Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Prawdziwa huśtawka nastrojów na koniec tygodnia

0
Podziel się:

Zobacz, co wpłynęło na przebieg sesji w mijającym tygodniu w komentarzu Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Przez prawie cały mijający tydzień znajdowaliśmy się w giełdowym pacie. Dopiero czwartkowa sesja przyniosła nadzieje na przywrócenie byczych nastrojów. Niestety - przecieki o decyzjach agencji S&P oraz słabe dane z USA sprowadziły nadmiernych optymistów do parteru.

Indeks WIG20 ostatecznie zamknął się w piątek 0,03-procentową zniżką. Spadki nie ominęły jednak mniejszych spółek. MWIG40 spadł 0,75 proc., a sWIG80 stracił 0,32 procenta. Obroty wyniosły 673 milionów złotych, co przy tak emocjonującej sesji nie powala.

Zobacz jak zachowywał się indeks WIG20 w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy nie na żarty potraktowali przeciek o możliwym obcięciu ratingów dla Austrii, Słowacji i przede wszystkim Francji. Szczęśliwie dla giełdowych graczy nie ma w tym gronie Niemiec. Standards & Poor ma ogłosić oficjalną decyzję dzisiaj wieczorem.

Już w poniedziałek kłopoty zadłużeniowe strefy euro były przedmiotem rozmowy prezydenta Nicolasa Sarkozy z Angelą Merkel. Głowy państw dyskutowały wtedy o problemach innych krajów, w tym Grecji i Węgier. Kanclerz Niemiec rozmawiała w tym tygodniu też z szefową MFW Christine Lagarde oraz prezesem EBC Mario Montim.Trudno jednak uznać te rozmowy jako przełomowe.

Węgrzy w końcu wywiesili białą flagę, a przynajmniej w kwestii prawa bankowego. Premier Viktor Orban ostatecznie zrezygnuje z upolitycznienia banku centralnego swojego kraju, a także innych kluczowych instytucji w kraju.

W ciągu tygodnia pozytywne informacje spływały z rynku długu m. in. strefy euro i dotyczyły rynku długu. Udane aukcje obligacji przeprowadziły banki Hiszpanii i Włoch, obniżając rentowność swoich dziesięciolatek do poziomu odpowiednio 5,075 procenta i 6,465 procenta.

Całkiem niezły wynik wynegocjowali dzień wcześniej też Węgrzy, pożyczając od inwestorów łącznie 44 miliardy forintów po stopie od 9,38 do 9,41 procenta za obligację trzyletnią.

Giełdą w Polsce w tym tygodniu rządził KGHM, który dał zarobić inwestorom około ośmiu procent. Przyczyniły się do tego informacjeo zmianach w podatku od kopalin, które ogłosił w swoim expose premier Donald Tusk. Negatywnym bohaterem był Getin Holding, który stracił ponad 11 procent po wydzieleniu z grupy Getin Noble Banku. Inwestorzy obawiają się bardziej ryzykownego charakteru działalności grupy.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)