Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GPW: Dobre wyniki spółek. Polska giełda nie reaguje

GPW: Dobre wyniki spółek. Polska giełda nie reaguje

Dzisiaj polska giełda zachowuje się wyraźnie słabiej od zachodnich parkietów. W ciągu ostatniego tygodnia WIG20 był lepszy od niemieckiego DAX. Dzisiaj tygodniowe stopy zwrotu się wyrównują.

Zza Oceanu spłynęły dane o inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że ceny artykułów przemysłowych wzrosły o 2,1 proc. wobec oczekiwanych 1,8 procent.

Zobacz, jak zachowuje się dzisiaj indeks WIG20
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieźle wypadły wyniki finansowe amerykańskich spółek z sektora finansowego. Zysk netto Wells Fargo wypadł nieco lepiej od oczekiwań, z kolei mocno prognozy przebił JP Morgan. Bank inwestycyjny zarobił 1,4 dolara na akcje wobec oczekiwanego zysku na poziomie 1,2 dolara. Kontrakty na indeks S&P500 wskazują na pozytywne otwarcie amerykańskiej giełdy.

Na indeksie największych spółek ciąży kontynuujące spadek Asseco Poland (-1,7 proc.) oraz PKO BP (-2,3 proc.). Dobrze radzi sobie Bank Handlowy, którego akcje drożeją ponad 1 procent. Mocno zyskuje PetrolInvest (+10 proc.), który znowu stał się obiektem pożądania spekulantów. Obroty na szerokim rynku przekraczają 330 milionów złotych.

Zaskakujące dane ze strefy euro. Co na to GPW?

Łukasz Pałka, godz. 12.00

WIG20 tylko na początku handlu utrzymywał się w okolicach poziomu z wczorajszego zamknięcia. Potem inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje i teraz główny indeks traci już niecały 1 procent.

W poprawie nastrojów nie pomogły dość dobre informacje, które napłynęły na rynek ze strefy euro. Według nich produkcja przemysłowa w Eurolandzie wzrosła o 0,6 procenta w porównaniu do ubiegłego miesiąca, co jest wynikiem znacznie lepszym od wcześniejszych prognoz. Na rynkach europejskich również nie widać jednak euforii wśród inwestorów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wystąpienie premiera Donalda Tuska nie przyniosło wielu niespodzianek istotnych dla inwestorów. Warto podkreślić tylko, że wspomniał on o tym, że do 2015 roku Bank Gospodarstwa Krajowego uzyska możliwości inwestycyjne na poziomie 40 miliardów złotych. Premier zapowiedział też rządowe wsparcie w zakresie inwestycji w energetykę oraz gaz łupkowy.

GPW: Zobacz, jak giełda reaguje na słowa premiera

Łukasz Pałka, godz. 10.00

Wystąpienie premiera Donalda Tuska na razie nie wywołuje większych reakcji wśród inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie. WIG20 notuje niewielkie spadki.

W odniesieniu do spółek giełdowych premier na razie wspomniał o inwestycjach związanych z energetyką oraz gazem łupkowym. Zapewnił, że rozwój i inwestycje w gaz łukowy będą priorytetem rządu, a będą w nich uczestniczyć między innymi PKN Orlen, Lotos i KGHM.

Premier zapowiada również dalsze inwestycje infrastrukturalne, związane z rozbudową dróg i modernizacją kolei.

Zobacz, jak reaguje indeks WIG20 podczas dzisiejszej sesji
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Żadna ze spółek z WIG20 nie zyskuje na razie więcej niż 1 procent. Inwestorzy najmocniej wyprzedają za to akcje Asseco Poland. Spółka traci ponad 2 procent.


GPW: Premier znów wstrząśnie rynkiem?

Łukasz Pałka, 11.10, godz. 22.50

Przed niemal rokiem premier Donald Tusk wstrząsnął akcjami koncernu KGHM. W piątek powinno obyć się bez zaskoczeń, ale mimo tego inwestorzy powinni zwrócić uwagę na to wystąpienie.

Premier Donald Tusk ma w piątek przedstawić w Sejmie założenia polityki rządu na 2013 rok, po czym - jak deklaruje - złoży wniosek o wotum zaufania dla swojego gabinetu. I chociaż emocji politycznych może być sporo, to dla inwestorów sprawa jest raczej przewidywalna i trudno będzie o jakieś zaskoczenia.

Nie znaczy to jednak, że inwestorzy nie powinni zwrócić uwagi na wystąpienie Donalda Tuska. Warto bowiem pamiętać, że przed niemal rokiem premier wstrząsnął notowaniami KGHM-u. Tuż po zapowiedzi wprowadzenia podatku od kopalin kurs koncernu zaczął mocno spadać. Wystarczyły dwie sesje, by rynkowa wartość spółki zmniejszyła się o 7,5 miliarda złotych.

W wystąpieniu premiera warto również zwrócić uwagę na wątki dotyczące prognoz gospodarczych dla Polski na przyszły rok, zwłaszcza dotyczące przewidywanego wzrostu PKB, a także bezrobocia.

Jeżeli tzw. expose Donalda Tuska nie przyniesie żadnych zaskakujących informacji, inwestorzy będą mogli skupić się na informacjach zza granicy. Jeszcze przed południem pojawią się świeże dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro. Prognozy mówią o jej spadku o około 0,4 procenta w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Z kolei już po rozpoczęciu notowań na Wall Street poznamy najnowsze informacje na temat nastrojów konsumentów w USA, prezentowane przez Uniwersytet Michigan. Te prognozy zwykle mają dość istotny wpływ na rynek i to one mogą zdecydować o nastrojach inwestorów w końcówce tygodnia.

Wśród informacji zagranicznych nastroje wśród graczy poprawiła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde. Stwierdziła ona, że pogrążone w kryzysie kraje południa Europy, jak Hiszpania czy Grecja, być może dostaną więcej czasu reformy fiskalne, które są warunkiem korzystania z międzynarodowej pomocy. Jej słowa padły po tym, jak agencja S&P obniżyła rating Hiszpanii.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach
Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
2012-10-15 09:41 portfel Samozwańczy Demon Intelektu
Ciekawy temat z NC
Pisałem o tym wczoraj kilka dni temu od tego czsu od tego czasu up. o ok. 15%

VOXEL argumenty za inwestycją :
1. Przy cenie ok. 13 zainwestował w to najlepszy fundusz TOTAL FIZ .
Przypomnę tylko inwestycje w CRM tego funduszu przy cenie ok. 3 PLN. dziś ponad 11 PLN.
2. Mały Free Float i stabilny akcjonariat.
3. Akceptacja przez KNF prospektu emisyjnego i perspektywa szybkich przenosin na rynek główny GPW.
4. Szybki organiczny wzrost wartości spółki, przychody na akcje to ok. 10 PLN , zysk ok. 0,5 PLN , małe zadłużenie mimo wczesnego etapu rozwoju i dużego wzrostu organicznego skali działalności. Wzrost skali działalności o ok. 20 do 30% rocznie: www.voxal.pl
5. Kompetencje pracowników, budowa cyklotronu w Krakowie, jego uruchomienie może spowodować skokowy wzrost przychodów, uruchomienie planowane na IV kw.2012 / I kw 2013 .
6. Umiejętność pozyskiwania środków z UE , ostatnio pozyskane ponad 30 mln na budowę cyklotronu w ramach innowacyjnej gospodarki.
7. Ostatnie nabycia akcji przez osoby związane z władzami spółki , raporty :
http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/emitents/news/VOXEL,PLVOXEL00014,1,current,1,1;jsessionid=e-0RYX1enHb3Wd31cz2simV8.jb-web-05-node1 lub
8. Na koniec AT , podwójne dno , wyjście z rocznej korekty na zwiększonych wolumenach , opuszczenie 2/3 miesięcznej konsolidacji górą , obecne wzrosty nie powodują nawet korekcyjnego zejścia kursu na Pd., nie ma więc dystrybucji.
Nie ma fajniejszego miejsca na spekulacyjne zajęcie pozycji, bliski stop
2012-10-15 07:39 Administracja forum
Zapraszamy, wytypuj najlepszą spółkę tego tygodnia. Weź udział w pożytecznej zabawie:

http://www.money.pl/forum/konkurs-najlepsze-spolki-tygodnia-t3328314.html

Tylko dzisiaj - w poniedziałek 15 października.
2012-10-14 22:56 portfel 10-sięciotysiącznik na forum
Ostatnie 2 bessy na S&P500 zaczęły się po tym jak ten indeks zrobił 808 punktów wzrostu

http://tnij.org/ssmg

Teraz też właśnie skompletował taki właśnie ruch (666 + 808 = 1474)

Jeśli tym razem sytuacja się powtórzy to w 2012 roku będziemy mieli nowe dno bessy na poziomie 565 pkt w 2014 roku

S&P 500 likes to travel around 808 points from swing low to swing high. Extending the analog suggests a drop to 565 on the S&P 500 by mid-2014
Zobacz więcej komentarzy (261)