Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Hiszpania rządzi parkietem

0
Podziel się:

Rentowność hiszpańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła 6 procent. Na giełdach nie ma jednak paniki.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Rentowność hiszpańskich obligacji ponownie stała się barometrem nastroju inwestorów. Im wyższa, tym na giełdach gorzej - i odwrotnie. Ujemna korelacja w doskonałym wydaniu. Główni gracze handlujący na rynku akcji ślepo podążają za rynkiem długu.

Indeksy w Europie i w Stanach Zjednoczonych wyhamowały, aczkolwiek daleko jest od paniki. Giełdy we Frankfurcie i Paryżu przyzwoicie zyskują, natomiast Wall Street oraz LSE znajdują się w pobliżu piątkowego zamknięcia.

Zobacz, jak dzisiaj zachowywały się najważniejsze polskie indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rentowności obligacji krajów strefy euro to nie jedyny powód do zmartwień. Będący jednym z ulubionych walorów Amerykanów - Apple - spada dzisiaj 3 procent. Kontynuuje tym samym pięciodniową zniżkę.

Na polskiej giełdzie świetną sesję zaliczył GTC, który zyskał niemal 8 procent. To efekt podjęcia decyzji na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z drugiej strony akcjonariusze TVN nie mieli tego szczęścia. Papiery medialnej spółki potaniały ponad 2 procent. Obroty nie przekroczyły 600 milionów złotych.

GPW: Inwestorzy zlekceważyli wyniki gigantów z USA

Artur Nawrocki, godz. 14.54

Malejąca rentowność hiszpańskich obligacji oraz lepsza od prognoz sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych zachęciły inwestorów do kupna akcji. Zlekceważyli zatem słabe wyniki amerykańskich spółek oraz kiepski odczyt indeksu New York Empire State.

Amerykańskie firmy rozczarowały wynikami. Publikacji doczekały się raporty producenta zabawek Mattel oraz holdingu Citigroup. Zyski Mattela były znacznie gorsze od oczekiwań, z kolei wyniki banku nieznacznie rozminęły się z prognozami.

Zobacz, jak sobie radzi indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Umiarkowany wydźwięk mają dane makroekonomiczne zaprezentowane o 14.30. Z jednej strony mieliśmy sprzedaż detaliczną znacznie powyżej oczekiwań, natomiast z drugiej fatalny odczyt NY Empire State. Wskaźnik przyjął najniższa wartość od grudnia 2011 roku.

Wygląda jednak na to, że najważniejszym impulsem dla inwestorów była sprzedaż detaliczna w USA, gdyż indeksy w Europie oraz kontrakty na indeks S&P500 zaczęły mocniej zyskiwać. Prawdopodobnie sesja na Wall Street rozpocznie się na solidnych plusach.

Najlepszymi blue chipami polskiej giełdy jest GTC (3,6 proc.) oraz Boryszew (1,3 proc.). Z kolei najbardziej zniżkującymi spółkami w WIG20 są Synthos oraz TVN - oba walory tracą blisko 2 procent.

GPW: Niepokojące sygnały nie straszą inwestorów

Paweł Zawadzki, godzina 12:15

Rentowność hiszpańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła 6 procent i nadal rośnie. Na giełdach nie ma jednak paniki. Co ciekawe, najważniejsze parkiety Starego Kontynentu powoli, aczkolwiek sukcesywnie pną się w górę.

Indeks największych spółek z GPW obecnie radzi sobie relatywnie słabo. Podczas, gdy WIG20 _ skacze _ wokół poziomu piątkowego zamknięcia, najważniejsze wskaźniki giełd w Londynie, Frankfurcie, czy Paryżu idą w górę od 0,5 do niemal 1 procenta.

Zobacz zachowanie WIG20 na tle najważniejszych indeksów europejskich giełd Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oprocentowanie hiszpańskich papierów skarbowych skoczyło dziś o ponad 2 proc. i tym samym przekroczyło barierę 6 procent. Około 1,5-procentowy wzrost rentowności zanotowały natomiast obligacje Włoch.

Wzrost niepokojów o peryferia strefy euro jak dotąd mocno nie przestraszył inwestorów giełdowych, jednak jeśli rozpoczętych na początku marca, dynamicznych wzrostów rentowności nie przerwą dobre dane z gospodarki, wyniki amerykańskich spółek, czy działania EBC - sytuacja posiadaczy akcji może okazać się bardzo trudna.

GPW: To zdecyduje o wyniku dzisiejszej sesji

Paweł Zawadzki, godzina 9:48

Pierwszy dzień tygodnia giełdowi inwestorzy rozpoczęli bez przekonania. Ten brak zdecydowania może jednak znikać wraz z publikacją kolejnych danych z gospodarki.

Indeks WIG20, po spadkowym otwarciu, obecnie znajduje się lekko powyżej piątkowego zamknięcia. Pod kreską utrzymują się natomiast wskaźniki spółek średnich i małych. mWIG40 traci 0,5, a sWIG80 niespełna 0,2 procent.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Więcej emocji na rynkach finansowych będzie pojawiać się z czasem, bowiem całkiem spory, jak na poniedziałek, jest dzisiejszy harmonogram publikacji ekonomicznych.

Tradycyjnie już najważniejsze będą wiadomości z gospodarki amerykańskiej. Dziś warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sprzedaż detaliczną, indeks sektora wytwórczego w rejonie Nowego Jorku oraz napływ kapitałów długoterminowych.

Swoimi wynikami za pierwszy kwartał 2012 roku pochwalą się także kolejne amerykańskie spółki. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji na Wall Street zrobią to finansowy Citigroup oraz największy na świecie producent zabawek - Mattel.

Hiszpania ciąży na rynkach. A na Wall Street...

Artur Nawrocki, 15.04, godzina 18:27

Choć początek tygodnia nie zapowiada się najlepiej, to jednak sezon wyników na amerykańskiej giełdzie oraz kilka ważnych danych makroekonomicznych może sprawić, że nadchodzący tydzień zakończymy nad kreską.

Zostanie on zdominowany przez dane fundamentalne. Zarówno wskaźniki makroekonomiczne, jak i sprawozdania finansowe przedsiębiorstw. Szczególnie istotne będę te drugie, bowiem amerykańskie spółki notowane na Wall Street dosłownie zaleją rynek raportami. Razem z informacjami z Eurolandu będą mieć największy wpływ na decyzje giełdowych graczy.

A ci nie są w najlepsze formie, gdyż poprzedni tydzień nie wypadł najlepiej. Wprawdzie była próba podniesienia się po dotkliwej korekcie, jednak ostatecznie wygrali pesymiści. Indeks S&P500 zaliczył najgorszy tydzień od początku roku, natomiast WIG20 znalazł na nieco niższym poziomie niż przed Wielkanocą. Skąd siła polskiego indeksu? Początek roku był znacznie słabszy niż na Zachodzie, zatem nie powinno dziwić że amerykańskie i europejskie giełdy tracą mocniej.

Zobacz, jak zachowywały się giełdy w poprzednim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pogorszeniu nastrojów częściowo winne są Chiny, które w czwartek dały nadzieje na przyzwoity 9-procentowy wzrost PKB, po tym jak plotka o takim tempie obiegła rynki. Niestety - oficjalny odczyt okazał się być zdecydowanie gorszy i wyniósł jedynie 8,1 procenta. Lepsze od oczekiwań produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna nie powstrzymały sprzedaży akcji oraz surowców.

Powodów do optymizmu nie daje też Euroland. Ponownie w centrum zainteresowania znalazła się Hiszpania. Rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji gwałtownie podskoczyła do niemal 6 procent. To już 0,5 punktu procentowego więcej niż rentowność porównywalnych polskich obligacji. O tym, czy jest się czego obawiać, dowiemy się w najbliższy wtorek oraz czwartek. Na te dni zaplanowano sprzedaż hiszpańskich papierów dłużnych. Najpierw będą to bony skarbowe, a potem obligacje.

W poniedziałek dojdzie również do wykupu włoskich bonów o wartości 8,25 miliarda euro, jednak nie powinno tu być żadnych przykrych niespodzianek. Wpływ nienajlepszych nastrojów wokół strefy euro może być jednak zneutralizowany przez wyniki amerykańskich spółek. Do tej pory pozytywnie zaskakiwały: Alcoa, JP Morgan, Google oraz Wells Fargo. Tak dobry start pozwala mieć nadzieje, że reszta spółek również nie zawiedzie inwestorów.

Najważniejszymi przedsiębiorstwami publikującymi swoje wyniki będą: Citigroup, Microsoft, Coca-Cola, Goldman Sachs, Intel, Jonhson & Johnson, Yahoo, BNY Mellon, American Express, e-Bay, Bank of America, DuPont, General Electrics oraz McDonald. Do tego grona dojdą notowane w Europie Tesco (LSE) oraz Nokia (Euronext).

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów będą również dane makroekonomiczne, których w nadchodzącym tygodniu nie zabraknie. W Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane raporty o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, sprzedaży domów, a także wskaźniki - NY Empire State oraz indeks Fed Filadelfii.

W Europie najbardziej istotne będą dane o inflacji konsumenckiej oraz indeksy Ifo oraz ZEW z Niemiec. Warto będzie również zwrócić uwagę na przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w polskiej gospodarce. Publikacji doczeka się także kompleksowy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ World Economic Outlook _.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)