Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Spółki energetyczne pociągnęły WIG20

32
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega handel na rynkach akcji.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bEDiaChx

W dość dobrych nastrojach kończą pierwszą sesję nowego tygodnia posiadacze akcji dużych spółek. W tyle tym razem pozostały indeksy małych i średnich firm.

Dość niespodziewanie w poniedziałek mieliśmy do czynienia z wyraźnym wzrostem notowań indeksu WIG20, grupującego 20 największych firm na warszawskim parkiecie. Wskaźnik zyskał około 1,7 proc., przekraczając poziom 1.780 pkt.

Ta sytuacja miała miejsce w dużej mierze dzięki skokowi notowań spółek energetycznych. Bardzo mocno zdołowane w ostatnich tygodniach walory w poniedziałek wyraźnie zyskiwały na wartości: akcje Enei i Energi zyskiwały około 4 proc., Tauronu - około 3 proc.

bEDiaChz

Warto zauważyć, że z sektora energetycznego napłynęła ciekawa informacja o tym, że spółki Energa i Enea nawiązały współpracę w sprawie projektu w Elektrowni Ostrołęka. Nowy blok energetyczny ma zostać ukończony w ciągu siedmiu lat.

W poniedziałek wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 nieźle radziły sobie też banki zyskujące po 2-3 proc. Dobre nastroje to efekt m.in. niezłych danych, które napłynęły z europejskiej gospodarki - najnowsze odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłu, a także usług w strefie euro okazały się lepsze od prognoz. Wysoki okazał się również październikowy odczyt PMI dla amerykańskiego przemysłu (53,2 pkt.).

Notowania głównych indeksów GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 13:43

bEDiaChF

WIG20 wyróżniony, a GPW nawiązała współpracę

Przemysław Ławrowski

W pierwszej części sesji z godziny na godzinę poprawia się sytuacja na warszawskim parkiecie. Na półmetku handlu indeks WIG20 zyskuje już ponad 1 procent. Na rynku pojawiła się również informacja o współpracy warszawskiej giełdy z Polsko-Białoruską Izbą Handlową i Przemysłową oraz z Białoruskim Uniwersytetem Państwowym.

Najwięcej zyskiwał bank BZ WBK oraz LPP, a po drugiej stronie skali widać było PGE. Ponad 1 procent zyskuje Energa, której prezes wypowiadał się niedawno na temat nowej inwestycji w Ostrołęce.

bEDiaChG

Warto również zwrócić uwagę na akcje GPW, która podpisała list intencyjny z Polsko-Białoruską Izbą Handlową i Przemysłową oraz z Białoruskim Uniwersytetem Państwowym. W komunikacie czytamy, że "w zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania nakierowane na ułatwianie białoruskim przedsiębiorstwom dostępu do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego". Zatem w ten sposób warszawski parkiet chce przyciągnąć zagranicznych emitentów na ulicę książęcą.

Popołudniu na rynku pojawi się odczyt indeksów PMI dla przemysłu w USA. Podobnie, jak dane opublikowane rano, będzie to wynik wstępny za październik. Rynek spodziewa się danych na poziomie 51,6 pkt. Na Wall Street warto również zwrócić uwagę na akcje AT&T oraz Time Warner. Ich notowania mogą się gwałtownie zmieniać po informacji o fuzji.

Poranne dobre dane z Niemiec nie zmieniły sytuacji na niemieckiej giełdzie. Indeks DAX nadal zyskuje niespełna 1 procent.

Zobacz, jak przebiega poniedziałkowa sesja w Europie

bEDiaChH

_ _Aktualizacja: 10:39

Wzrosty na GPW. Za nami wyniki indeksów PMI

Przemysław Ławrowski

Pozytywne odczyty indeksów PMI pomogły w poniedziałek europejskim rynkom. Dobrze radzi sobie również WIG20, który wzrostem dorównuje obecnym liderom. Rano wynikami pochwalił się Kernel, a jego akcje zyskują na wartości.

bEDiaChI

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień w dobrych nastrojach. Jednym z najlepszych rynków jest niemiecki DAX, który zyskuje około 1 procent. Równie dobrze rodzi sobie Euro Stoxx 50, grupujący największe spółki ze strefy euro.

Dobrze radzi sobie WIG20, który rośnie o prawie taką samą wartość jak dzisiejsi liderzy. Jest to zasługa spółek PKN Orlen i KGHM, które na razie mają największy wpływ na zmianę indeksu. Największy wzrost notuje jednak LPP.

Notowania indeksu WIG20 w poniedziałek

Ponad procent zyskuje Kernel, który w poniedziałek rano opublikował wyniki. Odnotował on w roku finansowym 2015/2016, zakończonym 30 czerwca, 225,15 mln dolarów. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, kiedy zarobił 106,93 mln dolarów.

Za nami publikacja wstępnych odczytów indeksów PMI za październik. Dane z Francji i Niemiec dla sektora usług i przemysłu były lepsze od prognoz i miały wartość wyższą niż 50 punktów. Wyjątkiem był francuski sektor usług, gdzie wartość indeksu to 52,1 pkt., wobec prognozowanych 53 pkt. Dane ze strefy euro również wypadły lepiej od oczekiwań.

_ _Aktualizacja: 8:06

Raporty spółek w centrum uwagi na rynkach akcji

Przemysław Ławrowski

Nowy tydzień na GPW będzie ciekawy przede wszystkim ze względu na publikacje wyników największych spółek. Raportami pochwali się m.in. Orange Polska, mBank, Lotos oraz Bank Millennium. Nie zabraknie również danych z Wall Street, gdzie sezon wyników rozkręcił się już na dobre.

WIG20 zakończył ubiegły tydzień wzrostem (w skali tygodnia). Największa zwyżka pojawiła się w środę, a w kolejnych dwóch dniach poziomy indeksu utrzymywały się lub lekko rosły. Przełomem były dane z Chin. Zgodny o oczekiwaniami odczyt PKB drugiej gospodarki świata za trzeci kwartał pozwolił odzyskać rynkom wcześniejszą wartość utraconą po publikacji słabych danych dotyczących handlu zagranicznego.

W poniedziałek rynek skupi się na wstępnych odczytach indeksów PMI. Dane te budzą wśród inwestorów więcej emocji niż dane finalne. Dowiemy się m.in. jak wypadła w tej kwestii gospodarka Niemiec, Francji oraz cała strefa euro. Dane będą dotyczyć zarówno sektora usług, jak i przemysłu. Według prognoz wszystkie wskaźniki osiągną poziom co najmniej 50 pkt. Najbliżej tej wartości są prognozy z francuskiego przemysłu.

Za nami jest już publikacja analogicznych danych z Japonii. Wstępny indeks PMI dla przemysłu za październik wyniósł tam 51,7 pkt., wobec prognozowanych 50,6 pkt. Opublikowane zostały również dane dotyczące handlu zagranicznego. Zarówno import, jak i eksport zaliczył spadek, jednakże zniżka była niższa niż się spodziewano. Eksport spadł o 6,9 procent (prognoza: -10,4 procent), a import poszedł w dół o 16,3 procent (prognoza: -16,6 procent).

Indeks Nikkei notuje w poniedziałek minimalne wzrosty, podczas gdy na giełdzie w Szanghaju wzrosty przekraczają jeden procent.

W kolejnych dniach warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia w Polsce (wtorek), wstępny odczyt PKB z Wielkiej Brytanii, ważny z punktu widzenia Brexitu (czwartek) oraz wstępne dane o PKB ze Stanów Zjednoczonych (piątek).

O wiele więcej będzie się działo z punktu widzenia raportów kwartalnych spółek. W poniedziałek pojawią się dane z Orange Polska. Wyniki zostaną podane po zakończeniu sesji na warszawskim parkiecie, a rozpoczęcie konferencji zaplanowano na wtorkowe przedpołudnie.

W kolejnych dniach raporty finansowe pokażą Dom Development (wtorek), BZ WBK (środa), mBank (środa), Lotos (czwartek) oraz Bank Millennium (piątek).

Ciekawie pod tym względem będzie również na Wall Street. Dane kwartalne po poniedziałkowej sesji poda Visa, a we wtorek nastąpi prawdziwy wysyp informacji ze spółek. Wynikami pochwali się m.in. Caterpillar, General Motors, Procter & Gamble, Apple oraz 3M. W kolejnych dniach należy się spodziewać danych m.in. z Boeinga, Coca-Coli, Tesli Motors, Alphabet (Google), Amazona, Twittera, Forda oraz spółki Xerox.

bEDiaCia
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
tw.bolek
5 lata temu
czy ten rząd dokopał się do nieprzebranych złóż ropy naftowej a może jakiś życiodajnych żył złotą?
bitcoinairz
5 lata temu
Krach na ropie -2,50% w parę minut ale wiecie jakby co to emergingi w tym nas będą na kopy kupować! Bueheheee
bitcoiniarz
5 lata temu
Dopiero co synek się podniecał jednodniową "hossą" robioną na gpw dystrybutorem tanich gaci z Bangladeszu a teraz się identico "hossą" robioną w jeden dzień samymi energetykami. Niektórzy NIC się nie uczą. Przez lata.
bEDiaCib
synonim
5 lata temu
wig20 na maximach sesji po zamknięciu, +1,71% zawsze jak wam tylko w piątek betoniarz zapowie "wodospad" na poniedziałek to łykajcie akcje jak pelikany w piątek zarobek pewny jak w banku ZAWSZE działa tylko odwrotnie Ach ten "czerwony październik", ach ten "betonowy opór" na 1776
Etermit needs...
5 lata temu
W20 +2% dramat i drożyzna :(
...
Następna strona