Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

GPW: WIG20 wystrzelił w końcówce. Amerykanie pomogli

0
Podziel się:

Ostatnie minuty handlu w Warszawie poprawiły wyraźnie samopoczucie posiadaczy akcji.To głównie zasługa wzrostu zainteresowania akcjami w USA.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Ostatnie minuty handlu w Warszawie poprawiły wyraźnie samopoczucie posiadaczy akcji.To głównie zasługa wzrostu zainteresowania akcjami w USA.

WIG20 w samej końcówce wystrzelił w górę i zakończył dzień na ponad 1,3 proc. plusie, pomimo że jeszcze kilkadziesiąt minut wcześniej znajdował się nawet na minusach.

Sprawdź jak zachowywał się WIG20 w trakcie sesji

Powrót zainteresowania akcjami największych spółek wśród rodzimych inwestorów jest głównie efektem wyraźnego odbicia na giełdach za Oceanem. Po starcie tamtejszych indeksów na minusach, i to pomimo lepszych danych z tamtejszego rynku pracy, do głosu doszli jednak kupujący akcje. Okazało się bowiem, że wrześniowa wyniki sprzedaży sieci handlowych takich jak: Target, Nordstrom, Macy's, zwiększyły się więcej niż oczekiwano.

Wcześniej WIG20 zszedł nawet poniżej poziomu poprzedniego zamknięcia, pomimo że w pewnym momencie rósł on nawet o 2,5 procent i zbliżył się na parę punktów do 2200 punktów. Odwrót od akcji w środkowej części sesji było wynikiem wystąpienia szefa EBC, którego zdaniem _ niepewność jest wysoka i przybywa czynników ryzyka dla wzrostu PKB. _EBC trudno będzie jednak rozruszać gospodarkę strefy euro poprzez obniżkę stóp procentowych, bo jak poinformował Jean Cleude Ttrichet, inflacja w najbliższym czasie będzie wyższa niż dwa procent.

Natomiast do porannych wzrostów przyczyniały się zapowiedzi szefa Komisji Europejskiej, że jest przygotowywana skoordynowana akcja dokapitalizowania banków.

W tej sytuacji - obok spółek surowcowych, które najwięcej zyskały na koniec sesji - to banki były lokomotywami wzrostów w Warszawie.

Za Oceanem odbicie. Indeksy na GPW falują

Arkadiusz Droździel, godz. 16:55

Spadek indeksu największych spółek poniżej wczorajszego zamknięcia miało chwilowy charakter. Poprawa nastrojów na giełdach za Oceanem zwiększyło zainteresowanie akcjami także w Warszawie.

WIG20 ponownie wyszedł nad kreskę, ale skala wzrostów jest niewielka w porównaniu do sytuacji z pierwszej części sesji. Ciągle na plusach utrzymują się natomiast indeksy małych i średnich spółek.

Zobacz notowania głównych indeksów na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powrót inwestorów do zakupów akcji jest wynikiem dojścia do głosu kupujących na giełdach za Oceanem. Ich przewaga jest jednak nieznaczna i można się spodziewać ponownego odwrócenia nastawienia.

GPW: Szef EBC straszy. Inwestorzy uciekają od akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 15:40

Wytracenie wzrostów na giełdach w Europie po wypowiedziach szefa EBC przełożyło się na pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie.

Indeks największych stracił całość wcześniejszych zysków, a te w pewnym momencie wynosiły 2,5 procent. Podobnie zachowują się indeksy małych i średnich spółek.

Ucieczka od akcji na GPW jest wynikiem wytracenia wzrostów na giełdach w Europie oraz otwarcia na minusach sesji za Oceanem. Pogorszenie się nastrojów w Europie to głównie efekt wypowiedzi szefa EBC, którego zdaniem _ niepewność jest wysoka i przybywa czynników ryzyka dla wzrostu PKB _. Według niego w najbliższym czasie inflacja nadal będzie się utrzymywać powyżej 2 proc. co praktycznie wyklucza obniżkę stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Niepokój na giełdach w Europie udzielił się także inwestorom za Oceanem. Tamtejsze indeksy na starcie sesji tracą na wartości, pomimo że w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy podanie o zasiłek złożyło mniej osób niż się spodziewano (zamiast 410 było 401 tysięcy).

GPW: Dobre nastroje pomimo gorszych danych

Łukasz Pałka, godz. 12.30

Pomimo gorszych doniesień makroekonomicznych z niemieckiej gospodarki, inwestorzy na GPW na razie nie tracą zapału do kupowania akcji.

WIG20 cały czas utrzymuje ponad 1,5-procentowy wzrost wobec poziomu z wczorajszego zamknięcia. Również małe i średnie spółki notują ponad 1-procentowe zwyżki. Podobnie wygląda sytuacja na największych europejskich parkietach.

Nastrojów na rynku nie popsuły dzisiaj nawet gorsze dane z niemieckiej gospodarki. Okazało się, że zamówienia w niemieckim przemyśle w ubiegłym miesiącu spadły o 1,4 procenta. Wynik jest lepszy od ostatniego odczytu, ale jednocześnie gorszy od prognoz analityków.

W czołówce notowań wśród spółek z WIG20 po serii spadków znalazł się wreszcie dzisiaj KGHM, którego akcje zyskują około 4 procent. Powodem jest wzrost cen miedzi na rynkach na fali lepszych nastrojów wśród inwestorów. Dobrze radzą sobie również pozostałe spółki surowcowe oraz banki.

Wiele wskazuje na to, że do końca dnia sytuacja na GPW powinna być spokojna. Ważnym wydarzeniem będzie jeszcze wystąpienie prezesa EBC po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, a także zaplanowana na 14.30 publikacja cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

GPW: Znakomite nastroje na fali politycznych obietnic

Łukasz Pałka, godz. 10.10

Po godzinie handlu na warszawskiej giełdzie nastroje są znakomite i WIG20 zyskuje już 1,7 procenta. Inwestorzy śmiało kupują również akcje na innych europejskich parkietach.

Nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech główne wskaźniki zyskują ponad 1 procent. Na razie nic nie wskazuje na to, by mocne odreagowanie spadków miało zostać dzisiaj przerwane.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Inwestorzy kontynuują zakupy

Łukasz Pałka, godz. 9.25

Początek handlu na warszawskim parkiecie zgodnie z przewidywaniami przynosi dalsze wzrosty indeksów. Dzisiejsza sesja ma szansę przebiec bardzo spokojnie.

Po wczorajszych wzrostach na Wall Street, również handel w Azji przebiegał pod dyktando kupujących. Zyskały wszystkie główne indeksy na azjatyckich parkietach, i również notowania w Europie ruszają powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Szansę na wzrosty podczas dzisiejszej sesji na GPW mają spółki surowcowe oraz działające w branży finansowej. To efekt poprawy nastrojów wokół sytuacji w strefie euro i obaw o kłopoty europejskich banków.

WIG20 na tle głównych azjatyckich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Inwestorzy wierzą politykom. Nie za wcześnie?

Łukasz Pałka, 5.10, godz. 22.47

Zapowiada się kolejna udana sesja na GPW. Ostatnie tygodnie pokazują jednak, że z trudem wypracowane zwyżki mogą w jednej chwili wyparować.

Na giełdach w najlepsze trwają zakupy akcji pod pretekstem zadeklarowanego przez polityków ratunku dla banków i strefy euro. Zaczęło się we wtorek wieczorem od obietnicy unijnego komisarza Olliego Rehna, który powiedział, że strefa euro potrzebuje skoordynowanej akcji, by powstrzymać kryzys zadłużeniowy. W środę z kolei Angela Merkel dołożyła zapewnienie, że w razie potrzeby europejski sektor bankowy może liczyć na dokapitalizowanie z kieszeni podatników. Wreszcie MFW również nie pozostaje obojętny na sytuację w strefie euro i zapowiada interwencję.

OBSERWUJ wykresy:
Sprawdź aktualne notowania WIG20
Odkładając na bok pytania o sens tego typu działań, można powiedzieć, że inwestorzy właśnie tego potrzebowali, by znów zainteresować się kupowaniem akcji. Ma to szczególne znaczenie już nie tylko w kontekście bankructwa Grecji, ale również poważnych kłopotów francusko-belgijskiego banku Dexia. Najprawdopodobniej będzie on potrzebował pomocy państwa. Inwestorzy obawiają się, że bez niej mielibyśmy do czynienia z europejską odsłoną przypadku Lehman Brothers. A na to nikt nie może sobie w obecnej sytuacji pozwolić.

Tak więc deklaracje polityków ratują w tej chwili sytuację na giełdach, co było widać również po środowej sesji na Wall Street. Do wzrostów na nowojorskiej giełdzie dodatkowo przyczyniły się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy i odbicie na rynku ropy naftowej.

Czwartkowa sesja na GPW ma więc dużą szansę ponownie rozpocząć się od wzrostów. Nie wolno jednak zapominać, że po raz kolejny w ostatnich tygodniach mogą one okazać się falstartem. Tym bardziej, że inwestorzy kompletnie nie zwrócili wczoraj uwagi na kolejne obniżenie ratingu dla Włoch, czy gigantyczne strajki, które zaczynają zalewać Grecję.

Obecnie sytuacja na rynkach jest bowiem tak niepewna, że właściwie jedna wypowiedź czy plotka mogą spowodować gwałtowną przecenę, która szybko zabierze z trudem wypracowane zyski.

Jeżeli jednak tak się nie stanie, to na wzrosty mogą liczyć posiadacze akcji spółek surowcowych oraz finansowych. Sprzyja im bowiem ogólna poprawa nastrojów dotyczących strefy euro, jak również samego sektora finansowego.

Wśród danych makroekonomicznych warto w czwartek pamiętać o kolejnej informacji z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem czas na cotygodniowe dane dotyczące liczby tzw. nowych bezrobotnych. Po środowym bardzo dobrym odczycie danych dotyczących zatrudnienia, tutaj też inwestorzy liczą na pozytywne zaskoczenie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)