Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Giełdy: Słabsze nastroje w Europie

0
Podziel się:

Sesję europejską rozpoczęliśmy od spadków. Ważniejsze indeksy, czyli FTSE 250 w Londynie oraz francuski CAC 40 otworzyły się na minusie (odpowiednio -0,06 proc. Oraz -0,41 proc.).

Giełdy: Słabsze nastroje w Europie

*Wczorajsza sesja w USA zakończyła się ponownie na plusie. Indeks Dow Jones zyskał 0,26 proc., a indeks S&P500 wzrósł o 0,41 proc. Również sesja w Azji została zdominowana przez stronę popytową. *

Japoński Nikkei 225 zakończył sesję 2,18 proc. Wzrostem, chiński indeks Shanghai Composite zwyżkował o 2,55%, natomiast giełda w Hong Kongu pod koniec sesji zeszła pod kreską, kończąc dzień 0,2% na minusie.
Sesję europejską rozpoczęliśmy od spadków. Ważniejsze indeksy, czyli FTSE 250 w Londynie oraz francuski CAC 40 otworzyły się na minusie (odpowiednio -0,06 proc. Oraz -0,41 proc.). Natomiast krajowy indeks blue chipów otworzył się minimalnie na minusie (-0,01 proc.) i wyniósł 2627,7 pkt., jednak po pierwszej godzinie notowań wzrósł ponad poziom wczorajszego zamknięcia.

Głównym sprawcą poprawy nastrojów na amerykańskich i azjatyckich rynkach finansowych jest taniejąca ropa naftowa. Cena ropy Brent w kontraktach terminowych z dostawą na wrzesień kształtowała się poniżej 125 USD za baryłkę. Oznacza to obniżkę o ponad 20 USD wobec rekordu wszech czasów, kiedy to za baryłkę zapłacić trzeba było ponad 147 USD. Korzystna atmosfera na światowych giełdach utrzymywać się powinna dopóki, dopóty ceny ropy będą spadać, przy założeniu, że na rynek nie napłyną niekorzystne dane makro.

Z porannych informacji warto odnotować kilka faktów. Po pierwsze Izba Reprezentantów zaakceptowała plan pomocy dla zagrożonych pożyczkodawców hipotecznych: Fannie Mae i Freddie Mac. Informacja ta została pozytywnie przyjęta przez rynki. Z rana poznaliśmy również wyniki kwartalne Credit Suisse, drugiego pod względem wielkości banku w Szwajcarii. Podane wyniki okazały się być lepsze od oczekiwań analityków. Zysk netto za II kw. spadł do 1,22 mld franków szwajcarskich (1,18 mld USD) z ubiegłorocznego poziomu 3,19 mld franków. Wyniki okazały się prawie dwukrotnie lepsze od prognozowanych.

Z ważniejszych danych makroekonomicznych poznaliśmy dzisiaj lipcowy indeks nastrojów w biznesie Ifo z Niemiec. Indeks ten wyniósł 97,5 pkt i był gorszy od prognoz mówiących o wartości 100,0 pkt. Równocześnie przedstawiono dane na temat indeksu PMI w strefie euro w lipcu. Sektor produkcyjny odnotował wynik na poziomie 47,5, a usługowy 48,3. W obu przypadkach wyniki były gorsze od prognoz. Obie wartości indeksów wpłynęły niekorzystnie na notowania w Europie, pogłębiając spadki na europejskich parkietach, na tle Europy Warszawska Giełda Papierów Wartościowych wypada dzisiaj bardzo korzystnie.

Ze Stanów Zjednoczonych po południu napłyną do nas informacje o liczbie noworejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu, a także dane dot. sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Ostatnia informacja może pomóc w ocenie kondycji rynku nieruchomości, od którego przecież wszystko się zaczęło.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)