Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Niewielki wpływ danych z gospodarki

0
Podziel się:

Dobre wiadomości o polskiej produkcji przemysłowej i niemal zgodne z oczekiwaniami dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych niewiele na rynku zmieniły.

GPW: Niewielki wpływ danych z gospodarki

Paweł Zawadzki, godz. 15:00

Dobre wiadomości o polskiej produkcji przemysłowej i niemal zgodne z oczekiwaniami dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych niewiele na rynku zmieniły.

Indeks największych spółek po niewielkim spadku w okolicach 14-tej powrócił w okolice, w których jego wzrost sięga 0,5 procent. Na symbolicznych plusach notowane są wskaźniki spółek średnich i małych.

Zaprezentowana o 14-tej produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w sierpniu o 13,5 proc., czyli lepiej zarówno od odczytu z ubiegłego miesiąca (+10,5 proc. po korekcie), jak i od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że jej wzrost sięgnie 13 procent.

Niemal zgodne z oczekiwaniami okazały się dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych. Inflacja w sierpniu sięgnęła 0,3 proc. wobec prognozowanych przez analityków 0,2 procent. Po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymała się na niezmienionym poziomie wobec oczekiwanego 0,1-proc. wzrostu.

Największe emocje rozpoczną się dziesięć minut po 15-tej, ponieważ notowania WIG20 od tego momentu będą miały wpływ na kurs po jakim rozliczone zostaną wrześniowe kontrakty terminowe.

GPW: Cisza przed burzą

Paweł Zawadzki, godz. 12:40

Inwestorzy nie przejęli się nieco gorszymi od oczekiwań danymi ze strefy euro i czekają na wiadomości z gospodarki amerykańskiej. Znacznie większa zmienność, z powodu wygasania instrumentów pochodnych, z pewnością pojawi się w ostatniej fazie sesji.

Indeks największych notowanych na GPW spółek wciąż znajduje się na 0,5-proc. plusie. Nieco słabiej wypadają małe i średnie spółki. mWIG40 i sWIG80 zyskuję obecnie po około 0,3 procent.

Deficyt na rachunku bieżącym w strefie euro w lipcu wyniósł 3,8 mld euro i był o około 300 milionów wyższy niż oczekiwali analitycy. Ta wiadomość nie wpłynęła jednak na nastroje inwestorów, dla których znacznie istotniejsze będą wiadomości gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych - inflacja konsumencka w sierpniu (14:30) oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów (15:55).

Wpływ tych danych na notowania giełdowe mogą jednak przyćmić wygasające dziś instrumenty pochodne. Szczególnie ciekawe powinna być zatem ostatnia godzina notowań.

W indeksie największych spółek najlepiej wypada obecnie PGNiG, którego akcje, w efekcie zgody URE na podwyżkę ceny gazu, drożeją o 2,6 procent. Najsłabiej wypada obecnie Lotos tracący na rynkowej wycenie niecały 1 procent.

GPW: Inwestorzy ostrożnie, ale kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 9:40

Wzrosty kontraktów na amerykańskie indeksy, rosnące ceny ropy i miedzi oraz optymistyczne wieści płynące z azjatyckich parkietów zachęcają inwestorów do zakupów akcji na warszawskim parkiecie.

Główne indeksy na GPW wystartowały na dość wyraźnych plusach. WIG20 zyskuje ponad pół procenta.

Niezłe nastroje w Warszawie są efektem kilku czynników. Po pierwsze wzrost notowań kontraktów na indeksy amerykańskie zwiastuje start na plusach tamtejszych giełd. Ponadto pozytywny wpływ na rynki mają rosnące ceny ropy i miedzi na giełdach światowych. Do tego należy dodać dzisiejsze wzrosty na większości azjatyckich parkietów.

Spośród spółek z WIG 20 najlepiej wypada PGNiG, którego akcje drożeją prawie dwa procent. To efekt decyzji URE, zezwalającej na podwyżkę ceny gazu od 1 października 2010 roku.

GPW: Trzy wiedźmy rozruszają ospały rynek?

Arkadiusz Droździel, godz. 6:00

Trudno spodziewać się, by końcówka tygodnia odwróciła jakoś marazm panujący na giełdzie. Dzisiaj kilka spółek zmieni jednak swoje miejsce w poszczególnych indeksach.

Zwłaszcza ostatnia godzina sesji na GPW może dzisiaj przynieść sporą zmienność cen akcji. Jak w każdy trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału wygasają dzisiaj kontrakty terminowe. A to może spowodować spore zamieszanie, bo inwestorzy będą chcieli doprowadzić do korzystnych dla siebie poziomów indeksu WIG20.

Bez wpływu na notowania powinny także pozostać dane makroekonomiczne, które napłyną na polski rynek. Wśród informacji z Polski najważniejsza wydaje się najnowsza produkcja przemysłowa. Ostatnie odczyty pokazywały odbicie w gospodarce. Tym razem powinno być podobnie, ale już ostatnie miesiące pokazały, że inwestorzy na tego typu dane nie reagują wielkim optymizmem.

W odniesieniu do samych spółek warto pamiętać, że dzisiaj po sesji kilka z nich zmieni indeksy, w których do tej pory się znajdowały. I tak na przykład spółka LC Corp. pożegna się z indeksem mWIG40 i zasili sWIG80. Z kolei do mWIG40 wskoczy Tauron, który od kilku dni daje graczom porządnie zarobić.

Na światowych giełdach na razie również marazm. Wczorajsza sesja na Wall Street nie przyniosła wyraźnych rozstrzygnięć, a inwestorzy są dość ostrożni w decyzjach o zakupie akcji.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)