Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GPW mocno w górę. Ale akcje JSW na dnie

GPW mocno w górę. Ale akcje JSW na dnie

Wyraźne odbicie notowań na warszawskiej giełdzie. Po serii bardzo wyraźnych spadków indeks WIG20 odzyskał dziś około 3 procent. Również pozostałe indeksy kończą handel powyżej poziomu ostatniego zamknięcia.

Tylko pierwszy tydzień stycznia przyniósł spadek wskaźnika WIG20 aż o ponad 7 procent. Dopiero wtorkowa sesja przyniosła wyraźne odreagowanie, które jednak nie przesądza o tym, że inwestorzy najgorsze już mają za sobą.

Wśród spółek z WIG20 dobrze spisywały się dzisiaj firmy energetyczne, które od dłuższego czasu są pod presją, a inwestorzy pozbywają się ich akcji. Około 3 procent odzyskał również kurs akcji KGHM. Miedziowy koncern w ostatnich miesiącach mocno spadał, co było wynikiem dynamicznego spadku cen miedzi, a także problemów gospodarczych Chin.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

O powrocie optymizmu nie mogą za to mówić posiadacze akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas wtorkowej sesji ich kurs odnotował kolejne minimum. Za jeden papier JSW inwestorzy płacą już mniej niż 9 złotych, podczas gdy jeszcze w 2011 roku akcje kopalni były oferowane graczom po 136 złotych za sztukę.


Aktualizacja: 13:10
Wybrano nowego prezesa GPW. Co na to inwestorzy?

 

Przemysław Ławrowski

Akcjonariusze Giełdy Papierów w Warszawie powołali we wtorek Małgorzatę Zaleską na stanowisko prezesa warszawskiego parkietu. Rynek nie zareagował większą zmiennością na tę informację. Była ona bowiem spodziewana od ubiegłego czwartku.

W nieco mniejszym stopniu do przewidzenia było odwołanie z funkcji członka i przewodniczącego rady giełdy Wiesława Rozłuckiego. Wcześniej przez 15 lat pełnił on stanowisko pierwszego prezesa GPW. Już raz za rządów PiS Rozłucki żegnał się z giełdą. Wtedy na stanowisku prezesa zastąpił do Ludwik Sobolewski.

Zobacz, jak wygląda wtorkowa sesja na GPW

WIG20 na półmetku sesji rośnie o około 2,7 procent. Najlepszy wśród blue chipów jest właściciel m.in. marki Reserved, spółka LPP. Na drugim końcu skali jest Eurocash ze stratą o prawie 3 procent.

Rozpędu nabrały również średnie spółki. mWIG40 zyskuje ponad 1,5 procent. Akcje warszawskiej giełdy zyskują dziś 1,2 procent.

Wzrosty przyspieszyły również na zachodzie Europy. Około 1,6 procent zyskuje FTSE100 po publikacji słabszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej z brytyjskiej gospodarki. Najwyraźniej dzisiejsze odbicie na rynku jest ważniejsze od twardych danych z gospodarki.

Aktualizacja: 9:55

WIG20 przed szansą na pierwszy w tym roku wzrost

Przemysław Ławrowski

Po sześciu sesjach spadkowych indeks WIG20 ruszył na północ. We wtorek rano wskaźnik blue chipów rośnie o około 2 procent. Jeżeli nastroje się utrzymają do dzisiejszego popołudnia, to możemy mieć do czynienia z pierwszą wzrostową sesją od początku tego roku.

WIG20 notuje dzisiaj większy wzrost niż inne europejskie wskaźniki. Francuski CAC oraz brytyjski FTSE100 idzie w górę o mniej niż procent. Z kolei niemiecki DAX zyskuje około procent. Widać zatem, że inwestorzy z większym niepokojem podchodzą do polskiego parkietu, gdyż nie tylko dzisiaj rano wahania na GPW są większe niż na innych giełdach.

Zobacz, jak rozpoczęła się wtorkowa sesja na GPW

Tak wysokiego wzrostu, jaki notuje rano WIG20 nie widać na razie na żadnym z głównych europejskich parkietów. Skala wzrostów indeksów mWIG40 i sWIG80 nie jest już tak duża. Rosną one o mniej niż procent.

Wśród dużych spółek najwięcej rośnie we wtorek Alior Bank i Cyfrowy Polsat. Po około 45 minutach sesji w stawce blue chipów tracił tylko Eurocash.

Jeszcze przed południem pojawią się dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Według prognoz, w listopadzie urosła ona o 1,7 procent rok do roku.

Aktualizacja: 7:48

Ta ważna decyzja dla GPW nie będzie zaskoczeniem

Przemysław Ławrowski

Na GPW na razie wzrostów nie widać. Sytuację spadającego od 6 sesji indeksu WIG20 mogły by poprawić nastroje na innych europejskich nastroje na innych europejskich rynkach. Niestety te również ostatnio nie są najlepsze. Dziś poznamy nazwisko nowego prezesa warszawskiej giełdy, jednakże wynik nie będzie zaskoczeniem.

Od początku 2016 roku nie było dnia, kiedy indeks WIG20 zyskiwałby na wartości. Przez ostatnie 5 sesji wskaźnik blue chipów nieustannie tracił. Trzeba jednak zauważyć, że przecena sięga jeszcze głębiej, bo czerwony kolor pojawił się też na zakończeniu ostatniej sesji poprzedniego roku. Trudno zatem mówić o efekcie stycznia na GPW, który często objawiał się wzrostami, podczas pierwszych sesji nowego roku.

Notowania indeksu WIG20 od początku 2016 roku

Nastroje inwestorów z GPW mogłyby się poprawić wraz z lepszą kondycją innych europejskich parkietów. W poniedziałek nieco lepiej radziły sobie indeksy na Wall Street. Trochę świeżości na rynek wprowadzi w kolejnych dniach sezon wynikowy w Stanach Zjednoczonych. Odwróci to nieco wzrok rynku od globalnych kłopotów gospodarczych Chin.

W poniedziałek raportem kwartalnym pochwalił się producent aluminium - spółka Alcoa. Firma zarobiła 4 centy na akcję, wobec prognozowanych 2 centów zysku na akcje. Przychody wyniosły 5,25 mld dolarów, tymczasem rynek spodziewał się wyniku na poziomie 5,29 mld dolarów.

Wydarzeniem dnia, wtorkowej sesji na GPW będzie wybór nowego prezesa parkietu przy ulicy Książęcej. Minister skarbu w czwartek przedstawił kandydatkę na to stanowisko. Jest nią Małgorzata Zaleska.

Wynik głosowania na zaplanowanym na wtorek walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest raczej przesądzony, gdyż skarb państwa posiada większość głosów. Rynek przyjmie ze spokojem wybór nowego prezesa GPW.

Wśród publikowanych we wtorek danych makroekonomicznych znajdziemy m.in. wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Swoje wystąpienia będą miały również dwaj członkowie EBC. Jedno będzie miało miejsce o 11:30, a drugie o 20:00. Być może padną na tyle mocne słowa, że znajdą one swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku akcji. Europejskie gospodarki cały czas borykają się z niską inflacją oraz stosunkowo słabym wzrostem gospodarczym.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
czarny murzyn nawet nie uwieży w te bajki
212.87.244.* 2016-01-13 13:45
WĘGIEL PO 800 -900 ZŁ ZA TONĘ!!!! PREZESI ZARABIAJĄ PO 100 TYS. SETKI TYSIĘCY TON DZIENNIE W WAGONACH JEDZIE A ONI BĘDĄ PI...Ć FARMAZONY JAK IM ŹLE I JAKIE MAJĄ STRATY. STRATY TO MAJĄ AKCJONARIUSZE ALE NIE KOPALNIE.
ulubione kolory
89.69.226.* 2016-01-12 22:16
I to jest moim zdaniem w Polsce niepoważne. Kto i na jakiej podstawie wycenia Polskie spółki na GPW jak JSW ? Kto pozwolił na wystawienie papieru JSW z ceną 136 PLN w 2011 ? Skoro obecna cena to 9 PLN oznacza to, że akcje były zwyczajnie źle wycenione gdyż wartość spółki nie spadła o 1300%. Podobnie było z wieloma innymi spółkami w rodzaju BIOTON, Petrolinvest itd. Spółka przy wejściu na GPW powinna mieć akcje mające pokrycie wmajątku spółki. Dopiero inwestorzy powinni oceniać czy akcje są warte więcej np. z uwagi na przyszłe inwestycje i rozwój. A nie że spółka o wartości 10tys złotych wystawia pod pięknymi hasłami akcje za miliardy.
Bez ropy nie ma gospodarki
77.254.109.* 2016-01-12 21:32
Mówiłem, że teraz już liczy się tylko ropa, dlatego tak manipulować chcą jej kursem. Z jednej zaniżać pod niższą inflację, ale to bankrutuje producentów, co podnieść musi i tak cenę, więc kierunek możliwy jest już tylko jeden.
Żadne wciskanie ciemnot tego nie zmieni.
Zobacz więcej komentarzy (213)