Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Indeks WIG20 rośnie na sam koniec notowań

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytaj, co się stało na GPW i najważniejszych rynkach akcji na świecie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Grupa polsich blue chips zakończyła pierwszą sesję w tym tygodniu na całodniowych maksimach - po spadkach w pierwszej części dnia, do głosu doszli kupujący, którzy wypchnęli WIG20 niemal na 0,4-procentowy plus. Spory w tym udział miała spółka Eurocash, która pod koniec sesji zaczęła zyskiwać i zakończyła dzień na 3,76-procentowym plusie. WIG20 znajduje się obecnie niecały punkt poniżej bariery 2300 punktów.

Dzisiejszy handel w Europie charakteryzował się niewielkimi zmianami wartości indeksów i mizernymi obrotami. Niemiecki DAX zyskuje około 0,2 procent, francuski CAC40 rośnie o około 0,1 procent. Najlepiej poradzili sobie kupujący w Grecji i Turcji - tamtejsze najważniejsze indeksy zyskują odpowiednio 1 i 0,6 procent.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie najlepsze nastroje od startu handlu panują obecnie na Wall Street. Najważniejsze indeksy rozpoczęły dzień od niewielkich spadków i do tej pory znajdują się poniżej piątkowego zamknięcia. Podobnie jak w przypadku giełd w Europie, inwestorzy w USA wykazują niewielką chęć handlowania akcjami. Serwis Bloomberg podaje, że w przypadku S&P500, obroty w minionym tygodniu były o 23 procent niższe od miesięcznej średniej.

Kalendarz makroekonomiczny zakończył się dzisiaj na publikacji Krajowego Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości. Instytut podał, że po dobiciu do najwyższego poziomu od sześciu lat, wartość podpisanych umów kupna domów spadła w czerwcu o 0,4 procent. Wynik pozytywnie zaskoczył ekonomistów, którzy prognozowali spadek przekraczający procent, jednak autorzy raportu zwrócili uwagę na rosnący koszt kredytów w USA, który negatywnie wpływa na wartość zawieranych transakcji.

GPW: Niewielkie zmiany indeksów przy marnych obrotach

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:20

Dzisiejszy pusty kalendarz makroekonomiczny sprawia, że najważniejsze indeksy w Europie balansują wokół poziomów piątkowych zamknięć. W tę tendencję wpisuje się również GPW.

Indeks WIG20, po dobiciu do dziennego minimum na poziomie 2280 punktów w pierwszej godzinie sesji, obecnie wychodzi na plus. W zupełnie odmiennych nastrojach handlują posiadacze mniejszych spółek - szersze mWIG40 i sWIG80 zmieniają się odpowiednio o plus 0,6 i minus 0,5 procent. Obroty na całym rynku wynoszą obecnie zaledwie niewiele ponad 250 milionów złotych.

Podobnie wygląda sytuacja na europejskich rynkach. Najwięcej zyskują indeksy w Atenach, tamtejszy Athex rośnie o ponad procent. Po drugiej stronie rynku są inwestorzy na Węgrzech, ze stratą BUX-a dobijającą do dwóch procent. Niemiecki DAX zyskuje około 0,3 procent, podobnie francuski CAC40.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wiele wskazuje, że giełdy przy Wall Street rozpoczną sesję od niewielkich spadków. Taki stan rzeczy sugerują notowania kontraktów terminowych na najważniejsze indeksy. Inwestorzy czekają na publikację Krajowego Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości na temat podpisanych umów kupna domów w czerwcu. Ekonomiści szacują, że ich wartość spadła o około procent.

Europa w górę, GPW w dół. Inwestorzy czekają na...

Paweł Zawadzki, godzina 12:25

Ważnych danych z Europy dziś w kalendarzu nie ma, a inwestorzy czekają przede wszystkim na jedyną istotną informację ze Stanów Zjednoczonych. Na horyzoncie są już jednak znacznie ważniejsze publikacje.

Początek tygodnia na europejskich giełdach, już zgodnie z tradycją, jest dość spokojny. Najważniejsze indeksy giełd w Paryżu, Frankfurcie, czy Londynie - przy praktycznie pustym kalendarium makro - utrzymują się na około 0,3-proc. plusach.

Nieco gorzej wygląda sytuacja na rodzimym rynku, gdzie spośród kluczowych indeksów jedynie mWIG40 znajduje się nad kreską. Zarówno WIG20, jak i sWIG80 utrzymują się poniżej swoich piątkowych zamknięć. Skala ich przeceny nie jest jednak duża.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większa zmienność na rynkach powinna pojawiać się wraz ze zbliżającym się startem handlu na Wall Street. Inwestorzy czekać będą przede wszystkim na publikację indeksu podpisanych umów kupna domów (16:00), który w czerwcu - zdaniem analityków - spadł w ujęciu miesięcznym o 1,1 procent.

O gwałtowne ruchy na giełdach może dziś być jednak trudno. Spora rzesza giełdowych graczy czeka już zapewne na - znacznie ważniejsze - informacje, które napłyną dopiero w środę. W centrum zainteresowanie rynków będą wówczas najnowsze dane o wzroście gospodarczym w USA (drugi kwartał), raport ADP o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym oraz komunikat po posiedzeniu Fed.

WIG20 byłby sporo wyżej. Sprawdź, co mu ciąży

Paweł Zawadzki, godzina 9:43

Nowy tydzień na GPW rozpoczął się całkiem spokojnie. Wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiego parkietu utrzymują się w pobliżu piątkowych zamknięć.

Praktycznie na poziomie swojego piątkowego finiszu znajduje się WIG20. mWIG40 zyskuje obecnie 0,2-0,3 procent. Mniej więcej tyle traci wskaźnik grupujący _ maluchy _.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W gronie blue chipów pozytywnie wyróżniają się dwie spółki - BRE Bank i Kernel. Akcje pierwszej z nich zyskują 1,1 proc., drugiej idą w górę o ponad 2,5 procent.

Indeksowi największych spółek najmocniej ciążą przedsiębiorstwa związane z branżą surowcową. Papiery KGHM i PKN Orlen są obecnie przeceniane po około procent.

GPW: Ważne doniesienia z USA znów rozruszają rynek?

Łukasz Pałka, 28.lipca, godzina 14:20

Przełom lipca i sierpnia może wreszcie przynieść przełom w notowaniach indeksów na warszawskim parkiecie. W nadchodzących dniach o nastrojach znów mogą zdecydować banki centralne.

W nowy tydzień inwestorzy wchodzą w kiepskich nastrojach. Indeks WIG20 co prawda trzyma się okolic poziomu 2.300 punktów, ale jego trwałe przebicie stało się dla inwestorów bardzo dużym problemem. Wyraźnie widać, że kupującym brakuje sił do dalszych wzrostów, co skutkuje widocznym w ostatnich dniach marazmem.

Główne indeksy GPW w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

I o ile pierwsze dwa dni nowego tygodnia mogą upłynąć na rynku w podobnej atmosferze, to już środa może przynieść większą zmienność nastrojów wśród inwestorów. A zdecydują o tym między innymi doniesienia z USA.

Już w środę na inwestorów czekają bowiem następujące publikacje: raport z ADP z rynku pracy, wstępny odczyt PKB za drugi kwartał w USA, indeks Chicago PMI. A jakby tego było mało, to wieczorem polskiego czasu Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Wśród tych doniesień najważniejszy wydaje się raport ADP, mówiący o tym, ile miejsc pracy przybyło w amerykańskim sektorze prywatnym w ostatnim miesiącu. Prognoza mówi o 177 tysiącach nowych miejsc pracy, co byłoby wynikiem o 11 tysięcy gorszym od poprzedniego. Z kolei zannualizowany wzrost gospodarczy w drugim kwartale analitycy szacują na 1,1 procent wobec 1,8 procent w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Jeżeli te dane się potwierdzą, mogą stać się kolejnym argumentem dla tych inwestorów, którzy nie spodziewają się szybkiego zakończenia programu QE3, bo w amerykańskiej gospodarce wciąż nie widać wyraźnego odbicia. W tym kontekście gracze z pewnością będą próbowali się też odnieść do komunikatu po posiedzeniu Fed. Wydaje się jednak, że tym razem emocje z nim związane będą mniejsze, bo Ben Bernanke w ostatnim wystąpieniu przed Izbą Reprezentantów stwierdził, że warunkiem zakończenia QE3 jest wyraźna poprawa w amerykańskiej gospodarce, w tym przede wszystkim na rynku pracy. To oznacza spadek stopy bezrobocia w okolice 6 procent. Tymczasem najnowsze dane o bezrobociu, które poznamy w piątek wskażą zapewne na poziom o około 1,5 punktu procentowego wyżej.

Obok informacji z USA czwartek przyniesie z kolei doniesienia po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jego władze raczej na pewno nie zdecydują się na zmianę stóp procentowych, ale inwestorzy powinni skupić się na wystąpieniu jego szefa na konferencji prasowej. W jego słowach warto poszukać odniesień do prognoz dla europejskiej gospodarki, zważywszy między innymi na lepsze od spodziewanych odczyty wskaźników PMI z ubiegłego tygodnia.

Na giełdzie trwa sezon wyników spółek za drugi kwartał. W nadchodzących dniach uwagę inwestorów mogą w głównej mierze przyciągnąć raporty instytucji finansowych. Wśród spółek z WIG20 opublikują je: BZ WBK (wtorek) oraz BRE Bank (czwartek). Warto przeanalizować publikowane wyniki przede wszystkim pod kątem wpływu na nie ostatnich cięć stóp procentowych. Analitycy są zdania, że o ile był on negatywny, to w drugim półroczu ten czynnik nie powinien już mieć takiego znaczenia, a całkowity wynik netto sektora bankowego za 2013 roku może być o około 10 procent niższy od 2012 roku, kiedy to banki miały osiągnęły rekordowo wysoki zysk netto.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)