Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Odbicie w drugiej części sesji. WIG20 powyżej ważnego poziomu

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytaj, jak przebiegła sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.01

Wskaźnik WIG20 pod koniec sesji zdołał utrzymać się powyżej granicy 2.400 punktów. Za nami dość spokojna sesja, która nie obfitowała w wiele istotnych informacji, ani makroekonomicznych, ani ze spółek.

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Główne indeksy nie pokazują wyraźniejszych zmian, chociaż widać próbę odbicia po czterech dniach ciągłych spadków.

Po południu inwestorzy poznali między innymi dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Okazało się, że sprzedaż nowych domów w sierpniu sięgnęła 421 tysięcy, co jest wynikiem o tysiąc lepszym od prognoz. Wcześniej, gorzej od oczekiwań wypadły za to dane z amerykańskiego przemysłu na temat zamówień na dobra trwałego użytku.

Na warszawskiej giełdzie w drugiej części handlu widać było wyraźną przewagę kupujących. Dzięki temu WIG20 umocnił się powyżej poziomu 2.400 punktów. Zyskał również WIG30.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas czwartkowego handlu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród największych spółek warszawskiej giełdy na czele stawki znajdowali się dzisiaj operatorzy TPSA oraz Netia. Zadowoleni powinni też być posiadacze akcji BRE Banku oraz Pekao, których notowania poszły w górę o ponad 2 procent. Wejście do nowego indeksu WIG30 sprzyja wreszcie odzieżowej spółce LPP. Słabiej spisały się za to PKN Orlen oraz Boryszew, w przypadku których inwestorzy odnotowali dzisiaj straty.

GPW: WIG20 sięgnął poziomu 2.400 punktów

Łukasz Pałka, godz. 14.40

WIG20 właśnie pokonał pułap 2.400 punktów. Inwestorom będzie jednak bardzo trudno utrzymać się powyżej niego.

Na rynek napłynęły właśnie informacje z USA na temat zamówień na dobra trwałego użytku. Wyłączając środki transportu w sierpniu miał miejsce spadek o 0,1 procent m/m, co jest wynikiem wyraźnie gorszym od prognozy, która wskazywała na wzrost o 1 procent m/m.

Wall Street ma za sobą cztery dni spadków i na razie początek handlu w USA również może być _ pod kreską _. Także na europejskich parkietach nie widać na razie wyraźnej chęci do kupowania akcji.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 uwagę zwracają dzisiaj notowania TPSA, zyskujące teraz około 3 procent. Z drugiej strony jest Eurocash, który traci ponad 1,5 procent.

GPW odrabia straty, ale inwestorzy czekają na...

Paweł Zawadzki, godz. 12.50

WIG20 odrobił całość porannych strat. Lekko poprawiła się też sytuacja w Europie. Na odważniejsze decyzje kupujących poczekamy jednak zapewne do czasu, kiedy Amerykanie przerwą spadkową serię na Wall Street.

Niemal na półmetku dzisiejszej sesji indeks największych spółek notowanych w Warszawie zyskuje symboliczne 0,02 procent. Minimalnie poprawiła się także atmosfera na największych giełdach Europy. Ich indeksy w dalszym ciągu znajdują się jednak poniżej wczorajszych zamknięć.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pierwsza część sesji upłynęła przy niemal pustym kalendarzu makro. Kilka publikacji z Europy było, jednak były to wskaźniki, które zazwyczaj są ignorowane przez giełdowych graczy.

Pod tym względem znacznie bardziej emocjonująca będzie druga faza notowań. O 14:30 poznamy dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, a o 16:00 dane o tamtejszej sprzedaży nowych domów.

Oczekiwanie na ich publikację będzie tym większe, że amerykańskie indeksy wczoraj zanotowały czwartą spadkową sesję z rzędu. Wyraźnie lepsze od prognoz dane mogłyby więc okazać się _ bodźcem _do przerwania niekorzystnej dla posiadaczy akcji serii.

To już trzecia z rzędu taka sesja na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:32

Poniedziałek rozpoczął się na niewielkim minusie, wtorek na symbolicznym plusie, dziś WIG20 znów wystartował minimalnie pod kreską. To już trzecie niemrawe otwarcie notowań na GPW w tym tygodniu.

Obecnie przecena przybrała lekko na sile, a indeks największych spółek notowanych na GPW traci niespełna 0,5 procent. Nieznacznie lepiej niż WIG20 radzą sobie natomiast indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym samym rodzima giełda specjalnie nie wyróżnia się na tle najważniejszych parkietów Europy. Jej najważniejsze wskaźniki giełdowe - brytyjski FTSE, francuski CAC i niemiecki DAX - tracą aktualnie od 0,3 do niemal 0,5 procent.

Uwagę rodzimych inwestorów w dalszym ciągu przykuwają z kolei notowania Ursusa. Wczoraj - po informacji o zawarciu umowy za 90 mln dolarów w Etopii - kurs spółki poszedł w górę o niemal 75 procent. Obecnie jej akcje drożeją o kolejne 18 procent.

Na Wall Street znów spadki. Gorsze nastroje też na GPW?

Łukasz Pałka, 24. września, godzina 23:12

Środa nie zapowiada zbyt dużych emocji na warszawskim parkiecie. Nastroje w USA mogą jednak wpłynąć na to, że część inwestorów zdecyduje się na realizację zysków.

Za nami już czwarta z rzędu sesja na nowojorskiej giełdzie, która przyniosła spadki głównego indeksu Dow Jones. Obserwatorzy rynku doszukują się powodów wyprzedaży akcji w powracającym co roku temacie nadmiernego zadłużenia USA i rozmów w sprawie przyszłorocznego budżetu. Pretekst do wyprzedaży akcji dał też z pewnością szef Fed z Nowego Jorku: William Dudley w wypowiedzi dla CNBC nie wykluczył zmniejszenia skali programu QE3 jeszcze w tym roku. To o tyle ciekawe, że przed tygodniem bank centralny USA - ku zaskoczeniu rynku - jednak utrzymał skup obligacji na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie.

Na rynku zapanowało więc trochę więcej niepewności, a co za tym idzie, również chęć realizacji zysków wśród inwestorów może być teraz wyższa. Lepsze dane z polskiej gospodarki - wzrost sprzedaży detalicznej o 3,4 procent r/r i nieznaczny spadek wskaźnika bezrobocia do 13 procent - nie zachęciły ich we wtorek do wzmożonych zakupów akcji. Jednym z wyjątków była spółka Ursus, której notowania po informacji o podpisaniu wielkiego kontraktu wystrzeliły w górę o ponad 70 procent.

Warto zwrócić uwagę na to, że nowy indeks warszawskiej giełdy WIG30 ma za sobą pierwszą sesję, która przyniosła jego wzrost. Zawdzięcza to między innymi takim spółkom jak LPP oraz Eurocash, które drożały o około 3 procent.

Główne indeksy GPW podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Środa nie przyniesie inwestorom wielu istotnych danych makroekonomicznych. Rano można zapoznać się z najnowszymi doniesieniami z Niemiec. Będzie to ocena nastrojów konsumentów przygotowana przez instytut badania opinii GfK. Trudno jednak oczekiwać, by odczyt ten miał znaczący wpływ na notowania, zwłaszcza że prognozy wskazują na utrzymanie się obecnej oceny.

Więcej informacji napłynie na rynek po południu, gdy poznamy dane z amerykańskich przedsiębiorstw, a także z rynku nieruchomości. Będą to odczyty na temat zamówień na dobra trwałego użytku, jak również dotyczące sprzedaży nowych domów. Inwestorzy będą zapewne chcieli interpretować te informacje w kontekście QE3.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)