Notowania

GPW: Gorący okres publikacji wyników finansowych spółek

Indeks DAX osiągnął w poniedziałek poziom 12 tysięcy punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Końcówka sezonu publikacji wyników finansowych spółek za czwarty kwartał 2014 roku zbiega się w czasie z wygasaniem marcowych instrumentów pochodnych. Czynniki te powodują wyższą zmienność nastrojów na warszawskim parkiecie. Tymczasem w otoczeniu zewnętrznym imponuje kontynuacja silnego trendu wzrostowego u naszych zachodnich sąsiadów. Indeks DAX zyskał wczoraj kolejne ponad 2 procent i zameldował się pierwszy raz w historii powyżej psychologicznego poziomu 12 tys. punktów

Wśród krajowych blue chips nie ma ostatnio jednoznacznych tendencji. Na przebłyski optymizmu zasługuje jednak stopniowo odradzający się sektor bankowy. Od kilku dni szczególnie pozytywnie wyróżnia się kurs PKO BP. Wczoraj dodatkowego optymizmu wobec akcji naszego największego banku dostarczyła publikacja raportu finansowego za IV kw. 2014 r., który okazał się lepszy od oczekiwań. Ze spółek o mniejszym udziale w indeksie WIG20, na uwagę zasługuje Kernel (wzrost kursu o 2,86%), dzięki dobrym opiniom analityków o jakości osiąganych wyników finansowych w ostatnich kwartałach. Technicznie indeks WIG20 ma nad sobą opór na poziomie 2.320 pkt. i od dołu wsparcie w rejonie 2.280 pkt.

Wyższa zmienność utrzyma się do końca tygodnia

Mimo, iż wyniki osiągnieć indeksów podczas poniedziałkowej sesji nie wyróżniają się czymś szczególnym, na uwagę zasługuje utrzymująca się szerokość naszego rynku. Wczoraj ponad 45% walorów z indeksu WIG zyskało na wartości. Odliczając spółki, których kursy nie zmieniły się (15%), walorów tracących na wartości było wyraźnie mniej. W dalszym ciągu zatem podtrzymać można scenariusz spodziewanej kontynuacji trendu wzrostowego indeksu WIG, po zakończeniu obserwowanej od 6 marca br. krótkoterminowej korekty spadkowej. Pierwszy ważny poziom technicznego wsparcia znajduje się w rejonie 52,5 tys. pkt. i wyznaczony jest przez maksimum z 13 stycznia br. Głównym wydarzeniem kolejnych dni tego tygodnia będzie jutrzejsze posiedzenie Zarządu Rezerwy Federalnej w USA. Rynki wciąż oczekują pierwszej podwyżki stóp w czerwcu, co stanowi istotny czynnik ryzyka. Okres wygasania macowych instrumentów pochodnych i piątkowe trzy wiedźmy wpływać będą natomiast na dodatkową zmienność nastrojów.

Dolar nieco odpuścił

Wczoraj amerykańska waluta nieznacznie straciła na wartości wobec euro. Kurs euro/usd oddalił się od parytetu i dzisiaj rano notowany jest na poziomie 1,0584, co oznacza wzrost o 0,15%. Inwestorzy oczekują już na środowe posiedzenie FEDU i późniejszą konferencję prezes Janet Yellen. Rynek zakłada również, iż zniknięcie słowa „cierpliwość” oznaczać będzie, iż do podwyżki stóp procentowych dojdzie podczas czerwcowego posiedzenia. Wczoraj mimo osłabienia notowań dolara, niższe były również ceny surowców. Podaż szczególnie upodobała sobie rynek ropy naftowej. Rosnące zapasy tego surowca spowodowały, iż kurs Brent w trakcie sesji spadł w okolice poziomu 53 USD za baryłkę. Ropa w Nowym Jorku WTI kwotowana była natomiast poniżej poziomu 43 USD za baryłkę. Rynek akcji natomiast odreagował w górę.

*PKO BP – większy popyt na akcje banku *

Zysk netto grupy PKO BP w czwartym kwartale 2014 roku spadł do 722,6 mln zł z 938 mln zł rok wcześniej - poinformował w poniedziałek bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 4 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 697,3 mln zł.

Rynek diametralnie zmienił postrzeganie akcji Banku PKO BP po decyzji RPP o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych. Kurs największej polskiej instytucji od dwóch tygodni prezentuje się silniej od indeksu WIG. Inwestorzy stopniowo dostrzegają niedowartościowanie akcji PKO BP. Wyniki banku okazały się lepsze od oczekiwań, a na szczególną uwagę zasługują informacje zarządu o koncentracji w 2015 r. na najbardziej marżowych (choć ryzykownych) kredytach gotówkowych oraz spadek wrażliwości grupy na zmiany stóp procentowych po przejęciu Nordei. Zarząd deklaruje również, że zmiany kursu CHF nie mają wpływu na strukturę przeterminowań portfela kredytów hipotecznych banku.

*Grupa Azoty Police – rosną zyski spółek chemicznych *

Grupa Azoty miała w IV kw. 18 mln zł zysku netto wobec 13,7 mln zł straty netto konsensusu rynkowego. Wynik operacyjny wyniósł 15,6 mln zł, tymczasem analitycy spodziewali się 9,3 mln zł straty operacyjnej.

Dostawy gazu z PGNiG do Grupy Azoty stanowiły w 2014 roku 61,4 proc., pozostałe 38,6 proc. pochodziło z innych źródeł - poinformowała Grupa Azoty w komentarzu do raportu rocznego.

Akcje spółek z Grupy Azoty znajdują się w trendach wzrostowych. Spółki mają za sobą bardzo dobry rok mimo nienajlepszego otoczenia zewnętrznego. Bardzo dobre wyniki finansowe zakładu w Policach zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki własnemu surowcowi z Afryki (kopalnia w Senegalu), wyższej rentowności i wzrostowi sprzedaży produkcji.

*Echo – rynek oczekuje wezwania na akcje spółki *

Sołowow sprzedaje 41,55% akcji Echo Investment na rzecz Griffin Real Estate.

Zdaniem KNF, nowi właściciele dewelopera będą musieli ogłosić wezwanie na akcje Echa, aby zwiększyć udziały do 66 proc. Możliwe jest całkowite przejęcie kieleckiego dewelopera i wycofanie z GPW. Rynek, oczekuje, iż cena w wezwaniu wyniesie co najmniej 7 zł. Warto więc zatrzymać akcje Echa w portfelu w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Dodatkowa premia wynikać może z faktu, iż przejmujące podmioty to wiarygodne instytucje, a wobec Echa znika obecnie ryzyko niepewności co do dalszej przyszłości spółki.

Tagi: komentarz rynkowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz