Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Czy Bernanke znów będzie drukował pieniądze?

0
Podziel się:

Zamiast podwyższonej zmienności i olbrzymich emocji na GPW jest obecnie nadzwyczaj spokojnie. Główne warszawskie indeksy oscylują bowiem bardzo blisko wczorajszych zamknięć.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.45

Dopiero o godzinie 20.15 dowiemy się, jakie plany wobec amerykańskiej gospodarki ma Fed. Oczekiwania inwestorów są bardzo duże.

O tej godzinie ma rozpocząć się bowiem konferencja prasowa szefa amerykańskiego banku centralnego po ostatnim posiedzeniu. Wcześniej, o godzinie 18.30, poznamy decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w USA.

Inwestorzy spodziewają się, że szef Fed ogłosi przedłużenie programu wsparcia dla gospodarki w ramach tzw. operacji twist. Raczej nie ma co liczyć jednak na uruchomienie kolejnej rundy programu _ luzowania ilościowego _, QE3.

Tuż przed zakończeniem sesji na GPW przewagę zyskali sprzedający akcje, co poskutkowało wyraźniejszym spadkiem indeksu WIG20. Z kolei na giełdach europejskich większość głównych wskaźników zanotowała dzisiaj wzrosty.

Główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z kolei z Grecji napływają do nas wciąż nieoficjalne informacje na temat utworzenia nowego rządu. To z pewnością powinno nieco uspokoić rynki. Duże znaczenie dla inwestorów będzie też miało wieczorne wystąpienie Bena Bernanke. Jakiekolwiek słowa, które dadzą nadzieję, na dalsze zaangażowanie Fed w gospodarkę, mogą od jutra poskutkować krótkotrwałym szaleństwem na giełdach.

Grecy mają nowy rząd. Co na to giełdy?

Łukasz Pałka, godz. 16.30

Uspokajające wieści napłynęły przed chwilą na rynki z Aten. Powstał tam nowy koalicyjny rząd. Inwestorzy bardziej zwracają dzisiaj uwagę na doniesienia zza Oceanu.

Grecja ma wreszcie nowy rząd. Do koalicji weszły trzy partie: Nowa Demokracja, PASOK oraz Demokratyczna Lewica. Nowym premierem będzie lider ND Antonis Samaras. To dobra informacja dla rynków, chociaż wcale nie przesądza jeszcze o tym, że rząd przetrwa dłużej niż kilka miesięcy ani o tym, że rzeczywiście zabierze się za wprowadzanie oszczędności.

Inwestorzy na doniesienia z Grecji reagują spokojnie. Główne indeksy na europejskich parkietach, a także w USA wahają się okolicach wczorajszego zamknięcia. Pozytywnie wyróżniają się za to Włochy, gdzie główny wskaźnik giełdowy zyskuje ponad 2 procent.

WIG20 tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Dobre dane z Polski. Dla inwestorów liczy się co innego

Łukasz Pałka, godz. 14.35

Informacje dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce okazały się znacznie lepsze od prognoz. Nie będą one jednak miały dużego znaczenia dla inwestorów, bo ci czekają przede wszystkim na wieści z USA.

Według danych GUS produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 4,6 procenta r/r wobec 2,9 procenta w kwietniu. Dane są lepsze od wcześniejszych prognoz analityków. Giełda ani złoty na razie nie zareagowały na te informacje. WIG20 utrzymuje się minimalnie poniżej poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Z kolei główne indeksy w Niemczech i Wielkiej Brytanii notują niewielkie wzrosty.

WIG20 na tle indeksów w Europie Zachodniej podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kluczowe znaczenie dla inwestorów będzie miała dzisiaj dopiero decyzja Fed w sprawie stóp procentowych, a także informacja na temat tego, czy bank centralny w USA przedłuży program wsparcia dla gospodarki, tzw. operację twist. Te informacje poznamy jednak dopiero o godzinie 20 polskiego czasu, na którą jest zaplanowana konferencja Bena Bernanke.

Cisza przed burzą. Co zrobią inwestorzy?

Paweł Zawadzki, godzina 12:25

Zarówno WIG20, jak i mWIG40 symbolicznie tracą. Minimalnie nad kreską utrzymuje się natomiast wskaźnik spółek małych. Brak wyraźnych zmian najważniejszych indeksów towarzyszy również notowaniom na większości europejskich parkietów.

Zobacz, jak radzą sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Notowaniom indeksu blue chipów mocno ciąży spadek kursu akcji KGHM. Miedziowa spółka jest obecnie jednym z najsilniejszych _ hamulców _ (-1,2 proc.) WIG20. Dziś rekomendację dla jej akcji wyraźnie obcięli analitycy Societe Generale, którzy wyceniają je na 116 złotych. To ponad 20 proc. poniżej wczorajszego kursu zamknięcia.

Więcej emocji powinno pojawić się na GPW w drugiej fazie notowań, kiedy do aktywnego handlowania akcjami włączą się Amerykanie. Kluczowe dla rynków ustalenia Fedu inwestorzy poznają dopiero po zamknięciu sesji w Europie, zatem niewykluczone, że spora rzesza graczy może poczekać ze swoimi decyzjami do jutra, a część wręcz pozbywać się akcji. Szczególnie, że od czerwcowego dołka WIG20 poszedł już w górę o około 10 procent.

To wyznaczy kierunek na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:50

Dziś rynki będą czekać przede wszystkim na informacje, które napłyną po posiedzeniu przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podczas europejskiej sesji będą zatem rządzić przede wszystkim strach i nadzieja.

Jak dotąd, giełdowi gracze wstrzymują się od odważniejszych decyzji. Wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiej GPW utrzymują się w pobliżu swoich wczorajszych kursów zamknięcia.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czy Fed zmieni stopy procentowe? Z pewnością nie. Czy zdecyduje się na przedłużenie operacji Twist, a może w grę wchodzi trzecia runda luzowania ilościowego (QE3)? Odpowiedzi na te pytania nie są już takie proste, a dzisiejsza sesja na GPW upłynie właśnie pod znakiem gry pod decyzje podjęte na posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

W Warszawie rządzić będzie zatem strach przed tym, że przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego nie zdecydują się na żadne działania mogące wspomóc kulejącą w ostatnim czasie gospodarkę USA, a jutro giełdowe indeksy zanurkują oraz nadzieja, że _ padną _ słowa dotyczące nowego programu skupu obligacji, a WIG20 będzie kontynuował ruch w kierunku 2400 punktów.

Jak dotąd inwestorzy nie wybrali kierunku, a główne indeksy GPW znajdują się minimalnie pod kreską. Najlepszą spółką w gronie blue chipów jest, zyskujący niemal 2 proc., Bank Handlowy. Najsłabszym ogniwem w WIG20 są tracące około 1,5 proc. papiery Lotosu.

GPW: Bernanke będzie rządził. Co się stanie z akcjami?

Artur Nawrocki, 19.06, godzina 22:11

Najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, a s pekulacje dotyczące słów Bena Bernanke zdominują rynki. Choć początek notowań może być wzrostowy, to koniec notowań w Europie może przynieść realizację zysków wobec niepewnością związanej z polityką Rezerwy Federalnej.

Inwestorzy oczekują, że Ben Bernanke przedłuży tzw. _ Operację Twist _, która polega w uproszczeniu na wymianie obligacji krótkoterminowych na długoterminowe w celu obniżenia długoterminowych, rynkowych stóp procentowych. Gdzieś w obecnych cenach znajduje się nadzieja na kolejny etap _ luzowania ilościowego _ (QE3), jednak nie wydaje się, że Fed zdecyduje się na ten krok już teraz. Nie sposób również wycenić podejścia _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _.

Wydaje się zatem, że jakiekolwiek rozstrzygnięcie, poza silnym wsparciem o mocy porównywalnej (lub nieco słabszej) do QE3, podczas wystąpienia przyniesie wyprzedaż na rynku akcji. Amerykańska giełda na wtorkowej sesji nie zamknęła się dużo wyżej niż znajdowała się podczas końca handlu w Europie, co neutralnie wpłynie na początek sesji w Warszawie.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jest praktycznie pewne, że Nowa Demokracja, która wygrała wybory parlamentarne w Grecji utworzy rząd. Lider PASOK Ewangelos Wenizelos stwierdził, że rada ministrów może powstać już w środę. Do dwóch wymienionych ugrupowań dołączy także Demokratyczna Lewica. Koalicjanci są zgodni - premierem zostanie Antonis Samaras stojący na czele zwycięskiej partii.

Godnym uwagi jest sytuacja na polskim rynku długu. Rentowność dziesięcioletnich skarbowych obligacji jest najniższa od pięciu lat i znalazła się poniżej 5,2 procent. To wiadomość dobra dla polskiego rządu i dla naszej waluty. Czyżby sukces organizacyjny Euro 2012 i korzystna ocena imprezy w zachodniej prasie sprawiła, że wreszcie Polska nie jest wkładana do tego samego worka, co np. Węgry czy Rumunia.

Wsparciem dla polskich papierów dłużnych była decyzja Banku Światowego o przyznaniu Polsce 750 milionów euro pożyczki. Nie jest znane oprocentowanie wsparcia, aczkolwiek władze instytucji doceniają reformowanie kraju, w tym podwyższenie wieku emerytalnego. Z kolei niepokojącą wiadomością dla europejskiego rynku długu była decyzja G20, która zaleca funduszom ratunkowym niewykupowanie obligacji krajów zagrożonych bankructwem (PIIGS).

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Korzystnie natomiast wygląda sytuacja techniczna, szczególnie po ostatniej sesji. Mowa tu o marubozu, które oznacza otwarcie sesji na niskim poziomie, oraz zamknięcie na dużo wyższym, co na wykresie tworzy długą, białą świecę. Otwarcie najczęściej pokrywa się z minimum sesji, a zamknięcie z maksimum. Odbierane to jest jako sygnał kupna.

Przełamana została też linia trendu spadkowego trwającego od początku lutego bieżącego roku. Zwyżka indeksu WIG20 przekracza już 10 procent, co oznacza że wielu inwestorów uważających ceny akcji za atrakcyjne, ale czekających na sygnał techniczny, może zacząć kupować akcje. Część z nich nie chce przegapić dużego cenowego ruchu tak jak w 2009 roku. Z drugiej strony linia 2300 punktów może zostać niesforsowana, jeśli Fed zawiedzie inwestorów.

Z każdym dniem tygodnia spada na rynek coraz więcej danych makroekonomicznych. O godzinie 8.00 poznamy inflację producencką w Niemczech (oczekuje się poziomu 2,2 proc. rok do roku). Dwie godziny później poznamy sytuację na rynku pracy w Wielkiej Brytanii.

Po południu o godzinie 14.00 opublikowana zostanie dynamika produkcji przemysłowej w Polsce. Analitycy oczekują, że produkcja przemysłowa wzrośnie 2,5 procent w stosunku do poprzedniego roku. W zeszłym miesiącu roczna dynamika ukształtowała się na poziomie 2,9 procent.

O godzinie 18.30 poznamy decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku dotyczącą stóp procentowych. Mało kto jednak stawia na jakąkolwiek zmianę. Dużo więcej emocji wzbudzają projekcje makroekonomiczne oraz wystąpienie Bena Bernanke, które rozpocznie się 1,5 godziny później. Na polskiej giełdzie w ciągu dnia akcjonariusze Banku Handlowego zadecydują o podziale zysku netto za 2011 roku na walnym zgromadzeniu.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)