Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wall Street na plus po słabszych danych

11
Podziel się:

Dynamika sprzedaży detalicznej i inflacji w USA okazała się w czerwcu niższa od prognoz. To zmniejsza szanse na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych Fed w tym roku.

Wall Street na plus po słabszych danych
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Ceny detaliczne w czerwcu w USA stanęły w miejscu - tak wynika z badań przeprowadzonych przez U.S. Census Bureau Departamentu Handlu. Tak zwany bazowy wskaźnik inflacji, czyli nieuwzględniający paliw i żywności w porównaniu z majem wzrósł o zaledwie 0,1 proc., choć oczekiwano 0,2 proc. Co więcej - spadła sprzedaż detaliczna o 0,2 proc. w porównaniu z majem.

Takie dane to woda na młyn Janet Yellen, znanej z gołębiego nastawienia do polityki pieniężnej. Już w środę uznano treść jej przemówienia za ostrożną, wskazującą na spowolnienie podwyżek. Dane z piątku tylko to potwierdzają.

Podwyżki będą później - rynek terminowy w Chicago daje terminowi grudniowemu zaledwie 47 proc. szans - a to oznacza, że jeszcze przez jakiś czas będzie więcej pieniędzy na rynku akcji i wyższe zyski spółek.

Wall Street otwarło się więc wzrostowo. Ale wysokiej dynamiki nie widać. Spadają akcje banków, które na podwyżkach zyskają, rosną akcje detalistów, w tym Wal-Marta (+1,4 proc.) i eBay (+1,6 proc.). Indeks Dow Jones Industrial po pół godzinie sesji zyskuje 0,1 proc. a Nasdaq i S&P500 po 0,2 proc.

Indeksy oscylują lekko poniżej zera w Europie. Mniejsze spadki widać też w Warszawie. WIG20 traci już tylko 0,2 proc., dzięki poprawie notowań PKN Orlen (+0,1 proc.) i KGHM (+0,4 proc.). Na czele rosnących spółek są: PGNiG (+0,8 proc.) i Cyfrowy Polsat (+1,4 proc.). Akcje tego pierwszego, przypominamy trzeba mieć w poniedziałek by zasłużyć na dywidendę.

Kwotowania WIG20 w piątek

_ _Aktualizacja: 13:45 Gorsze humory w Warszawie. Rynek czeka na USA

Ponad pół procent spada indeks WIG20 w połowie piątkowej sesji. Lepsze humory mają inwestorzy na największych giełdach Europy, ale niewiele lepsze.

Do gorszych kwotowań WIG20 przyczyniły się akcje Orlenu (-1,3 proc.), Pekao (-1,1 proc.) i PZU (-0,9 proc.) i na nic nie zdał się wzrost kursu PGNiG (+0,9 proc.) prawdopodobnie pod prawo do dywidendy, które będzie ustalane w poniedziałek.

Na europejskich rynkach widać wakacyjne nastroje i kierunek notowań jest niepewny. Niemiecki DAX jest tylko nieznacznie "nad kreską" a francuski CAC40 +0,1 proc. Brytyjski FTSE100 traci 0,3 proc. na fali umocnienia funta i prawdopodobieństwa przyśpieszenia zacieśniania polityki pieniężnej. Brak jednak wyraźnej zmiany sektorowej, tj. zarówno banki, jak i firmy paliwowe czy motoryzacyjne są po stronie spadków i wzrostów.

Inwestorzy wstrzymują oddechy przed publikacją danych z USA o inflacji i sprzedaży detalicznej o 14:30. Po gołębiej wypowiedzi Yellen z środy dzisiejsze informacje mogą potwierdzić, lub zaprzeczyć spowolnieniu zacieśniania polityki pieniężnej Fed.

Notowania w Europie w piątek

_ _Aktualizacja: 9:18 Najlepszy tydzień od kwietnia. Play wycenił akcje

Bieżący tydzień na giełdzie należy do bardzo udanych, dzięki wzrostom w środę. Nie ma pewności czy będzie tak dalej, bo parametry oferty przedstawił właśnie Play Communications.

Pocieszająca wiadomość dla rynku jest taka, że akcje Play kosztować będą 36 zł a nie maksymalnie 44 zł jak planowano. Oferta będzie więc o miliard złotych mniejsza i wyniesie 4,4 mld zł. Dzięki temu odpływ kapitału z giełdy będzie niższy niż potencjalnie mógłby być. Tak czy inaczej to największa oferta publiczna od 2011 roku, a konkretnie od JSW.

Ten tydzień jest chwilowo najlepszy od kwietnia, jeśli w piątek nie będzie większych ruchów w dół. WIG20 zyskuje już od ubiegłego piątku 2,4 proc. co po części trzeba traktować jako odbicie po czterech tygodniach spadków a po części jest reakcją na ustalanie praw do dywidendy PKN Orlen oraz na deklarację szefa KGHM, że sytuacja kopalń Sierra Gorda się poprawia.

Piątek zaczął się w przypadku WIG20 na zero. Największe obroty zanotowały akcje LPP (+2,9 proc.), którego akcje są w trendzie wzrostowym od września ub.r., ale ostatnio przeszły zachwianie formy. Dzisiaj kurs wyrównał lokalny szczyt 7200 zł odnotowany pod koniec czerwca.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Dobrze tydzień zamykają też akcje w Japonii - Nikkei225 zyskał 1,0 proc. z czego 0,1 proc. w piątek. Nie przeszkodziły temu słabe dane z przemysłu, który w maju miał ujemną dynamikę -3,6 proc., zamiast prognozowanej -3,3 proc.

Lekkimi wzrostami kończy się też dzień w Chinach. Shanghai Composite zyskuje 0,1 proc. w piątek i tyle samo w ciągu tygodnia. Dużo gorzej wyglądają notowania akcji mniejszych spółek na ChiNext - wiele szybko rosnących spółek podało rozczarowujące prognozy wyników.

Notowania w Azji w piątek

Wall Street tymczasem do prezentacji wyników się przygotowuje. W piątek swoje dane za drugi kwartał podadzą spółki sektora finansowego: Citigroup, JPMorgan i Wells Fargo. Akcje banków rosły, bo oczekiwania są dość optymistyczne.

Tymczasem w Polsce inwestorzy reagują na ustalenie praw do dywidendy. W środę rosły ostro akcje PKN Orlen. Kupowano, by uczestniczyć w rekordowej wypłacie z zysku. W piątek jest ostatni dzień, by kupić akcje z dywidendą Orbisu (1,60 zł na akcję) a w poniedziałek PGNiG (0,20 zł na akcję).

Lekkimi spadkami zaczęły dzień giełdy w Europie. Niemiecki DAX spada o 0,1 proc., podobnie jak brytyjski FTSE100 i francuski CAC40, włoski FTSEMIB traci nieco więcej, bo 0,2 proc. Ten tydzień europejskie giełdy mogą jednak zaliczyć do bardzo udanych - wzrosty rzędu 2 proc. najważniejszych indeksów.

Kluczowe dane z USA

Jeśli chodzi o kalendarz makro, to najważniejsze dane przychodzą w piątek z USA. Poznamy informacje o inflacji w czerwcu (14:30) - prognoza mówi o spowolnieniu z 1,9 proc. do 1,7 proc. i na podobnym poziomie ma utrzymać się wskaźnik bazowy. Jednocześnie ukażą się dane o sprzedaży detalicznej i realnych dochodach Amerykanów.

To dane istotne dla polityki pieniężnej Fed. Rynek terminowy w Chicago szacuje, że kolejna decyzja podwyżkowa nie zostanie podjęta na spotkaniu bankierów 26 lipca, ale wzrosło do 13 proc. z 10 proc. prawdopodobieństwo, że stanie się to we wrześniu. Za realny chwilowo uznaje się termin grudniowy (55 proc. szans).

O 15:15 ukażą się też informacje o produkcji przemysłowej w czerwcu - prognoza mówi o wzroście o 0,3 proc. w porównaniu z majem. O 16:00 natomiast wartość indeksu nastrojów konsumentów poda Uniwersytet Michigan - od 2015 r. utrzymują się na wysokich historycznie poziomach przedtem krótko obserwowanych w 2007 r., 2005 r. a jeszcze wcześniej przez dłuższy czas w 2000 r.

Z Polski dostaniemy tylko bilans płatniczy z NBP (14:00). Trzy godziny wcześniej dane o handlu zagranicznym dla całej strefy euro.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
bitcoiniarz
6 lat temu
Tu dziadki rozpamiętują kondomy z lat osiemdziesiątych... Ale susza.
Widz
6 lat temu
Człowiek zawsze błądzi, bo umysł ma niedoskonały. Wszystkich błędów nigdy się nie naprawi -a naprawiając można popełnić kolejne - bo człowiek, to tylko człowiek.
qwerty
6 lat temu
Betoniarz, tylko nie bier erosów bo pekają i spadywują
ZT
6 lat temu
Tak się ładnie zaczyna "summer rally", oj żeby polityka tego nie pokrzyżowała. A co wy na to?
Wolny
6 lat temu
Komunistyczne wladze w Polsce wlasnie niszcza polska scene forex zmiana lewara na 25:1, aby zmusic ludzi do inwestowania w trupa GWP. Oczywiscie tlumaczac to naszym dobrem, bo niby za duzo tracimy na wymianie walut. Precz z komuna!!!