Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Krajowe indeksy lepiej od średniej

0
Podziel się:

O tym, jak przebiega ostatnia sesja sierpnia na giełdach - przeczytasz w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Przewaga sprzedających w Europie i niewielkie zmiany na otwarciu giełd na Wall Street to obraz dzisiejszej sesji na światowych rynkach akcji. Inwestorzy do końca dnia będą handlować przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym.

Wciąż bez obrania wyraźnego kierunku poruszają się najważniejsze indeksy na GPW. WIG20 już kilkukrotnie schodził poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia, ale teraz jest na około 0,2 procentowym plusie. Tylko nieco gorsze nastroje panują na szerszych grupach spółek.

Najważniejsze indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na czerwono świeci się większość indeksów na Zachodzie. Niemiecki DAX traci około 0,5 procent, nieco mniej niż francuski CAC40. W ostatnich minutach sytuacja ulega jednak nieznacznej poprawie.

Od symbolicznej zwyżki rozpoczęła dziś Wall Street. Tamtejsi inwestorzy poznali zmianę dochodów i wydatków Amerykanów w lipcu. Zgodnie z oczekiwaniami, wyniosły one po 0,1 procent.

WIG20 lepszy niż indeksy w Europie. Inwestorzy boją się...

Paweł Zawadzki, godzina 13:05

Choć decyzji o interwencji w Syrii w dalszym ciągu nie ma, to temat ten wciąż niepokoi giełdowych graczy. Po niezłych danych o wzroście gospodarczym w Polsce, warszawska giełda radzi sobie lepiej niż parkiety w Paryżu, Frankfurcie, czy Londynie.

Po mozolnej wspinaczce, mniej więcej na półmetku dzisiejszych notowań WIG20 zdołał powrócić nad poziom wczorajszego zamknięcia. Tym samym wypada sporo lepiej niż benchmarki najważniejszych giełd w Europie. Francuski CAC, niemiecki DAX i brytyjski FTSE niemal zgodnie tracą po około 0,5 procent.

Zobacz, jak zachowują się najważniejsze indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak dotąd, informacją dnia dla rodzimego rynku są najnowsze dane o wzroście gospodarczym w Polsce. Dynamika wzrostu PKB w drugim kwartale tego roku wyniosła 0,8 procent, czyli dokładnie tyle, ile wynikało z opublikowanych przed dwoma tygodniami wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.

Zgodne z prognozami analityków były także dane z rynku pracy w strefie euro. Stopa bezrobocia w Eurolandzie w lipcu utrzymała się na poziomie z czerwca, czyli 12,1 procent. Wygląda jednak na to, że inwestorzy nie chcą decydować się na odważniejsze kroki, bojąc się, że w weekend mogą pojawić się konkretne decyzje w sprawie Syrii.

Ataku na Syrię nie będzie? Zobacz, co dzieje się na rynkach

Paweł Zawadzki, godzina 09:44

Ostatnia sesja sierpnia w Europie rozpoczęła się pod znakiem wiadomości, że brytyjski parlament nie zgadza się na interwencję w Syrii. Większość giełdowych indeksów wystartowała w okolicach wczorajszych zamknięć.

Nie inaczej jest na rodzimym parkiecie. Po około trzech kwadransach notowań indeks największych spółek nieznacznie traci. Lepiej niż WIG20 radzą sobie natomiast wskaźniki grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W gronie dwudziestu największych przedsiębiorstw najlepiej radzi sobie obecnie Eurocash (+1,6 procent). Jest to jedyna spółka z WIG20, której akcje drożeją o więcej niż 1,5 procent.

Przeceny wyższej niż 1,5 procent nie notuje aktualnie żaden z blue chipów. Trzy spółki tracą natomiast ponad 1 procent. Są to GTC, Synthos i Pekao SA.

Gospodarka USA przyspiesza. To samo można powiedzieć o Polsce?

Damian Słomski, 29. sierpnia, godzina 22:45

Po danych o PKB Stanów Zjednoczonych czas przyjrzeć się kondycji polskiej gospodarki. Czy również tu będziemy mieli do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem? Analitycy tego nie wykluczają, a co więcej, jeden z nich w rozmowie z Money.pl sugeruje możliwość wzrostu ponad jedno procentowego. O zwyżki na WIG20 będzie jednak trudno, jeśli nie będzie wsparcia po stronie raportów finansowych. Pierwsze półrocze tego roku podsumują m.in. KGHM, Bank Handlowy i Synthos.

Po ostatnich dwóch spadkowych sesjach WIG20 delikatnie odbija w górę. Podobnie indeksy największych giełd w Europie zwyżkowały w czwartek między 0,5 a 1 procent. Zakupom akcji sprzyjała zaskakująca rewizja tempa wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. Analitycy szacowali przyspieszenie z 1,7 do 2,2 procent. Tymczasem wskaźnik osiągnął wartość 2,5 procent, co jest wynikiem najlepszym od III kwartału zeszłego roku.

Czy to już koniec korekty na GPW? Od lokalnego szczytu z 14 sierpnia na poziomie 2475 punktów indeks blue chipów stracił nieco ponad sto punktów, zatrzymując się w okolicach 2350 punktów, które na przestrzeni ostatniego półrocza kilkukrotnie powstrzymywało kupujących lub sprzedających. W środę mimo minimalnego zejścia poniżej tego poziomu udało się w końcówce powrócić ponad tę barierę. W czwartek nieznaczny ruch w górę był kontynuowany. Przy sprzyjających informacjach gospodarczych jest szansa na dalsze wzrosty.

Tegoroczne notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć piątkowy kalendarz makroekonomiczny jest wypełniony różnego rodzaju publikacjami, dla inwestorów z GPW najciekawsza będzie zaplanowana na godzinę 10:00 rewizja PKB dla Polski. Przed dwoma tygodniami podniesiono wynik z 0,5 do 0,8 procent. Chociaż konsensus rynkowy nie zakłada zmiany, w ostatnich dniach pojawiało się wiele głosów mówiących o wyższym tempie wzrostu gospodarczego. W rozmowie z Money.pl profesor Marian Noga, były członek RPP, przyznał ,że liczy na ponad jeden procent. Argumentuje to bardzo dobrymi wynikami przede wszystkim o sprzedaży detalicznej (+4,3 procent) i produkcji przemysłowej (+6,3 procent).

Dynamika PKB w Polsce w ostatnich 10 latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nawet jeśli potwierdzi się, że nasza gospodarka wychodzi na prostą, a nawet coraz mocniej przyspiesza, to na wyraźny ruch w górę nie będzie można liczyć bez wsparcia ze strony samych spółek. Półroczne skonsolidowane sprawozdania przedstawią m.in. Synthos, Bank Handlowy i KGHM. Ze względu na blisko 10 procentowy udział w indeksie, największy wpływ na notowania WIG20 będzie miał wynik miedziowego kombinatu. Większych zaskoczeń jednak nie powinno być, gdyż przed dwoma tygodniami poznaliśmy już wyniki kwartalne. Zysk netto spółki wyniósł 682 miliony złotych, co jest wynikiem gorszym o około 10 procent od oczekiwań rynku i niemal trzy razy niższym niż rok temu. Negatywnie na sytuacji finansowej odbiła się trudna sytuacja na rynku walutowym oraz tegoroczne spadki cen miedzi i srebra.

Nie bez wpływu na notowania mogą być też dane ze strefy euro. Jeszcze przed startem sesji w Europie poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Niemczech. Odczyty za czerwiec były ujemne, stąd w przypadku sprawdzenia się prognoz mówiących o miesięczny wzroście o 0,5 i rocznym o 2 procent, powinniśmy na starcie obserwować zwyżki cen akcji. Warto mieć na uwadze także wskaźniki obrazujące kondycję strefy euro ogółem. Stopa bezrobocia powinna utrzymać się na poziomie 12,1 procent. O 0,2 punktu procentowego powinna spaść inflacja, natomiast nieznacznie, ale jednak w górę powinny pójść indeksy nastrojów zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców.

To wszystko wydarzy się w pierwszej części handlu. Druga tradycyjnie należeć będzie do Amerykanów. W czwartek, po danych o PKB, humory im dopisywały. Najwięcej skorzystali na tym akcjonariusze technologicznych spółek zgrupowanych w Nasdaq100. Był to najmocniejszy indeks i zyskał blisko 0,75 procent.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Piątkowe dane zza oceanu mają znacznie mniejszy kaliber, choć nie należy ich ignorować, szczególnie że uważane są za wskaźniki obrazujące z wyprzedzeniem zmiany zachodzące w realnej gospodarce. Wymowa prognozowanych wartości nie jest jednoznaczna. Indeks Chicago PMI powinien wzrosnąć z 52,3 do 53 punktów. Z kolei indeks Uniwersytetu Michigan najprawdopodobniej spadnie o niecałe 5 punktów do 80,5 punktów. Końcówka notowań w Warszawie powinna więc być raczej spokojna, a o tym w którą stronę podążą główne indeksy, powinny rozstrzygnąć pierwsze cztery godziny.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)