Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Świetne dane zza Oceanu, a w Warszawie?

0
Podziel się:

Na rynku dominuje atmosfera wyczekiwania. Sprawdź co przyniosła dzisiejsza sesja.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Świetne dane zza Oceanu nie wystarczyły, żeby wyciągnąć indeks WIG20 nad kreskę. Dzisiejsza sesja nie przyniosła przebicia poziomu 2200 punktów, a na rynku dominuje atmosfera wyczekiwania.

Bardzo dobrze wypadł indeks obrazujący sytuacje przemysłu w regionie Chicago - PMI. Analitycy oczekiwali spadku do wartości indeksu do 52,5 punktu. Tymczasem wskaźnik wyniósł 53,7 punktu.

Zobacz, jak dzisiaj zachowywały się indeksy giełd w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kolejnym dobrą wiadomością był odczyt indeksu zaufania konsumentów, sporządzany na podstawie opinii 5000 amerykańskich gospodarstw domowych. Wskaźnik sięgnął wartości 65,9 punktu wobec prognozowanego poziomu 61,5 punktu. To była wartość najwyższa od kwietnia bieżącego roku. Dobrze wypadły również wyniki farmaceutycznego giganta Pfizer (0,62 dolara zysku netto na akcję, a prognozowano 0,54 dolara).

Na koniec sesji nastąpiło przetasowanie wśród blue chipów. Na lidera wysunął się Bank Handlowy (wzrost o ponad 6 procent), z kolei najgorszą spółką został TVN (-4,71 proc.). Końcówka przyniosła także poprawienie notowań KGHM, który ostatecznie stracił około 1 procent. Obroty zwiększyły się pod koniec sesji wyniosły 720 milionów złotych.

GPW: Dramat na giełdzie. Co się dzieje z obrotami?

Artur Nawrocki, godz. 15.26

Jeśli wczoraj obroty na warszawskim parkiecie były żenująco niskie, to dzisiaj są już dramatycznie niskie. Indeks WIG20 spada, jednak zniżka nie ma pokrycia w aktywności inwestorów na giełdzie.

Przed decyzjami bankierów centralnych (EBC i Fedu) mieszane nastroje panują na Starym Kontynencie. Wprawdzie niemiecki indeks DAX zyskuje około 0,5 procent, to parkiety w Londynie i Paryżu tyle samo tracą. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 wskazują, że Wall Street otworzy się na niewielkich minusach.

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed otwarciem sesji w Stanach Zjednoczonych analityków nie zawiodły dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dochody wzrosły pół procenta w stosunku do poprzedniego miesiąca, z kolei wydatki pozostały takie same. Lepiej od oczekiwań wypadł indeks cen domów S&P/Case-Shiller, który wskazał 0,7 proc. spadek cen nieruchomości wobec prognozowanej zniżki 1,5 proc. rok do roku.

Wczorajszy lider - KGHM (-2,42 proc.), dzisiaj traci najwięcej spychając indeks WIG20 w dół. Najlepiej spisuje się deweloper - GTC, który zyskuje około 1,6 procent. W mWIG40 mocno zniżkują spółki mające problemy z płynnością - IDM SA (-10 proc.) oraz Polimex-Mostostal (-7 proc.).

Zaskakująca sytuacja na GPW. Inwestorzy nie chcą...

Arkadiusz Droździel, godz. 12.55

Inwestorzy na warszawskim parkiecie * *nie bardzo kwapią się do podejmowania jakichkolwiek decyzji. * *Wyczekują bowiem tego co jutro wieczorem powie szef Fed, a w czwartek EBC.

O niewielkim zainteresowaniu inwestowaniem świadczą bardzo mizerne obroty, które nie przekraczają w skali całego rynku 200 mln złotych. Szczególnie kiepsko wygląda sytuacja w przypadku małych spółek. sWIG80 wygenerował dotychczas jedynie nieco ponad 8 mln złotych.

Zobacz, jak wypada WIG20 na tle indeksów w Europie

Również w Europie nie widać wielkiego zapału do handlu akcjami. Indeksy oscylują w okolicach wczorajszego zamknięcia. Taka postawa inwestorów jest wynikiem wyczekiwania na to co powie jutro wieczorem szef Fed, a w czwartek jego kolega z EBC. Większe znaczenie dla rynków będą mieć słowa Mario Drghi'ego. Oczekuje się bowiem, że przedstawi on plan działań ratunkowych dla państw, borykających się z nadmiernym zadłużeniem.

Na giełdach wyczekują tego co powie...

Arkadiusz Droździel, godz. 10:10

Zgodne z oczekiwaniami dane z niemieckiego rynku pracy nie dają impulsu do większego zaangażowania się w zakupy akcji na giełdach w Europie.Indeksy na większości z nich oscylują w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Przed startem handlu na rynek trafiły dane o sprzedaży detalicznej u naszych zachodnich sąsiadów, które znacznie przekroczyły prognozy. W czerwcu Niemcy wydali na zakupy o 2,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ciągle jednak największy wpływ na decyzje inwestorów ma to co powiedzą szefowie Fed oraz EBC w środę i czwartek. Większość liczy, że przede wszystkim Mario Draghi po czwartkowym posiedzeniu EBC ujawni konkrety dotyczące działań ratunkowych dla państw Eurolandu, borykających się z nadmiernym zadłużeniem.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery PKN Orlen i Banku Handlowego, które drożeją o ponad 2 procent. Około 1,5 proc. tracą natomiast akcje lokomotyw wczorajszych wzrostów - PZU i KGHM.

GPW: Czy KGHM znowu podciągnie WIG20?

Artur Nawrocki, godz. 22:52

Wyczekiwanie na decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej, możliwe wyhamowanie zwyżki KGHM oraz brak istotnych danych makroekonomicznych we wtorek mogą sprawić, że WIG20 nie przebije poziomu 2200 punktów.

Na wtorkowe otwarcie neutralnie wpłynie przebieg sesji za Oceanem. Ostatecznie indeks S&P500 znalazł się minimalnie pod kreską. Amerykańscy inwestorzy zachowują ostrożność przed dalszą częścią tygodnia, kiedy to decyzje podejmie Rezerwa Federalna oraz opublikowany zostanie raport z rynku pracy.

Dla WIG20 poziom 2200 punktów może trudny do sforsowania. Koniem pociągowym indeksu był KGHM, który w poniedziałek zyskał najwięcej i stanowił ponad blisko 40 procent obrotów całej giełdy. Wzrost kursu nie ma jednak dużego pokrycia we wzroście cen surowca. Podczas, gdy kontrakty na miedź podrożały o niespełna 2 procent, KGHM wystrzelił około 15 procent.

Zobacz, jak zachowuje się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pomijając popularny miedziowy koncern, obroty na giełdzie stają się nie lada problemem. Rynki są w staniu w swoistego pata, wielu inwestorów zajęło pozycje na rynku i po prostu czeka. Część inwestorów unika polskiego rynku ze względu na niską płynność i koło się zamyka zniechęcając do inwestycji kolejnych spekulantów. Odbija się to widocznie na notowaniach akcji GPW, które od debiutu w 2010 roku systematycznie tracą.

Wtorek nie upłynie pod znakiem wielu istotnych informacji makroekonomicznych. W Japonii (godz. 1.30) i Europie opublikowane zostaną dane o bezrobociu. Oczekuje się, że Kraju Kwitnącej Wiśni stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,4 procent. Z kolei w Niemczech (godz. 9.55) i strefie euro (godz. 11.00) wskaźnik bezrobocia ma sięgnąć odpowiednio 6,8 proc. oraz 11,2 procent.

Po południu spłyną dane zza Oceanu. Dowiemy się o dochodach i wydatkach Amerykanów (godz. 14.30), które zdaniem analityków mają wzrosnąć w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nieco później poznamy nastroje inwestorów według indeksu Conference Board (16.00) oraz sytuacje w przemyśle według indeksu Chicago PMI.

Wtorek będzie kolejnym dniem publikacji wyników za drugi kwartał na zachodnich parkietach. Swoimi raportami pochwalą się m. in. Electronic Arts, Pfizer, Bayer, Deutsche Bank oraz BP. Warto będzie obserwować sytuacje we Włoszech - w poniedziałek udany przetarg obligacji powstrzymał spadki. We wtorek zaplanowana jest aukcja włoskich bonów, a światło dzienne ujrzą dane o włoskim bezrobociu.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)