjność samochodów produkowanych w USA na wewnętrznym rynku, bo nie będą musiały spełniać restrykcyjnych warunków emisji spalin.

Notowania w Europie

_ _Aktualizacja: 9:31 Giełdy w dół. Wybory w UK za pasem

W tym tygodniu kluczowym dniem dla rynków finansowych jest czwartek. Wybory w Wielkiej Brytanii i obrady EBC sprawiają, że pozostałe wydarzenia pozostają w cieniu.

Pierwsze 10 minut sesji we wtorek WIG20 kończył spadkiem 0,4-procentowym. Najmocniej ciążyły na kwotowaniu indeksu akcje PKO BP (-0,8 proc.) i KGHM (-0,6 proc.), ale największe spadki notują mBank (-2,0 proc.) i Alior (-1,6 proc.).

Kwotowania indeksu WIG20

Obrady zaczyna jeszcze dzisiaj RPP, ale komunikat jutro, a tak w ogóle to nikt nie spodziewa się, by zapadła decyzja o podwyżce stóp. Z wcześniejszych wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego wynika, że nawet do końca przyszłego roku nie należy oczekiwać podobnej decyzji.

Poza tym brak ważnych danych makro z Polski, więc o notowaniach w Warszawie decydują czynniki spoza kraju.

We wtorek z istotniejszych informacji makroekonomicznych mieliśmy decyzję banku centralnego Australii, utrzymującą stopy na niezmienionym poziomie.

O 11:00 jeszcze dane o sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej i... to właściwie wszystko co ciekawego dzieje się tego dnia w sferze makro.

Czwartek kluczowy

To co najbardziej istotne w tygodniu, wydarzy się w czwartek. Pierwsza sprawa to przyśpieszone wybory w Wielkiej Brytanii. Sondaże wskazują na spadek przewagi Partii Konserwatywnej z 17,8 pkt. proc., kiedy ogłaszano ich termin do zaledwie 10 pkt. proc. obecnie. Premier Theresa May może nie osiągnąć tego, co było celem, czyli zwiększenia przewagi w Izbie Gmin, by legitymizować w większym stopniu negocjacje w sprawie Brexitu.

W czwartek odbędzie się też posiedzenie EBC, a w związku z tym pojawią się projekcje makro, decyzja o stopach procentowych, no i konferencja prasowa. Wiadomo, że sam przees Draghi jest zwolennikiem luźnej polityki, odwrotnie niż szef Bundesbanku Jens Weidmann i minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, ale oczekuje się, że przekaz będzie mniej gołębi. Kwestia ograniczenia dodruku euro jest kluczowa dla notowań akcji nie tylko w Europie.

Europa zaczęła wtorek spadkami. Niemiecki DAX traci 0,3 proc., brytyjski FTSE100 0,2 proc. a francuski CAC40 0,4 proc.

Japoński Nikkei spadał we wtorek w ślad za giełdą w Nowym Jorku, bardziej jednak w wyniku osłabienia dolara względem jena.

Bojkot dyplomatyczny Kataru i wybory w Wielkiej Brytanii powodują, że rynki odwracają się nieco od ryzykownych aktywów, kierując w stronę tzw. bezpiecznych przystani.

Bojkot Kataru i kryzys dyplomatyczny wywołały zresztą obawy, czy uda się utrzymać dyscyplinę wśród sygnatariuszy porozumienia odnośnie cięć produkcji ropy. Katar produkuje 620 tys. baryłek dziennie. Ceny ropy odbiły nieznacznie we wtorek po poniedziałkowych spadkach, ale ewentualne wyłamanie się państw mogło by mieć poważne skutki. Cena Brent spada o 0,2 proc. i utrzymuje się w okolicy 49 dol. za baryłkę, a WTI nieco powyżej 47 dol.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
rym+y
5 lata temu
Betoniarz dzisiaj promienny, jak słońce, bo jego bitcoin liznął dolców prawie 3 tysiące ! Szczęście jego rozpiera, sięgnęło zenitu ! Dokupi sobie innych akcji, już bez żadnej ściemy, bez żadnego kitu ! Do klubu w weekend śmiało się wybierze, w galotkach krótkich, wrzosowej czapce i na małym rowerze !
bitcoiniarz
5 lata temu
No i ZT jak zwykle wczoraj prawidłowo przewidział przebieg dzisiejszej sesji. GENIUSZ AT i tyle.
Etermit needs...
5 lata temu
za nami kolejna FATALNA sesja w beznadziejnych nastrojach wśród posiadaczy akcji chcących dokupić kolejnych :( do kitu ten sell in may w tym doku :( drożyzna wkrótce wykończy GPW
garkucharz
5 lata temu
Śpieszmy się kochać hossy, tak szybko odchodzą. Lubię zapach corridy po południu. :}}}}
bitcoiniarz
5 lata temu
Ej patrzcie synek ZAROBIŁ za maj! : stopa zwrotu więcej 1m 3.90% 3m -1.17% 6m -14.61% 12m -18.62% Widzicie uśredniał straty na fundzie spadkowym i mu to pomogło. Tak to się robi.