Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: KGHM ochronił WIG20 przed dużym spadkiem

0
Podziel się:

Inwestorzy coraz bardziej niepokoją się wiadomościami z Włoch, gdzie desygnowany na premiera Mario Monti może mieć problem z uzyskaniem poparcia dla swojego gabinetu.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

WIG20 kończy sesję nieznacznie poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mogło być znacznie gorzej, gdyby nie notowania koncernu KGHM, który zyskał ponad 5 procent.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy zabrali się za aktywne kupowanie akcji KGHM po informacjach, że koncern planuje rekordowy skup akcji własnych, którego wartość może wynieść nawet 3 miliardy złotych. Inwestorzy rzucili się do kupowania akcji i w rezultacie KGHM zakończył dzien na 5-procentowym plusie.

Tak dobrego dnia nie mieli akcjonariusze, którzy ulokowali pieniądze w akcjach pozostałych spółek notowanych w WIG20. Pod dużą presją z powodu negatywnych ocen agencji Moody's znalazły się dzisiaj banki. Ich kursy spadały nawet o ponad 4 procent (Getin). Inne banki straciły po 1-2 procent.

Na pozostałych europejskich parkietach, a także w USA handel przebiega pod znakiem niewielkich spadków głównych indeksów. Większego wpływu na rynki nie miały dzisiaj informacje makroekonomiczne z USA, dotyczące nastrojów w przemyśle, a także sprzedaży detalicznej. W obu przypadkach okazały się one lepsze o prognoz analityków.

GPW: Zwrot po danych na temat inflacji

Łukasz Pałka, godz. 14.45

Sesja na warszawskim parkiecie upływa dzisiaj pod znakiem spadków. Inwestorów postraszył kolejna agencja ratingowa, nie bez znaczenie jest też ciągła niepewność związana z sytuacją we Włoszech.

W ostatnich minutach WIG20 zaczął wyraźnie odrabiać nieco straty po danych na temat inflacji w Polsce. Spadki notują dziś również wszystkie europejskie parkiety. Z kolei kontrakty na główne amerykańskie indeksy wskazują na przewagę sprzedających podczas otwarcia notowań w Nowym Jorku.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 nienajlepszy dzień mają dzisiaj banki. Powodem jest obniżenie oceny sektora finansowego w Polsce przez agencję Moody's. I chociaż KNF uważa tę opinię za krzywdzącą, to jednak wywołała ona zamieszanie na rynku. Getin traci ponad 4 procent, Handlowy ponad 3 procent, po niecałe 2 procent tracą z kolei PKO BP i Pekao SA.

Na GPW co raz większą przewagę mają sprzedający

Arkadiusz Droździel, godz. 12.40

Na posiadaczy akcji dodatkowo negatywny wpływ ma obniżka przez agencję ratingową Moody's prognozy dla rodzimego sektora bankowego do _ negatywnego _. To powoduje, że WIG20 traci na wartości około dwa procent i tym samym coraz bardziej oddala się od poziomu 2300 punktów.

Notowania indeksów w Europie i na GPW

Wśród spółek z WIG 20 najwięcej tracą więc banki. Akcje Getin Holding tanieją o około 5 proc., a PKO BP oraz Banku Handlowego o niemal 3 procent. Papiery Pekao SA tracą na wartości dwa procent.

Również w Europie największej przecenie podlegają banki. Inwestorów na Starym Kontynencie niepokoją wieści z Włoch. Nowo desygnowany na premiera Mario Monti może mieć bowiem problem z uzyskaniem poparcia dla swojego rządu.

GPW: WIG20 poniżej 2300 punktów. Przez Włochów

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

Problemy z uzyskaniem poparcia przez nowy rząd we Włoszech, a także obniżenie perspektywy dla sektora bankowego w Polsce niepokoi inwestorów na rynkach akcji.

W Europie od początku handlu przewagę posiadają sprzedający akcje. WIG20 wystartował około pół procent nad kreską, ale z czasem sukcesywnie zaczął tracić na wartości. Kilkadziesiąt minut po starcie indeks zszedł na minusy, a także spadł poniżej 2300 punktów.

Największy wpływ na pogorszenie nastrojów w Europie mają problemy desygnowanego na premiera Włoch Mario Montiegio z uzyskaniem poparcia dla nowego rządu. Monti chce, by jego gabinet składał się z fachowców, a nie polityków. Na to nie wyrażają zgody partie polityczne, mające poprzeć nowy rząd.

Gwałtowny spadek na warszawskim parkiecie jest wynikiem spadków cen akcji banków po tym jak agencja ratingowa Moody's obniżyła perspektywę dla polskiego sektora bankowego w Polsce do negatywnej.

W tej sytuacji papiery Getin Holding tracą ponad trzy procent, a PKO BP ponad 2,5 procent. Niemal dwa procent tanieją akcje Banku Handlowego i Pekao SA.

GPW: Inwestorzy we wtorek zrealizują zyski?

Łukasz Pałka

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie może przynieść realizację zysków. Nie powinna ona być jednak gwałtowna, bo pomimo ciągłej niepewności nastroje na rynku są raczej dobre.

Ta niepewność w ostatnich dniach bierze się przede wszystkim z napiętej sytuacji we Włoszech. Chociaż ustąpienie premiera Silvio Berlusconiego jest dobrą wiadomością dla rynków, to jednak inwestorzy zdają sobie sprawę, że znany ekonomista Mario Monti jako nowy premier samym swoim nazwiskiem cudów w gospodarce nie zdziała. Do tego będzie mu potrzebne poparcie polityczne i społeczne, o które w poniedziałek apelował.

Z kolei w Grecji już w środę będzie miało miejsce głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu Lukasa Papademosa. Nowy grecki premier deklaruje, że priorytetem jego działań będzie wdrożenie reform wymaganych przez Unię Europejską, bo nie wyobraża on sobie, by Grecja mogła znaleźć się poza strefą euro. Takie deklaracje powinny spodobać się inwestorom i uspokoić nastroje wokół Grecji.

Teraz jednak na pierwszym miejscu jest sprawa Włoch. Poniedziałkowe aukcja włoskich obligacji pokazała, że inwestorzy jeszcze nie dali kredytu zaufania nowemu rządowi. Stąd też spadki na europejskich giełdach, a także na Wall Street.

I chociaż GPW obroniła się w poniedziałek przed spadkami, to wtorkowa sesja może już przynieść realizację zysków. Nie powinna ona być jednak duża, bo inwestorzy oswajają się już z informacjami zza granicy, a sezon wyników spółek jest na razie bardzo pomyślny.

Inwestorzy nagradzają wzrostami kursów akcji między innymi banki, które mają za sobą okres mocniejszych spadków. Jak wynika z podsumowania PAP, w trzecim kwartale zysk netto banków notowanych na GPW wzrósł o 24 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku i był lepszy od prognoz analityków. Do tego nasze banki nie poniosły żadnych strat na np. greckich obligacjach, które tak zagrażają europejskim instytucjom finansowym.

Notowania banków z WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na wtorkowe notowania mogą mieć również wpływ dane makroekonomiczne, które napłyną na rynek. Rano pojawią się ważne informacje na temat wzrostu gospodarczego w Niemczech, a także nastrojów w niemieckiej gospodarce. To bardzo ważne dane, zwłaszcza z punktu widzenia spółek eksportujących swoje towary za zachodnią granicę.

Po południu z kolei napłyną informacje z amerykańskiej gospodarki. Będą dotyczyć wyników sprzedaży detalicznej, a także najnowszych nastrojów w przemyśle.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)