Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW stanęła przed solidną barierą

0
Podziel się:

Teraz zadaniem kupujących będzie utrzymanie indeksu WIG20 w strefie wąskiej konsolidacji w przedziale 2.150-2.220 pkt.

GPW stanęła przed solidną barierą

Główne indeksy krajowego rynku akcji dotarły do istotnych stref technicznego oporu i nie są w stanie kontynuować krótkoterminowej tendencji wzrostowej. Kupującym akcje na GPW na przeszkodzie ponownie stanęła pogarszająca się koniunktura na zagranicznych rynkach akcji. Globalni inwestorzy brak podwyżki w USA ostatecznie zinterpretowali jako sygnał słabnięcia koniunktury gospodarczej na świecie, co spowodowało wyprzedaż akcji zarówno w Europie Zachodniej, jak i na Wall Street.

Indeks WIG20 dopiero w końcówce ostatniej sesji ubiegłego tygodnia poddał się globalnej koniunkturze i przetestował najbliższy poziom technicznego wsparcia przy wartości 2.150 pkt. Na wykresie świecowym dziennym barometru blue chips powstał czarny korpus, który prawdopodobnie zamyka drogę do kolejnych prób wzrostu powyżej 2.200 pkt. Teraz zadaniem kupujących będzie utrzymanie indeksu WIG20 w strefie wąskiej konsolidacji w przedziale 2.150-2.220 pkt. Głównie od koniunktury zewnętrznej zależy, czy WIG20 będzie w stanie za jakiś czas powrócić do planów dalszego umocnienia. W krótkim terminie na największych spółkach warszawskiego parkietu należy spodziewać się realizacji zysków.

Spadkowa luka indeksu WIG ponownie częściowo otwarta

Indeks WIG z dużą precyzją respektuje techniczny opór znajdujący się na poziomie 52,0 tys. pkt. Silna wyprzedaż akcji na rynku niemieckim i piątkowa przecena DAX o 3 proc. z sygnałami powrotu do średnioterminowej korekty spadkowej, oddaliły nasz indeks WIG od wspomnianego oporu na poziomie 52,0 tys. pkt. Tak jak zakładaliśmy, otwieranie nowych pozycji obarczone jest obecnie wysokim ryzykiem, gdyż na WIGu możemy doświadczyć cofnięcia w rejon strefy 50,0-50,5 tys. pkt.

Pogorszenie nastrojów na naszym rynku w końcówce ubiegłego tygodnia spowodowało również, iż częściowo ponownie otwarta została spadkowa luka z 24 sierpnia br. (50,3-51,8 tys. pkt.). Patrząc pod kątem poszczególnych branż wydaje się, iż spółki sektora bankowego są obecnie najlepiej dysponowane do przeciwstawienia się pogorszającym się nastrojom inwestycyjnym na krajowym rynku akcji. Większość czynników ryzyka związanych z październikowymi wyborami zostało już zdyskontowane. Natomiast słabszą dyspozycję ponownie prezentuje energetyka, której ciążą niejasne plany konsolidacji z kopalniami (patrz casus Enei i Bogdanki).

Indeks S&P500 bliski kontynuacji średnioterminowej korekty

Zdaniem ekonomistów, FED wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych nawet do marca 2016 roku. Słabsza koniunktura gospodarcza w Chinach oraz ryzyko polityczne związane z wyborami m.in. w Grecji i Hiszpanii, odraczają w czasie rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Tymczasem wyceny akcji za oceanem mimo sierpniowego spadku wciąż są wysokie. Aktualne P/E dla całego rynku wynosi ok. 15x, co jest wartością wyższą od średniej wynoszącej nieco ponad 13x. Indeks S&P500 jest bliski opuszczenia formacji klina dołem, co byłoby sygnałem kontynuacji korekty spadkowej.

Integer – akcje w dół mimo oferty InPostu

InPost i EasyPack, należący do grupy Integer operator sieci paczkomatów na rynkach zagranicznych, zawarły porozumienie dotyczące potencjalnego udziału InPostu w ekspansji EasyPack w kolejnych krajach - wynika z aneksu do prospektu emisyjnego.

EasyPack jest spółką z grupy Integer, która zarządza siecią paczkomatów na rynkach zagranicznych. W Polsce działalność paczkomatową prowadzi spółka InPost Paczkomaty, która również należy do Grupy Integera. W ofercie akcji InPostu prawdopodobnie weźmie udział Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który rozważa nabycie do 20 proc. akcji objętych IPO. Udział EBOiR powinien zapewnić sukces ofercie. Jednym zagrożeniem w znalezieniu chętnych na akcje InPostu jest niepewna koniunktura na rynkach finansowych, która odstrasza inwestorów od powiększania pozycji zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Akcje Integera w ubiegłym tygodniu traciły na wartości i wciąż pozostają w długoterminowym trendzie spadkowym.

Grupa LPP – nacisk na ekspansję zagraniczną

LPP ocenia, że pierwsza połowa września była dla spółki udana pod względem sprzedaży. Spadek marż powinien być niższy niż w ostatnich miesiącach - poinformował PAP wiceprezes Przemysław Lutkiewicz. W całym roku sprzedaż grupy może wzrosnąć o 10-11 proc. rok do roku.

Dotychczasowy lider branży detalicznej mocno ucierpiał w marcu 2014 r., kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchł konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą. Od tego momentu akcje LPP dyskontowały utratę znaczącej części tamtejszego rynku. Sytuacja unormowała się w połowie tego roku. Notowania LPP znalazły poziom równowagi w okolicach poziomu 7 tys. zł i wykazują tendencję wzrostową w krótkim terminie. Zarząd podejmuje kroki w stronę ekspansji na Zachodzie. LPP silnie koncentruje się na rynku niemieckim. Spółka otwiera obecnie największy salon o rekordowej powierzchni 4 tys. mkw. Planowana jest również ekspansja w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)