Notowania

giełda
18.01.2017 16:57

GPW: Pogorszenie nastrojów pod koniec handlu

W WP money czytaj o przebiegu środowej sesji na GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najważniejsze dane z polskiej gospodarki opublikowane w środę okazały się słabsze od wcześniejszych prognoz analityków. Nastroje wśród inwestorów obecnych na GPW pogorszyły się dopiero pod koniec handlu.

GUS podał, że wynagrodzenia w Polsce były w grudniu wyższe o 2,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca 2015 r. Dane był słabsze od wcześniejszych prognoz ekonomistów. Z kolei informacje o zatrudnieniu potwierdziły prognozy, pokazując wzrost o 3,1 proc. r/r. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać w WP money.

Wśród spółek z indeksu WIG20 największą uwagę zwracał w środę Cyfrowy Polsat - kurs akcji spółki tracił ponad 5 proc. Powodem jest informacja o sprzedaży sporego pakietu akcji przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Po drugiej stronie w indeksie znalazł się w środę KGHM. Spółka kontynuuje dobrą passę, tym razem akcje miedziowego koncernu zyskiwały ponad 4 proc., przekraczając poziom 114 zł za akcję. Broniły się też notowania banku PKO BP, który doczekał się rekomendacji "kupuj" od analityków DM Noble Securities - ocenili oni, że ten bank ma lepsze perspektywy, m.in. dzięki mniejszemu ryzyku związanemu z kredytami frankowymi.

W czwartek na inwestorów będą czekać kolejne doniesienia z polskiej gospodarki. Poznają m.in. dane GUS o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Istotne okażą się też doniesienia po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Główne indeksy na GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 10:54
Bez wzrostów na GPW. Analitycy ocenili banki

Łukasz Pałka

Handel na warszawskiej giełdzie na razie nie przynosi dalszych wzrostów głównych indeksów. Również główne wskaźniki w Europie trzymają się blisko poziomów z ostatniego zamknięcia.

Po sesji na Wall street, która we wtorek nie przyniosła dalszych wzrostów, chęci do kupowania akcji nie widać również wśród inwestorów obecnych na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 rozpoczął dzień od minimalnego wzrostu o 0,16 proc. i obecnie ciągle trzyma się blisko poziomu ostatniego zamknięcia.

Obserwuj bieżący kurs indeksu WIG20

Wśród spółek z WIG20 na razie najwięcej zyskują mBank, CCC oraz KGHM. Warto zwrócić uwagę na najnowsze rekomendacje od analityków DM Noble Securities, którzy przyjrzeli się akcjom banków. Wskazali, że to będzie dla tych instytucji trudny rok, choć wskazali m.in. rekomendację "kupuj" dla PKO BP.

O godzinie 14. GUS poda najnowsze informacje o wynagrodzeniach oraz zatrudnieniu w polskiej gospodarce. Raczej nie będą one miały większego wpływu na nastroje wśród inwestorów. W najbliższych dniach nie będzie liczyło się nic poza zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA i spekulacjami na temat jego najbliższych decyzji.

_ _Aktualizacja: 08:37
Theresa May nie popsuła nastrojów na giełdzie

Łukasz Pałka

Najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w polskiej gospodarce napłyną w środę do inwestorów obecnych na GPW. Najważniejsze jednak, że optymizmu wśród nich nie zepsuło wystąpienie brytyjskiej premier Theresy May.

Przemówienie dotyczące ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia na rynkach. Drugim będzie piątkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Można zakładać, że właśnie te dwie osoby w ogromnej mierze będą w 2017 r. decydować o nastrojach na rynkach finansowych. Wskazał na to m.in. Valentijn Niewenhuijzen, zarządzający aktywami w NN Investment Partners podczas prezentacji prognoz na ten rok. Co ciekawe, uważa jednak, że wydarzenia polityczne wcale nie muszą zepsuć optymizmu na rynkach akcji, bo większe znaczenie mają doniesienia z samej gospodarki. A ta ma się nieźle, jest w najlepszej kondycji od 2008 r. Więcej na ten temat można przeczytać w WP money.

Theresa May mówiła we wtorek o tym, że kluczową sprawą jest kontrola nad granicami, nawet jeżeli ceną za to miałyby być zmiany w dostępie do europejskiego rynku. Wskazywała, że Wielka Brytania będzie dążyć do wyjścia z UE, ale jednocześnie chce nawiązać nowe stosunki gospodarcze. Generalnie inwestorzy odebrali jej wystąpienie pozytywnie, wskazując, że nie ma mowy o tzw. "twardym Brexit".

Teraz uwaga inwestorów skupi się na Donaldzie Trumpie. Analitycy spodziewają się, że Fed podniesie stopy procentowe w w 2017 r. 2-3 razy. Wiele będzie jednak zależeć od polityki nowego prezydenta USA i tego, czy rzeczywiście zacznie realizować np. ambitne projekty infrastrukturalne.

Na polskim rynku w środę warto zwrócić uwagę na najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. GUS opublikuje je o godzinie 14. Prognozy wskazują na wzrost płac w grudniu o 4 proc. r/r, a zatrudnienia o 3 proc. r/r.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2017

Etermit needs a lot of cheap KGHMah oh ah! krzyczała Anastassia Gjepewu, kiedy rozjuszony byk pakował w nią swojego dzikiego ogiera hossy

18-01-2017

Etermit needs a lot of cheap KGHMekolodzy lewacy i prawacy wmawiają ludziom epidemię grypy, żeby im wcisnąć drogie szczepionki z solą fizjologiczną i podkręcić obroty firmom … Czytaj całość

18-01-2017

quasiWedług dzisiejszej prognozy agencji Moody's inflacja w Polce w 2017 wyniesie 2%. Czyli prawie wszystkie lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (150)