Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

WIG20 oddala się od ważnego poziomu. Dlaczego?

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co aktualnie dzieje się na GPW.

  Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl 
  
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Początek handlu na giełdach za Oceanem, a także sytuacja na europejskich parkietach nie daje zbyt wielu szans na zakończenie ostatniej sesji w Warszawie na plusach.

WIG20 od początku sukcesywnie traci na wartości, oddalając się od poziomu 2400 punktów. Jeszcze większe straty ponoszą indeksy małych i średnich spółek.

Zobacz, jak wygląda sytuacja na GPW

Również na większości europejskich parkietów dość wyraźnie przeważają sprzedający akcje. Najwięcej tracą, handlujący akcjami w Mediolanie i Madrycie.

Zobacz, sytuację na giełdach w Europie

Wpływ na to mogą mieć doniesienia z Brukseli, gdzie podczas szczytu unijnych przywódców osiągnięto porozumienie w sprawie nadzoru bankowego, który ma jednak zacząć działać, nie jak wcześniej planowano od 2013 roku, ale od 2014 roku. Przesunięcie terminu może mieć negatywny wpływ na decyzję o pomocy ewentualnej pomocy dla Włoch i Hiszpanii.

Optymizmem nie napawa też początek handlu za Oceanem. Tamtejsze indeksy tracą na wartości ponad pół procent. To przede wszystkim efekt wyraźnych spadków kursów akcji Microsoft Corp. oraz General Electric. Obie spółki rozczarowały analityków wynikami swojej sprzedaży.

Sprawdź, jak wygląda sytuacja na Wall Street

Największe straty wśród blue chipów ponoszą akcjonariusze JSW, PKN Orlen i KGHM. W przypadku tej pierwszej negatywny wpływ ma strajk, a PKN Orlen zgodne z oczekiwaniami analityków wstępne wyniki za trzeci kwartał.

Indeksy wciąż dołują. Coraz trudniejsza sytuacja na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 12:25

Od początku sesji główne indeksy warszawskiej giełdy osuwają się na coraz to niższe poziomy. Inwestorów do kupowania akcji nie zachęca ani brak istotnych publikacji z gospodarki, ani niezbyt pokrzepiające doniesienia ze szczytu Unii Europejskiej.

WIG20 obecnie traci już ponad 0,5 procent. Do tej granicy zbliżają się natomiast indeksy grupujące spółki średnie i małe. Podobnej skali przecena ma miejsce także w przypadku najważniejszych giełd Starego Kontynentu.

Zobacz, jak na tle giełd w Paryżu, czy Frankfurcie radzi sobie Warszawa Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podczas szczytu Unii Europejskiej przywódcy porozumieli się w sprawie nadzoru bankowego, aczkolwiek ma on zacząć działać od 2014 roku, a nie - jak pierwotnie szacowano - już w przyszłym roku. To z kolei może utrudnić pomoc dla hiszpańskich banków. W reakcji, właśnie giełda w Madrycie traci obecnie najmocniej (ponad 1,5 procent).

W gronie blue chipów notowanych na GPW największą - bo ponad 2-procentową - przecenę obserwujemy w przypadku akcji KGHM i JSW. Notowaniom kombinatu miedziowego z Lubina nie pomogło podniesienie wyceny o 90 proc. przez analityków Ipopemy. Z kolei kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w dalszym ciągu dołuje dzisiejszy strajk.

Wszystkie indeksy pod kreską. W centrum uwagi...

Paweł Zawadzki, godzina 9:43

Wstępne wyniki PKN Orlen okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków. Zgodnie z szacunkami, na rynki nie napłynęły także żadne przełomowe informacje z Brukseli. Początek sesji na GPW przebiega zatem w bardzo spokojnej atmosferze.

Indeks największych notowanych w Warszawie spółek znajduje się obecnie minimalnie pod kreską. Po niespełna 0,5 procent tracą także indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed sesją wstępnymi wynikami pochwalił się PKN Orlen. Jego zysk operacyjny sięgnął około 1,4 mld złotych. Tym samym był zgodny z wcześniejszymi prognozami analityków. Akcje paliwowej spółki znajdują się obecnie na symbolicznym plusie.

Powodów do zadowolenia swoim akcjonariuszom nie daje natomiast Jastrzębska Spółka Węglowa. Wiadomość o dzisiejszym strajku górników spowodowała niemal 1,5-procentowy spadek kursu akcji JSW.

GPW: Te dwie spółki zmienią oblicze notowań

Maciej Rynkiewicz, 18.10, 22:50

Publikacja szacunków danych finansowych PKN Orlen oraz ostatni dzień zapisów dla inwestorów indywidualnych na akcje ZE PAK będą najważniejszymi wydarzeniami na ostatniej sesji GPW w tym tygodniu. Oczy światowych inwestorów są też zwrócone ku Brukseli, jednak nie wydaje się, żeby ustalenia europejskich głów państw jakkolwiek wpłynęły na rynki akcji.

Politycy rozmawiają bowiem o przyszłym kształcie unii bankowej. W czwartek późnym wieczorem złożyli deklarację, że - pod kątem prawnym - _ nadzorca _ wszystkich banków ze strefy euro powstanie do końca tego roku, zaś gotowy do działania będzie już pod koniec 2013 roku.

Uruchomienie systemu, który będzie działał pod komendą Europejskiego Banku Centralnego, jest istotne z punktu widzenia działania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Bez unii bankowej, zainaugurowany 8. października ESM nie może bowiem wypłacać pieniędzy bezpośrednio zadłużonym bankom, a jedynie pożyczać je rządom. A to kłopoty instytucji finansowych, głównie w Hiszpanii, są jednym z największych problemów Europy.

Jednomyślny głos przywódców Starego Kontynentu to dobry znak, jednak ustalenia mają jedynie charakter polityczny i prawny, dlatego inwestorzy prawdopodobnie je zignorują. Pokazała to dzisiejsza sesja na Wall Street. Najważniejsze indeksy za Oceanem zamknęły się na niewielkich minusach.

Było to głównie za sprawą _ falstartu _ Google. *Gigant z Mountain View nie dość, że opublikował w sprawozdaniu finansowym gorsze dane od prognoz, to jeszcze zrobił to w czasie sesji. *Systemy prawne najważniejszych giełd na świecie absolutnie zabraniają takiej praktyki. Papiery największej wyszukiwarki na świecie, po publikacji wyników, potaniały o około osiem procent.

Orlen i PAK w centrum uwagi inwestorówW Polsce, swoimi wynikami pochwali się w piątek PKN Orlen. Analitycy prognozują, że zysk netto grupy w trzecim kwartale wyniósł 1,3 miliarda złotych, względem prawie 260-milionowej straty w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody Orlenu szacuje się w granicach 32 miliardów złotych, w stosunku do 28,7 miliarda rok wcześniej. Lepsze wyniki giganta paliwowego to w dużej mierze wynik drożejącej ropy i aprecjacji krajowej waluty.

Bohaterem piątkowej sesji będzie też ZE PAK. Z harmonogramu debiutu wynika, że jutro mija ostatni dzień zapisów na akcje dla inwestorów indywidualnych. *Ostatni dzień to zazwyczaj najbardziej gorący okres. Giełdowi gracze zapisują się na ostatnią chwilę, czekają bowiem na pojawienie się informacji, które mogłyby jeszcze zmienić ich decyzję. *Koniec zapisów w przypadku tej stosunkowo dużej spółki może też oznaczać niewielki spadek cen akcji, zwłaszcza spółek z tego samego sektora. Inwestorzy zainteresowani subskrypcją wychodzą bowiem z obecnych inwestycji, obniżając kurs papierów.

Czy warto zapisać się na akcje ZE PAK? O tym więcej w piątek rano w artykule Pawła Zawadzkiego.

Prawdziwy klincz na WIG20A WIG20 nie może trwale przebić poziomu 2400 punktów. W trakcie czwartkowej sesji inwestorzy na moment wynieśli kurs do poziomu 2406 punktów, jednak po chwili do głosu doszli kupujący. Ostatecznie indeks wyrysował tak zwane _ doji _, czyli świecę, która oznacza brak zdecydowania inwestorów.

Notowania indeksu WIG20 w tym miesiącu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto jednak wspomnieć, że obroty na całym rynku niemal otarły się o poziom miliarda złotych, co sugeruje rosnące zainteresowanie rynkiem akcji. Był to wynik znacznie powyżej średniej liczonej od początku tego roku, która wynosi około 600 tysięcy złotych.

Analiza wykresu indeksu blue chips nie daje jasnej odpowiedzi, w jaki sposób w następnych dniach będą zachowywali się inwestorzy. Wciąż kluczową jest tu psychologiczna bariera 2400 punktów. Z bardzo podobnym problemem zmagają się też inwestorzy w Niemczech. Frankfurcki DAX miesiąc temu zbliżył się do swojego wieloletniego maksimum na poziomie 7450 - 7500 punktów i od tej pory boksuje się w kilkudziesięciu punktowym kanale.

Inwestorzy na Starym Kontynencie potrzebują mocniejszego bodźca do wzrostów, którego jutro... raczej się raczej nie doczekają. Wciąż na tapecie będzie szczyt przywódców Unii Europejskiej. Oprócz tego, jutrzejszy kalendarz makroekonomiczny jest niemal pusty. O godzinie 16 National Association of Realtors poda liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Analitycy szacują, że ta we wrześniu wyniosła 4,7 miliona, w porównaniu do 4,82 miliona w poprzednim miesiącu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)