Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW w dobrym stylu kończy okres wakacyjny

0
Podziel się:

Do zakupów akcji skłonił graczy kończący się sezon publikacji wyników finansowych spółek za drugi kw. 2016 roku, jak również zakończenie miesiąca i okresu wakacyjnego.

GPW w dobrym stylu kończy okres wakacyjny

Na warszawskiej giełdzie kontynuowany jest korzystny sentyment inwestycyjny wobec spółek średniej i małej kapitalizacji. Poprawiło się również nastawienie graczy do akcji sektora bankowego, co pomogło indeksowi WIG20 odreagować skutki dwutygodniowej przeceny. Wśród blue chips wciąż w ogonie ciągnie się energetyka, której ciążą przede wszystkim kwestie polityczne.

Oczekiwaliśmy, że silniejszy popyt na akcje największych spółek pojawi się w rejonie poziomu 1.750 pkt. Kupujący przystąpili do zwiększania pozycji nieco wcześniej w okolicach 1.770 pkt. Do zakupów akcji skłonił graczy kończący się sezon publikacji wyników finansowych spółek za drugi kw. 2016 roku, jak również zakończenie miesiąca i okresu wakacyjnego. Na wykresie indeksu WIG20 pojawił się wysoki biały korpus. Świeca ta nie jest jeszcze silnym sygnałem kupna, ale powinna pomóc w kredowaniu odreagowania do najbliższej strefy oporu znajdującej się w przedziale 1.800-1.820 pkt.

Nowe maksima indeksu średnich spółek

Indeks mWIG40 zrealizował opisywany przez nas scenariusz wzrostu do poziomu maksimum z maja 2015 roku znajdującego się przy wartości 3.950 pkt. Duża w tym w ostatnim czasie zasługa banków (ING BSK, Millennium i Handlowego), które znajdują się na czołowych miejscach w składzie indeksu. Nie bez znaczenia jest również istotny wzrost kursu JSW po osiągnięciu porozumienia z obligatariuszami w sprawie spłaty 1,3 mld zł długu. Akcje JSW zajmują 12 miejsce w składzie indeksu mWIG40 z 3,3 proc. udziałem. Jednocześnie rynek stopniowo zbliża się do momentu, w którym dojdzie do większej realizacji zysków. Pretekstem mogą być choćby słabsze ostatnie dane makro z naszej gospodarki i niepokojący drugi z rzędu kwartalny spadek nakładów inwestycyjnych.

Indeksy Wall Street pozostają na wysokich poziomach

Wtorkowa sesja za oceanem upłynęła w nieco słabszych nastrojach. Sentyment popsuł zniżkujący kurs Apple. Spółka została ukarana przez Komisję Europejską karą w wysokości około 13 mld euro za nieprawidłowości w płaceniu podatków w Europie. Po przeciwnej stronie ponownie znalazły się akcje banków, których kursy rosły również na rynkach akcji w Europie. W tle wiąż trwa kampania prezydencka. Wyraźna przewaga Hillary Clinton w sondażach sprzyja utrzymaniu dobrej koniunktury na Wall Street.

Bardzo dobra koniunktura wśród producentów gier

11 bit studios rozpoczęło kampanię promocyjno-marketingową gry ''Frostpunk'' ( wcześniej gra nosiła roboczy tytuł ''Industrial'') . Premiera gry planowana jest w 2017 roku - podała spółka w komunikacie.

Zarząd spółki liczy, że gra „Frostpunk” będzie kolejnym po „This War of Mine” kamieniem milowym w rozwoju spółki. W nowej propozycji mają być również zaimplementowane mechanizmy znane z poprzedniej produkcji, czyli trudne wybory, z których konsekwencjami gracze będą musieli się zmierzyć. Akcje 11bit studios znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Wciąż nie ma sygnałów, które mogłyby zapowiadać zakończenie dominującego trendu wzrostowego.

Dobrze przyjęte wyniki LPP za drugi kw. 2016 roku

Grupa LPP miała w drugim kwartale 2016 roku 89,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 136,6 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Opublikowane wyniki finansowe spółki zostały dobrze przyjęte przez rynek. Kurs spółki potwierdził ważne techniczne wsparcie w rejonie poziomu 4.500 zł. W tym roku LPP planuje zwiększyć powierzchnię handlową o 9 proc. rok do roku do 920 tys. m kw. Zakładany spadek marży brutto nie powinien być większy niż 3-4 p.p. w porównaniu do 2015 roku. Jednym z głównych celów spółki jest wzrost sprzedaży grupy szybszy od wzrostu powierzchni. Celem strategicznym spółki jest natomiast rozwój w Europie Zachodniej, w tym w Niemczech, mimo że kierunek jest dość kosztowny.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)