Notowania

GPW: Energetyka w centrum uwagi. Rekordowe notowania

W Money.pl czytaj, jak przebiega piątek na giełdzie w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Na zero wychodzi bilans popytu i podaży akcji największych spółek z GPW. Mimo pozytywnych rekomendacji, słabo radzą sobie banki. W górę mocno wystrzeliły zaś kursy akcji spółek energetycznych.

Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 procent do 2030 roku względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, będą mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej. Dodatkowo według nieoficjalnych wyliczeń Polska otrzyma około 7,5 mld zł na modernizację sektora energetyki. To ustalenia zakończonego dzisiaj szczytu w Brukseli.

Dobre wieści dla branży energetycznej sprzyjają notowaniom na GPW. Najmocniejszą spółką wśród blue chipów z GPW jest PGE. Wartość rynkowa akcji rośnie ponad 3 procent. W trójce liderów jest także Tauron. Co więcej, indeks WIG-Energia jest na historycznych szczytach. Wczoraj kurs był na poziomie 4699 punktów. Dzisiaj maksimum wypadło 126 punktów wyżej.

Notowania indeksu WIG-Energia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Układ sił na GPW ogółem jest dosyć wyrównany. Na dwie godziny przed zamknięciem obrotu na GPW, WIG20 wrócił w okolice wczorajszego zamknięcia. Patrząc na cały rynek okazuje się, że mniej więcej po jednej trzeciej rozkłada się liczba spółek zyskujących, tracących i utrzymujących się na niezmienionym poziomie.

Wśród najsłabszych indeksów branżowych jest WIG-Banki. Kurs jest około 0,2 procent pod kreską, mimo dzisiejszej serii pozytywnych rekomendacji JP Morgan dla naszych banków. Ponad procentową przecenę notuje BZ WBK i Pekao. Największy potencjał według analityków tkwi w PKO BP. Cena docelowa to 45,10 zł, co przy obecnej wycenie rynkowej 36,50 zł, daje możliwość zarobienia do 23 procent.

##

GPW: Ostatnia w tygodniu sesja w dobrych nastrojach

Łukasz Pałka, godz. 12:55

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa dziś w spokojnych nastrojach. WIG20 zdołał wyjść na plus. Wynikami pozytywnie zaskoczyła spółka Dom Development.

Na rynki nie napłynęły dziś istotne dane makroekonomiczne. Warto jedynie wspomnieć o tym, że PKB w Wielkiej Brytanii wzrósł w trzecim kwartale o 3 procent r/r. Wynik okazał się zgodny z wcześniejszymi prognozami analityków.

Wszystkie indeksy GPW utrzymują się na poziomach nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia. Z kolei na pozostałych europejskich parkietach przeważają dziś niewielkie spadki.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywnie wynikami kwartalnymi zaskoczył dzisiaj deweloper Dom Development. W trzecim kwartale spółka miała 15,3 miliona złotych zysku netto, co przekroczyło wcześniejsze prognozy analityków. Kurs akcji dewelopera zyskuje dzisiaj ponad 8 procent.

Spokojny początek sesji na GPW. Dziś rocznica "czarnego czwartku"

Łukasz Pałka, godz. 9.45

Główne indeksy warszawskiego parkietu rozpoczęły ostatnią w tym tygodniu sesję w okolicach wczorajszego zamknięcia. Na rynek nie napłyną dziś istotne dane makroekonomiczne.

Indeks WIG20 od rana notuje nieznaczną stratę, z kolei pozostałe wskaźniki są na plusach. Inwestorzy mają za sobą bardzo udaną, czwartkową sesję na Wall Street, gdzie do kupowania akcji zachęciły inwestorów bardzo dobre wyniki kwartalne spółek, m.in. 3M oraz Caterpillar.

Główne indeksy GPW podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z indeksu WIG20 dobrze od rana spisują się akcje firm energetycznych. Zarówno Tauron jak i PGE zyskują po ponad 3 procent.

Jeżeli chodzi o ciekawostki, to warto wspomnieć, że dzisiaj mija okrągła, 85 rocznica wiekiego krachu na Wall Street. _ Czarny czwartek _ miał miejsce 24 października 1929 roku.

Wall Street napędzi wzrosty na GPW? Jest szansa

Łukasz Pałka, 23.10, godz. 22.50

Mocne wzrosty na Wall Street w połączeniu z powrotem większego optymizmu na rynki powinny w piątek sprzyjać inwestorom obecnym na warszawskiej giełdzie. Większego wpływu na notowania nie będą raczej mieć informacje o wycieku danych z GPW, jak również dane na temat dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii.

W czwartek wieczorem władze warszawskiej giełdy przyznały oficjalnie, że doszło do ataku hakerskiego na stronę GPW. W oficjalnym oświadczeniu przesłanym do mediów czytamy: - _ Giełda Papierów Wartościowych informuje, że z przyczyn od niej niezależnych mogło dojść po pozyskania przez podmioty nieuprawnione archiwalnych danych używanych do logowania do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i symulatora giełdowego GPW Trader. Jednocześnie informujemy, że zaistniała sytuacja pozostaje bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo systemu transakcyjnego Giełdy _.

Z punktu widzenia inwestorów najważniejsze jest w tej chwili to, że atak nie zaburzył funkcjonowania samego systemu transakcyjnego i wszystkie operacje przebiegają prawidłowo.

A skoro tak, to można oczekiwać, że końcówka tygodnia upłynie na warszawskiej giełdzie dość dobrych nastrojach. W czwartek wartość głównych indeksów praktycznie się nie zmieniła. Z kolei na Wall Street mieliśmy do czynienia z bardzo wyraźnymi wzrostami wskaźników.

Dobrym nastrojom na nowojorskiej giełdzie sprzyja sezon wyników amerykańskich spółek. W czwartek raporty finansowe opublikowały m.in. General Motors, Caterpillar oraz 3M. W każdym z tych przypadków rezultaty okazały się lepsze od wcześniejszych prognoz.

Inwestorzy żyją też już kolejnymi, ważnymi wydarzeniami, które będą miały miejsce w najbliższych dniach. Już w środę wieczorem gracze poznają informacje po październikowym posiedzeniu banku centralnego USA. Wiele wskazuje na to, że tego dnia szefowa Fed Janet Yellen poinformuje o zakończeniu programu skupu obligacji QE3. Od ostatniego cięcia jego skali Fed skupował papiery o wartości 15 miliardów dolarów miesięcznie. O ile uczestnicy rynku są już raczej pogodzeni ze zbliżającą się decyzją w sprawie QE3, o tyle bardzo istotne będą informacje na temat tego, kiedy Fed rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych.

Na razie jest szansa, że wskaźnik WIG20 utrzyma wywalczony dotychczas poziom do końca tygodnia.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepsze nastroje są dodatkowo napędzane przez napływające na rynki informacje o tym, że Europejski Bank Centralny zabrał się za skupowanie obligacji państw strefy euro. To kolejny po uruchomieniu programu LTRO krok, który ma wpłynąć na poprawę kondycji europejskiej gospodarki. Według nieoficjalnych informacji EBC miał w tym tygodniu skupić obligacje o wartości 800 milionów euro. Oficjalne dane na ten temat poznamy na początku tygodnia.

Nie bez znaczenia dla inwestorów były też w czwartek wstępne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu krajów strefy euro, a także dla Chin. Pomimo wcześniejszych obaw, że wyniki znajdą się na poziomach poniżej 50 punktów, okazało się, że sytuacja jest nieco lepsza. Pozytywnym zaskoczeniem były przede wszystkim doniesienia z Niemiec (51,8 pkt.).

Większego wpływu na rynki finansowe nie będą raczej miały publikowane w piątek dane z Wielkiej Brytanii. Według prognoz w trzecim kwartale brytyjska gospodarka urosła o 3 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarz gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz