Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Spadki po otwarciu Wall Street. Przez banki

16
Podziel się:

Akcje w Warszawie rosły aż do momentu otwarcia na Wall Street. Potem było coraz gorzej. Wzrost kursu PKO BP nie przeważył siły spadkowej spółek surowcowych.

Spadki po otwarciu Wall Street. Przez banki
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Akcje w Warszawie rosły aż do momentu otwarcia na Wall Street. Potem było coraz gorzej. Wzrost kursu PKO BP nie przeważył siły spadkowej spółek surowcowych.

PKO BP zyskał w środę 3,6 proc. Między innymi ze względu na podpisanie umowy na finansowanie zakupu akcji Pekao, a po części dlatego, że Wood&Company wydał rekomendację "kupuj". I to właściwie tyle, jeśli chodzi o dobre wiadomości ze spółek z WIG20. W drugą stronę cały "pociąg" ciągnęło już więcej lokomotyw. Przede wszystkim spółki surowcowe.

Spadki PKN Orlen (-1,6 proc.) i KGHM (-3,1 proc.) to najważniejsza przyczyna zejścia WIG20 pod kreskę i spadku na koniec sesji o 0,5 proc.

Kwotowania WIG20 w środę

W tym drugim przypadku miedź właściwie w środę rosła i to o aż 0,6 proc., więc formalnej przyczyny nie było. Jest nieformalna - zrezygnował Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji. Pracował od roku, więc trudno oceniać, czy to aż tak ważna osoba w firmie, żeby jego odejście doprowadziło do aż ponad 3-procentowego spadku kursu, ale... wrażenie, że coś się niedobrego dzieje zadziałało.

Mocno spadały też akcje Asseco Poland (3,2 proc.), Eurocash (-3,1 proc.) i JSW (-2,8 proc.). Ta ostatnia traciła przez zakusy związków zawodowych na zyski spółki. Po latach spółka zaczęła wychodzić na prostą, ale przypomnienie, że tak dalej nie musi być, wylało szklankę (bo kubeł to nie był) zimnej wody na niektórych inwestorów.

Tracił też PGE (-2,2 proc.), po deklaracji, że dywidendy za 2016 r. nie będzie.

Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to po otwarciu USA wszystko się odmieniło i wzrosty zamieniły w spadki. Jaka przyczyna? JPMorgan Chase i Bank of America poinformowały, że w bieżącym kwartale zauważają spadki przychodów. Kursy banków ściągnęły indeksy w dół. Niedużo, bo S&P500 traci 0,2 proc. w trzeciej godzinie sesji, ale negatywne wieści odbiły się na akcjach w Europie.

Niemiecki DAX zyskał 0,1 proc., ale w trakcie sesji zyskiwał nawet niecały procent. Spadły akcje we Francji - CAC40 -0,4 proc. i Wielkiej Brytanii - FTSE100 -0,1 proc.

_ _Aktualizacja: 15:23 [Giełda](https://www.money.pl/gielda/) jednak w górę. PKO BP siłą pociągową

W Europie spadła inflacja, ale i bezrobocie. Póki co nie ma wyraźnych argumentów dla EBC, by kończyć arcyluźną politykę pieniężną. Akcje zareagowały wzrostami.

W przyszłym tygodniu spotyka się komitet EBC. Oczekiwania rynków były takie, że co najmniej dodruk euro spadnie. Spadek inflacji sprawia, że zrobiło się to mniej prawdopodobne. Rynkom akcji w to graj.

Notowania na największych rynkach Europy poszły w górę. Rośnie zarówno niemiecki DAX o 0,8 proc., jak i brytyjski FTSE100 o 0,7 proc. W gronie liderów wzrostów są banki.

Podobnie jest w Polsce. Banki liderują w WIG20. PKO BP zyskuje 3,1 proc., stając się motorem wzrostu indeksu WIG20 (+0,4 proc.). Pomogła informacja, że bank sfinansuje PFR przejęcie akcji Pekao.

Największe obroty na rynku są właśnie na Pekao (+1,3 proc.).

Kwotowania indeksu WIG20 w środę

Giełda przy Wall Street powinna otworzyć się w środę wzrostowo - tak przynajmniej wskazują notowania przedsesyjne. We wtorek był Memorial Day w USA, więc oczekuje się, że obroty w środę będą wysokie. Indeksy S&P500 i Nasdaq zyskują odpowiednio 0,2 i 0,4 proc.

_ _Aktualizacja: 9:55 GPW: zjazd akcji JSW po deklaracji związków

Nastroje na giełdach nie wskazują wyraźnego kierunku notowań. Ryzyko polityczne, zbliżające się wybory w wielkich europejskich krajach nie przysparzają zwolenników dalszym wzrostom. Jednocześnie wskaźniki gospodarcze nie pozwalają na spadki. Na warszawskiej giełdzie związki zatrzęsły notowaniami JSW.

WIG20 zyskiwał na początku sesji w środę 0,1 proc., by po niecałej godzinie tracić 0,4 proc. Największe obroty przyciągnęły akcje JSW (-2,5 proc.).

Spadek kursu spółki to konsekwencja zmiany nastawienia związków zawodowych. - Pora na renegocjacje porozumienia oszczędnościowego - powiedział portalowi wnp.pl Paweł Kołodziej, przewodniczący Federacji Związku Zawodowego Górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Spółka miała w pierwszych trzech miesiącach drugi rekordowy kwartał pod względem zysków w historii, czym jak widać natychmiast zainteresowały się związki. Tymczasem cena węgla koksowego nieznacznie zeszła w dół do 172 dol. za tonę w kontraktach majowych, a w czerwcowych jest nawet po 148,50 dol.

Notowania akcji JSW w ciągu ostatniego tygodnia

Akcje spółki, razem z PZU (-0,7 proc.) i Aliorem (-0,9 proc.) obciążają najmocniej indeks WIG20. W kontekście przejmowania Pekao przez konsorcjum z udziałem PZU pojawiła się informacja o pożyczcedla PFR od PKO BP. Majątkiem PFR są mniejszościowe pakiety akcji: PGE, PKO BP i PZU - będą zastawem pożyczki, więc i przypisano im większe ryzyko - wszystkie trzy spółki miały słaby początek notowań.

A co się dzieje na rynkach zagranicznych? W Chinach wzrosty i spadki ostatnio zależą od tego, co zaprezentuje regulator rynku. Zapowiedziane restrykcje odnośnie sprzedaży pakietowej akcji spowodowały wzrosty kursów akcji. Shanghai Composite zyskał 0,2 proc., choć w trakcie dnia wzrost był ponad 1-procentowy. Spadały natomiast akcje w Japonii. Tu tradycyjnie decyduje jen, który umocnił się w związku z sondażami Partii Konserwatywnej, które sugerują utratę przewagi w parlamencie Wielkiej Brytanii. Obawa o zamieszanie w związku z Brexitem przekierowuje środki na rynku walutowym do bezpiecznych przystani, czyli m.in. jena.

Notowania na największych giełdach w Europie zaczęły się w środę lekkimi wzrostami. Niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc., podobnie jak brytyjski FTSE100, francuski CAC40 jest nieznacznie poniżej zera. Coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności zmniejszenia stymulacji gospodarki przez Europejski Bank Centralny. W poniedziałek ukrócił je prezes EBC Mario Draghi, powtarzając, że gospodarka potrzebuje ,,znacznej" stymulacji.

Notowania w Europie w środę

W środę ukażą się statystyki o wysokim poziomie ważności dla poczynań EBC. O 11:00 tzw. szybki wskaźnik inflacji za maj ogłosi Eurostat. Prognoza mówi o spowolnieniu wzrostu cen z 1,9 proc. rdr do 1,5 proc. rdr, a inflacji bazowej z 1,2 proc. rdr do 1,0 proc. rdr. To zdaje się potwierdzać, że niechęć do zmniejszania dodruku pieniądza w EBC się utrzyma, więc z tej strony koniunkturze na akcjach nic nie grozi.

Swoje dane o inflacji podała już w środę Francja a we wtorek Niemcy i Hiszpania. We wszystkich wymienionych przypadkach inflacja była niższa niż miesiąc wcześniej i niższa od prognoz analityków.

O godzinie 10:00 ukaże się zweryfikowany wskaźnik wzrostu gospodarki w Polsce. PKB według wstępnych danych zwiększył się o 4 proc. w pierwszym kwartale, co zaskoczyło pozytywnie analityków.

O 14:00 GUS poda szybki wskaźnik inflacji za maj. Konsensus prognoz analityków wskazuje na 2 proc. rok do roku. Ewentualne przyśpieszenie cen - być może przez przymrozki i wyższe cenyowoców i warzyw - mogłoby zmienić prognozy podwyżki stóp NBP. Chwilowo Adam Glapiński sytuował decyzję RPP w końcówce 2018 r.

Wieczorem około 20:00 w USA opublikowana zostanie Beżowa Księga, czyli przygotowywany na dwa tygodnie przed posiedzeniem Fed materiał z kompleksową analizą gospodarki i stosownymi prognozami. Decyzja o podwyżce w czerwcu wydaje się pewna, ale raport może dać wskazówki na temat następnych kroków Fed.

Ze strony spółek giełdowych mamy końcówkę sezonu wyników kwartalnych. Na ostatnią chwile publikację zostawiło sobie wiele spółek, ale te najważniejsze dla giełdy już to zrobiły.

Z ciekawszych wydarzeń rynkowych mamy powrót kursu akcji Czerwonej Torebki (-6,0 proc.) do poziomów sprzed opublikowania informacji o tajemniczej transakcji na maszynach górniczych. Podobna sytuacja na Petrolinvest (-7,1 proc.), który stymulował niedawno rynek informacjami o sprzedaży złóż w Kazachstanie.

Wreszcie na wartości nie przestaje tracić CI Games (-5,9 proc.), która podała słabe wyniki za pierwszy kwartał w ub. tygodniu. Wskaźnik RSI pokazuje silne wyprzedanie rynku już od końcówki kwietnia, gdy informacja o słabych ocenach nowej odsłony gry ,,Sniper: Ghost Warrior" spowodowały, że inwestorzy przestali wierzyć w spółkę.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Shakespeare z...
7 lat temu
[QUOTE] nie płacimy urzedasom za to że musza chodzić po schodach, bo nie ma windy tudzież inne bezsensowności, [/QUOTE] O pracy urzędasów i jej jakości, to można grubą książkę napisać. Zdolniejszy pisarz dałby radę nawet kilka.
Etermit needs...
7 lat temu
[QUOTE] Wolę skromniejsze życie, oczywiście nie biedne, ale i nie zdemoralizowane jak na zachodzie, a bezgraniczny rozwój cywilizacji i zamierzony chaos prowadzi do jej upadku, a idzie ku temu. Szkoda, że tego nie widzisz. [/QUOTE] zgadzam się z Tobą, ja uważam, że do upadku naszej cywilizacji najprędzej doprowadzą zmiany klimatyczne, jeszcze w tej dekadzie Arktyka będzie wolna od lodu w okresie letnim a to będzie kumulować takie ilości energii w wodach oceanu, że nawałnice będą na porządku dziennym a nie raz do roku jak obecnie
synonim
7 lat temu
"geniusz" AT ZT 2017-05-31 13:25 Dołki uklepane. Hajda na 2500
Etermit needs...
7 lat temu
miejmy nadzieję, że zaraz zacznie się sell in may
Shakespeare z...
7 lat temu
Dzisiaj ropa delikatnie podnosi się wczorajszym spadku, a nasi rządzący zapowiadają, że gospodarka ma być bardziej innowacyjna i nowoczesna, zapowiadają też robotyzację miejsc pracy. Na bruku będzie ścisk i tłok, i zgrzytanie zębów. Witaj Grecjo, idziemy ku tobie!?