Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Koniec kwietnia pod znakiem wzrostów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.15

Dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości zachęciły inwestorów na Wall Street do kupna akcji. Również w Polsce indeksy odnotowały wzrosty.

Najnowsze informacje z rynku nieruchomości w USA są takie, że indeks obrazujący zainteresowanie kupnem domów wzrósł o około 1,5 proc. do 105,7 pkt. m/m. To wynik lepszy od wcześniejszej prognozy. Po tych doniesieniach inwestorzy na nowojorskiej giełdzie zabrali się do kupowania akcji i wiele wskazuje na to, że kwiecień będzie już szóstym miesiącem wzrostów na Wall Street.

W Polsce początek tygodnia przebiegł bardzo spokojnie. WIG20 odnotował wzrost, podobnie jak wskaźniki małych i średnich spółek przy dość niskich obrotach.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsze dla inwestorów decyzje zapadną dopiero w drugiej części tygodnia. Najistotniejsze wydają się kroki, które może podjąć Europejski Bank Centralny. Analitycy przewidują, że podczas najbliższego posiedzenia EBC zdecyduje się na cięcie stóp procentowych do 0,5 proc. Dzień wcześniej zbiera się Fed. Bardzo ważne będą w tym przypadku wszystkie informacje na temat przyszłości programu QE3.

Można więc przypuszczać, że do czasu tych decyzji inwestorzy na GPW nie będą podejmować zdecydowanych decyzji. Tym bardziej, że w tym tygodniu mamy tylko trzy sesje.

GPW: Spokój na rynku. Na jak długo?

Łukasz Pałka, godz. 15.40

Zgodnie z tym, co można było przewidzieć, handel na warszawskim parkiecie przebiega dzisiaj dość spokojnie. Główne wskaźniki na nowojorskiej giełdzie rozpoczęły tydzień na plusach.

Inwestorzy po południu poznali najnowsze dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów. Wzrost wydatków sięgnął 0,2 proc. m/m, co jest wynikiem wyższym od prognozy. Z kolei dochody wzrosły o 0,2 proc. m/m wobec wyniku na poziomie 1,1 proc. w lutym.

Na warszawskiej giełdzie emocji dzisiaj mało. Wśród ważnych informacji ze spółek warto odnotować odwołanie prezes PGNiG. Kurs akcji spółki zachowuje się jednak dość stabilnie, tracąc teraz około 0,3 proc.

WIG20 i główne indeksy w Europie podczas dzisiejszego handlu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed nami jeszcze informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości, które napłyną na rynek o godzinie 16.

Pogorszenie nastrojów w Europie i huśtawka na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 12:28

Najważniejsze europejskie indeksy oddają wzrosty z pierwszej fazy dzisiejszych notowań, tymczasem indeks największych spółek notowanych na GPW praktycznie przykleił się do linii 2.300 punktów.

Główny indeks giełdy w Paryżu oddał już niemal połowę wcześniejszej zwyżki i obecnie zyskuje już nieco ponad 0,5 procent. Niemiecki DAX zawrócił w okolicach najbliższego oporu, czyli poziomu 7.870 punktów. Z kolei brytyjski FTSE znajduje się już lekko poniżej piątkowego kursu zamknięcia.

Podobnie zachowuje się WIG20. Obecnie zyskuje on niespełna 0,4 procent, co oznacza, że znajduje się kilka punktów powyżej ważnego poziomu oporu 2.300 punktów. Był już zarówno pod nim, jak i nad nim, ale w obu przypadkach nie oddalił się od niego zbyt mocno. Jeszcze bliżej swoich piątkowych zamknięć utrzymują się mWIG40 i sWIG80.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O tym, czy WIG20 zakończy notowania powyżej linii 2.300 punktów pomogą zdecydować gracze z Wall Street. Obecnie kontrakty terminowe na najważniejsze amerykańskie indeksy znajdują się na symbolicznych plusach, ale dziś inwestorzy poznają jeszcze informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) oraz wartość indeksu podpisanych umów kupna domów (16:00).

Udany start na GPW. WIG20 walczy z kluczowym poziomem

Paweł Zawadzki, godzina 09:27

Na otwarciu dzisiejszych notowań WIG20 z nawiązką odrobił _ stratę _ z piątkowego fixingu i tym samym sforsował pierwszą istotną barierę - 2.300 punktów. Ta w ostatnim tygodniu skutecznie blokowała wszystkie ataki kupujących.

Mimo tego indeks największych spółek notowanych na GPW radzi sobie zdecydowanie słabiej niż na przykład najważniejszy wskaźnik giełdy w Paryżu.

WIG20 zyskuje obecnie około 0,5 procent, zwyżka francuskiego CAC-a jest ponad dwukrotnie większa. Na plusach wystartowały także indeksy spółek średnich i małych.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W gronie dwudziestu największych spółek tracą jedynie cztery - Eurocash Bogdanka., Pekao SA i GTC. _ Przecena _ żadnego z wymienionych blue chipów nie przekracza jednak procenta.

Ponad 1-procentowym wzrostem w WIG20 mogą pochwalić się natomiast BRE Bank i Bank Handlowy. Ich akcje drożeją obecnie o odpowiednio 1 ,4i 1,5 procent.

Europa przed historyczną chwilą. Na GPW coraz lepiej, ale...

Paweł Zawadzki, 28.04, godzina 13:45

Europejski Bank Centralny może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe w strefie euro do najniższego poziomu w historii. To dobra wiadomość dla giełdowych graczy. Niezłym prognostykiem jest także fakt, że ostatnio kupujących nie straszyły nawet te rozczarowujące informacje z gospodarki. Poprawia się także sytuacja na GPW. W tym tygodniu może jednak nieco skomplikować ją układ kalendarza.

Ubiegły tydzień obnażył kilka słabości światowej gospodarki. Rozczarowujące - w zestawieniu z prognozami analityków - dane płynęły zarówno z chińskiej (przemysłowy indeks PMI), niemieckiej (indeksy PMI dla przemysłu i usług, nastroje przedsiębiorców), hiszpańskiej (stopa bezrobocia)
, jak i amerykańskiej (m.in. przemysłowy PMI, zamówienia na dobra trwałego użytku, dane o wzroście PKB w I kwartale) gospodarki.

Zdecydowana przewaga danych zaskakujących negatywnie nad tymi pozytywnymi nie przestraszyła jednak giełdowych inwestorów, w gronie których w mijającym tygodniu zdecydowanie przeważali chętni do kupowania akcji. Amerykański indeks szerokiego rynku - S&P500 - zyskał w tym czasie ponad 1,7 procent. Jeszcze lepiej wypadły najważniejsze europejskie indeksy. Francuski CAC poszedł w górę o ponad 4, a niemiecki DAX umocnił się o niemal 5 procent.

Zobacz, jak WIG20 radził sobie na tle najważniejszych giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zaledwie ich tłem w dalszym ciągu był najpopularniejszy indeks warszawskiej giełdy. WIG20 w ciągu pięciu ostatnich sesji także poszedł w górę, ale skala jego wzrostu nie przekroczyła procenta. Jeszcze słabiej w ujęciu tygodniowym radziły sobie indeksy spółek średnich i małych. mWIG40 stracił niemal 0,1 procent, a sWIG80 zyskał symboliczne 0,3 procent.

Wyniki obu wskaźników byłyby jednak zdecydowanie słabsze, gdyby nie udana końcówka tygodnia włącznie z mocnym _ popytowym _ akcentem w piątek. Indeks grupujący _ średniaki _ podczas ostatniej ubiegłotygodniowej sesji zyskał 1,1 procent, a skala wzrostu analogicznego wskaźnika dla notowanych w Warszawie _ maluchów _ sięgnęła niemal 0,8 procent. To może zachęcić do kupowania akcji kolejnych - wstrzymujących się dotąd ze swoimi decyzjami - inwestorów.

Lekko _ wyklarowała _ się także sytuacja w przypadku WIG20. Choć indeks największych spółek dwukrotnie bez powodzenia atakował poziom 2.300 punktów, to wydaje się, że kolejna próba jest jedynie kwestią czasu. Rosnącą chęć do kupowania akcji również notowanych na GPW blue chipów pokazuje fakt, że większość ubiegłotygodniowych sesji indeks kończył dużo powyżej swoich dziennych minimów.

Kluczowym wsparciem dla kupujących jest obecnie obszar 2.250-2.270 punktów. W tym przedziale indeks największych notowanych na GPW spółek znajdował się kilkukrotnie Ani razu jednak sesji nie zakończył poniżej jego górnego ograniczenia. Dodatkowo, podczas _ odbić _ rosły także obroty. Obie kwestie wyraźnie zwiększają rangę tego obszaru jako poziomu wsparcia.

Zobacz, jak WIG20 radził sobie w ubiegłym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W centrum uwagi będą....

Kluczowym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Tym razem większość ekonomistów oczekuje, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na ich obcięcie, a główna stopa procentowa znajdzie się na najniższym w historii poziomie 0,5 procent. Moment jest bardzo dobry. Za nami mamy bowiem serię słabych danych z europejskiej (w tym przede wszystkim niemieckiej) gospodarki.

Decyzja dopiero w czwartek, ale sporo informacji ze strefy euro inwestorzy poznają także w poniedziałek i wtorek. Kluczowe będą przede wszystkim - będące ostatnio _ na świeczniku _- dane z Niemiec, które będą publikowane wręcz hurtowo. Te najważniejsze to inflacja konsumencka, sprzedaż detaliczna, nastroje konsumentów, czy stopa bezrobocia. Warto też odnotować wstępne dane o PKB w Hiszpanii w pierwszym kwartale tego roku. W środę - z okazji Święta Pracy - europejskie giełdy będą nieczynne.

Z gospodarki USA kluczowe będę najnowsze dane z rynku pracy. Stopę bezrobocia i zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym poznamy tradycyjnie dopiero w piątek. Również w tym tygodniu (w środę) decyzję w sprawie sprawie stóp procentowych podejmie Fed. Ich zmiany nie będzie, ale istotny będzie komunikat po posiedzeniu, w którym inwestorzy będą szukać wskazówek dotyczących kontynuacji programu luzowania ilościowego (QE3). Sporo będzie także danych z gospodarki. Te najważniejsze to: indeks podpisanych umów kupna domów, wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board, indeksy PMI dla przemysłu i usług, bilans handlowy, czy zamówienia w przemyśle.

'Dziurawy' kalendarz na GPWNajważniejszym, a w zasadzie jedynym istotnym, wskaźnikiem z rodzimego rynku będzie indeks obrazujący aktywność gospodarczą w polskim przemyśle (PMI). Jego publikacja zaplanowana jest na 9:00 w czwartek. Dwa dni wcześniej swoim raportem za pierwszy tegoroczny kwartał pochwali się kolejna spółka z WIG20 - BRE Bank.

Sporo namieszać na GPW może natomiast układ kalendarza. W środę warszawska giełda nie pracuje z powodu _ Święta Pracy _, w piątek ma wolne z powodu _ Święta Konstytucji 3 Maja _. Część inwestorów może _ zrobić _sobie zatem - trwający od środy do niedzieli - długi weekend. Biorąc pod uwagę, że kluczowe dla rynków finansowych kwestie rozstrzygną się właśnie w czwartek i piątek, handlujący na GPW mogą nie chcieć podejmować kluczowych decyzji już w tym tygodniu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)