Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GPW: Kupujący nie zdobyli się na walkę o 2.300 pkt.

GPW: Kupujący nie zdobyli się na walkę o 2.300 pkt.

29 marca - tego dnia Wielka Brytanie formalnie rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Informacja nie miała jednak w poniedziałek większego wpływu na nastroje wśród inwestorów.

Poniedziałek przyniósł doniesienia, którzy oczekiwali wszyscy obserwatorzy rynku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami padła wreszcie data formalnego rozpoczęcia procedury Brexit. To 29 marca. Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział, że wcześniej zamierza ona jeszcze odwiedzić Walię, Szkocję i Irlandię Północną.

Te informacje nie miały dziś wpływu na rynki. Brytyjski rząd od dawna zapowiadał bowiem, że formalna procedura Brexit ruszy najpóźniej z końcem marca.

Złoty zachowuje się w poniedziałek bardzo spokojnie, dolar i frank kosztują nawet mniej niż 4 zł, a funt brytyjski waha się w okolicach 4,94 zł. Korektę dało się w poniedziałek zauważyć na stołecznej giełdzie, gdzie inwestorom nie udało się na razie ponownie spróbować przebić poziomu 2.300 pkt. W WP money zestawiliśmy spółki z WIG20, które zdaniem analityków są już przewartościowane, co oznacza, że dalsze wzrosty głównego indeksu mogą być utrudnione.

Informacją dnia pozostaje jednak publikacja prospektu emisyjnego spółki Dino Polska, która zamierza przeprowadzić największą ofertę publiczną w tym roku - od środy drobni inwestorzy będą mogli składać zapisy na akcje po cenie maksymalnej w wysokości 33,50 zł za sztukę. Oznacza to, że wartość oferty może wynieść 1,6 mld zł.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

 

Aktualizacja: 12:45
WIG20 oddala się od 2.300 pkt. Dino idzie na GPW

 

Łukasz Pałka

Zgodnie z wcześniejszą informacją sieć Dino ujawniła w poniedziałek więcej szczegółów dotyczących oferty akcji. Tymczasem na warszawskiej giełdzie obserwujemy na razie odwrót inwestorów od ataku na poziom 2.300 pkt. w przypadku indeksu WIG20.

Już od najbliższej środy inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje w ofercie sieci marketów Dino Polska. Zgodnie z zapowiedziami drobni inwestorzy podzielą między sobą około 5 proc. z oferty ponad 48 mln akcji, sprzedawanych przez dotychczasowego akcjonariusza, fundusz zarządzany przez Enterprise Investors. Wiele wskazuje na to, że będzie to największa giełdowa oferta w tym roku - debiut jest planowany około 21 kwietnia.

Tymczasem handel na warszawskiej giełdzie upływa od rana pod znakiem korekty ostatnich wzrostów. Inwestorzy na razie nie zdołali powtórzyć ataku na poziom 2.300 pkt. w WIG20 i w tej chwili główny wskaźnik GPW traci około 1 proc. - w dużej mierze dzieje się tak za sprawą spółek z największym udziałem w WIG20, jak KGHM czy PKO BP - obie tracą po około 1,5 proc. Widać też wyraźną przecenę kursu akcji spółki odzieżowej LPP - traci ona ponad 4 proc.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

 

Aktualizacja: 08:30
Dino idzie na GPW. Dziś szczegóły oferty

 

Łukasz Pałka

Indeks WIG20 na warszawskiej giełdzie ma za sobą bardzo udany tydzień. W ciągu pięciu sesji zyskał ponad 4 proc. i obecnie szykuje się "walka" o przełamanie poziomu 2.300 pkt. To może być jednak trudne.

Najbliższy tydzień nie będzie obfitował w zbyt wiele danych makroekonomicznych, które mogłyby mieć wpływ na nastroje wśród inwestorów. Poniedziałek i wtorek przyniosą informacje na temat inflacji w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Doniesienia z polskiej gospodarki pojawią się dopiero w środę, gdy poznamy najnowsze dane m.in. na temat koniunktury w budownictwie i w handlu. Piątek odsłoni przed inwestorami najnowsze, wstępne odczyty wskaźników PMI dla Niemiec, Francji i USA.

Na warszawskiej giełdzie trwa jednak sezon publikacji raportów finansowych za ubiegły rok. Wśród wielu spółek, które dzielą się wynikami, uwagę inwestorów przyciągnie na pewno np. publikacja Ciechu (poniedziałek), Trakcji, Ursusa i Erbudu (wtorek), czy Orbisu (środa).

Na razie w poniedziałek rano inwestorzy poznali wyniki finansowe DM XTB, oferującego m.in. spekulacje na rynku forex. Spółka w ubiegłym roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji jest dzisiaj o około jedną piątą niższy w porównaniu do ceny emisyjnej. Było gorzej, ale od początku roku akcje brokera zyskują na wartości.

Według raportu DM XTB w całym 2016 r. zarobił 77,7 mln zł (zysk netto) wobec 119 mln zł rok wcześniej. Przychody z działalności operacyjnej w całym 2016 r. wyniosły 250,6 mln zł wobec 282,5 mln zł w 2015 r.

Inwestorów, którzy liczą na swoją szansę podczas debiutów spółek z pewnością zainteresuje fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała prospekt emisyjny spółki Dino. Bardzo możliwe, że będzie to największa oferta w tym roku. Szczegóły prospektu inwestorzy mają poznać w poniedziałek. Władze spółki mają zaprezentować go podczas konferencji prasowej.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
6u65
2017-04-07 17:55
lewactvvo
yh5y
2017-04-07 17:54
le wa ctwo
test
2017-04-07 17:35
multi-kulti
Pokaż wszystkie komentarze (28)