Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW: Korekta, ale tylko w trakcie sesji

Indeks WIG20 przebiegiem ostatniej sesji ugruntował bazowy scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawski parkiet w bardzo dobrym stylu rozpoczął ostatni pełny tydzień marca. Mimo sygnałów znaczącego lokalnego wykupienia indeksów oraz nieco słabszych nastrojów na rynkach akcji Europy Zachodniej, na GPW kontrolę utrzymywała strona popytowa. Indeks WIG20 jedynie na początku notowań poddał się niewielkiej korekcie spadkowej. Wraz z upływem czasu na rynku pojawił się popyt, liczący na kontynuację dobrej passy na Książęcej.

Indeks WIG20 przebiegiem poniedziałkowej sesji ugruntował bazowy scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego w rejon najbliższego technicznego oporu na poziomie 2.450 pkt. (maksimum z początku grudnia 2014 roku). Kondycja największych spółek zdecydowanie poprawiła się po tym jak amerykański FED w ubiegłym tygodniu przesunął w czasie oczekiwania co do pierwszej podwyżki procentowych. Na osłabieniu dolara korzystają obecnie wschodzące rynki akcji i ich waluty. Inwestorzy muszą jedynie teraz próbować rozszyfrować koniunkturę w krótkim horyzoncie czasu. Drobne skorygowanie indeksu WIG20, np. w rejon 2.380-2.400 pkt. jest możliwe w dniu dzisiejszym. Klimat na świecie może bowiem lekko popsuć słaby marcowy odczyt PMI dla chińskiej gospodarki (49,2 pkt. wobec prognozy na poziomie 50,6 pkt.).

Zakończony sezon publikacji wyników finansowych

Już wszystkie spółki przedstawiły swoje osiągnięcia w czwarty kwartał 2014 roku. Teraz przyjdzie czas na podsumowania i komentarze ze strony zarządów. W najbliższych tygodniach powinny się również pojawić uaktualnione rekomendacje biur maklerskich dla spółek, które zaskoczyły, bądź rozczarowały swoimi wynikami za czwarty kwartał 2014 roku. Zniknie również lokalny czynnik ryzyka, z którym inwestorzy musieli się liczyć przy walorach o niższej płynności. Warto w tym kontekście spojrzeć na ukształtowanie wykresu indeksu sWIG80. Jak na razie wzrostowy impuls trwający od połowy grudnia 2014 roku nie został jeszcze wykończony. Pierwsze techniczne wsparcie znajduje się na poziomie 13.350 pkt. W tych rejonach przebiega również linia trendu wzrostowego. Z kolei wzrost powyżej lokalnego oporu na poziomie 13.600 pkt. otworzy indeksowi sWIG80 drogę do dalszej aprecjacji.

*Dzisiaj w USA ważny odczyt inflacji *

Kluczową pozycję we wtorkowym kalendarzu makro zajmuje publikacja inflacji konsumentów CPI za luty. Statystyka ta będzie mocno oddziaływała zarówno na rynek akcji, jak i na rynki walutowy i obligacji. Według ekonomistów wskaźnik CPI w ubiegłym miesiącu wzrósł nieznacznie bo o 0,2% m/m mimo odbicia notowań cen paliw na rynku surowcowym. Odczyt po niższej stronie, tzn. brak wzrostu inflacji, powinien korzystnie wpłynąć na koniunkturę na rynku akcji, gdyż utwierdzi inwestorów w scenariuszu przesunięcia terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych na jesień br. Równocześnie brak presji inflacyjnej będzie osłabiał notowania dolara amerykańskiego. Dla indeksu S&P500 w krótkim terminie kluczowe jest zachowanie wobec nieznacznie przebitego poziomu 2.100 pkt.

*Wyniki lepsze od oczekiwań *

Ciech miał w 2014 roku 111 mln zł zysku netto. Wynik był dużo wyższy niż średnia prognoz analityków na poziomie 23,6 mln zł. Wynik operacyjny grupy wyniósł 91,2 mln zł wobec 64,1 mln zł konsensusu.

Zarząd spółki trzy lata temu przeprowadził gruntowną restrukturyzację organizacyjną i kosztową. Dzięki termu spółka stała się rentowna i mogła się rozwijać. W 2014 roku wyraźnie poprawiła się sytuacja na rynku sody, co wpłynęło na bardzo dobre wyniki finansowe. Zarząd spodziewa się utrzymania pozytywnych tendencji również w 2015 roku i zapowiada wzrost zysków w br. Około 60 proc. rocznej sprzedaży Ciech realizuje poza Polską. Największym rynkiem zagranicznym dla spółki są kraje Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Jak na razie spółka nie wypłaca dywidendy, gdyż planowane nakłady inwestycyjne w 2015 r. sięgają kwoty 530 mln zł. Na notowaniach Ciechu utrzymuje się stabilny trend wzrostowy.

*Spór i słaby wynik za IV kw. ub. r. nie przeszkadzają notowaniom *

Mostostal Warszawa twierdzi, że wartość jego zobowiązań wobec Asseco Poland to 7,2 mln zł, a nie jak twierdzi informatyczna spółka 17,6 mln zł - poinformowała PAP Agata Falęcka, rzeczniczka Mostostalu Warszawa.

Spór dotyczy rozliczenia wykonanych robót kontraktowych przy budowie Hali Widowiskowo-Sportowej w Czyżynach. Zarząd Asseco na drodze sądowej domaga się odzyskania należności. Są to negatywne informacje dla Mostostalu Warszawa, jednak jak na razie nie przeszkadzają w kontynuacji wzrostu notowań spółki. Warto zwrócić uwagę, iż również słabe wyniki finansowe uzyskane przez budowlaną spółkę w IV kw. 2014 r. nie wpłynęły negatywnie na kurs Mostostal. Inwestorzy zakładają, iż najgorsze Mostostal ma już za sobą, co sprzyja odwróceniu dotychczasowego trendu spadkowego notowań, na wzrostowy.

*Skup zgodnie z prospektem *

Zarząd Altus TFI podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia skupu akcji własnych w celu umorzenia. Maksymalna łączna liczba akcji własnych nabywanych w celu umorzenia nie przekroczy 16,38 mln szt., co stanowi 28,39 proc. kapitału zakładowego oraz 25,13 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie.

Głównym celem skup akcji własnych jest realizacja deklaracji zawartych w prospekcie Altus TFI przygotowanym podczas przeprowadzania oferty publicznej w 2014 r. Spółka wówczas deklarowała przeprowadzenie skupu akcji własnych, w sytuacji niewykorzystania środków z emisji na aktywność w zakresie fuzji i przejęć. Skup ruszy natychmiast po zatwierdzeniu uchwały zarządu przez WZA spółki. Spodziewamy się kontynuacji trendu wzrostowego kursu Altus TFI.

Tagi: komentarz rynkowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz