Notowania

giełda
24.09.2010 17:36

Inwestorzy z zapałem kupowali akcje

Mimo spadków na początku notowań, na koniec sesji inwestorom udało się wypchnąć w górę giełdowe indeksy, dzięki czemu WIG znalazł się na najwyższym poziomie od czerwca 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Również indeks blue chips zanotował najwyższe zamknięcie od dwóch lat (dokładnie od 4 września 2008 roku, a więc tuż przed upadkiem Lehman Bros.), jednak w jego przypadku tegoroczny szczyt intra-day wypadł na poziomie 2619 pkt. Do jego pobicia brakuje jeszcze 13 pkt/0,5 procent.

Warto podkreślić, że GPW jest jedynym z niewielu rynków, na którym giełdowe indeksy wybiły się ponad poziom tegorocznych szczytów, będących zarazem szczytami hossy trwającej od zimy 2009 roku. Pod tym względem niewiele ustępuje nam niemiecki DAX, a większości światowych indeksów brakuje około 5 procent.

Ale już w zestawieniu dziennym to nie WIG20 jest liderem. Zwyżkę na poziomie 1,8 proc. zanotował madrycki IBEX; o 1,6 proc. wzrósł niemiecki DAX. Również początek notowań na Wall Street przyniósł silny wzrost indeksów (o 1,6 proc.). Dobre nastroje inwestorów to pochodna publikowanych dziś danych makro. Wzrósł (a oczekiwano spadku) indeks IFO nastrojów w niemieckim biznesie. Z kolei w USA wartość zamówień na dobra trwałego użytku wzrosła o 2 proc. (oczekiwano 0,9 proc.) - nie uwzględniając samochodów, gdzie wartość zamówień spadła. Dane dotyczące sprzedaży nowych domów w Stanach były nieznacznie lepsze od oczekiwań.

Na GPW ton notowaniom nadawały największe spółki. PKO BP zyskał 4,7 proc., osiągając najwyższy kurs od dwóch lat, a Pekao 2,4 proc. W reakcji na doniesienia o ustępstwach strony rosyjskiej w negocjacjach, odbijały też spółki, które mogły mieć potencjalne kłopoty po ograniczeniu dostaw gazu do Polski, jak PKN (wzrost o 1,5 proc), PGNiG (1,7 proc.) czy KGHM (1,2 proc.).

Jednak ciężar zwyżek dźwigały przede wszystkim banki, których indeks branżowy zyskał 1,8 proc. i jest na najwyższym poziomie od kwietnia. Zainteresowanie akcjami dużych spółek może świadczyć o obecności inwestorów zagranicznych, których przedstawiciele w ostatnich dniach licznie chwalili nasz rynek akcji. W podjęciu decyzji mogły im pomóc dzisiejsze dane o wzroście sprzedaży detalicznej o 6,6 proc. (oczekiwano 5,3 procent).

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz