Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Giełdy już wiedzą, co się stanie w poniedziałek

0
Podziel się:

Choć Grecy przełożyli rozmowy na poniedziałek, inwestorzy śmiało próbują przewidzieć przyszłość.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Grecy dziś trzymali wszystkie europejskie parkiety w mocnym klinczu. Sami co prawda sporo zarobili (giełda w Atenach skończyła dzień na 5-procentowym plusie)
jednak reszta handlujących zachowała nieco zdrowszy optymizm.

Większość parkietów na Starym Kontynencie zakończyła dzień na pokaźnych plusach. Mocnym bodźcem do zakupów było przyzwoite otwarcie u Amerykanów, którzy widać nie boją się o przyszłość Grecji. Gracze za Oceanem wierzą, że politycy zadłużonego kraju zachowają się racjonalnie i złożą w poniedziałek stosowne deklaracje.

Tak radziły sobie ważne indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kulisy _ bailoutu _ nie były jednak już tak spokojne i wiele wskazywało, że politycy nie zdążą dogadać się przed terminem 20 marca, w którym rząd ma wykupić swoje obligacje. We wtorek późnym wieczorem,Jean-Claude Juncker poinformował, że planowanego na środę spotkania w sprawie pomocy nie będzie, ponieważ Ateny nie spełniły wszystkich zobowiązań.

Juncker powiedział wtedy, że wciąż brakuje gwarancji Aten w sprawie dwóch punktów: 325 milionów euro dodatkowych oszczędności w budżecie na 2012 rok i pisemnego zobowiązania szefów partii koalicyjnych w sprawie planu reform po wyborach parlamentarnych w kwietniu.

Czy Grecy do poniedziałku się dogadają? Ciężko prorokować, inwestorzy mają jednak nadzieję, że nie będzie to aż tak istotne. W ciągu tygodnia pojawiły się bowiem pomysły, żeby wypłacić Grekom jedynie 14,5 miliarda euro, czyli tyle, ile potrzebują żeby wykupić obligacje 20 marca.

Te wiadomości ostatecznie nie wywołały paniki na rynkach. Obserwowaliśmy raczej spokojną korektę, co przy takim biegu zdarzeń jest dobrym sygnałem dla kupujących. Gracze nie przestraszyli się też rewelacji Moody's. Agencja pogroziła palcem aż kilkuset bankom w Europie ostrzegając, że obetnie im oceny wiarygodności nawet o dwa _ oczka _. O ile same redukcje ratingów rynek systematycznie ignoruje, to jednak zwykle zwracał uwagę na dodanie instytucji do listy zagrożonych. Tym razem tak nie było.

Tak radził sobie WIG20 w tym tygodniu: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 ostatecznie zakończył tydzień na 1,5-procentowym plusie, a to głównie zasługa dzisiejszych notowań. Inwestorzy zarobili najwięcej na Asseco Poland, który zwyżkował dziś o 4,61 procenta. Całkiem nieźle poradziła sobie dzisiaj spółka TVN, która odbiła się od dnapo publikacji kiepskich wyników finansowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarz
dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)