Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM odrobił straty. Czwarta wzrostowa sesja na GPW

0
Podziel się:

Słabo radzący sobie w pierwszej części sesji KGHM odrobił większość strat i tym samym nie pociągnął w dół całego WIG20. Bez wpływu na przebieg notowań na GPW nie mogły pozostać optymistyczne nastroje panujące na większości europejskich parkietów.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 17:40

Dzięki udanemu fixingowi indeks największych notowanych na GPW spółek zdołał zakończyć notowania ponad 0,7 proc. nad kreską. Powyżej swoich wczorajszych zamknięć finiszowały także indeksy spółek średnich i małych. Warto zwrócić uwagę na relatywnie wysokie obroty, które w przypadku całego parkietu przekroczyły 1,2 mld złotych.

Zobacz przebieg sesji na warszawskiej GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnie, opublikowane dziś i istotne dla giełdowych graczy, dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych nie poszły w kierunku zaprezentowanych wcześniej optymistycznych wiadomości z rynku pracy. Indeks obrazujący koniunkturę w sektorze wytwórczym w rejonie Filadelfii (Philly Fed Manufacturing Index) znalazł się na poziomie 7,3 punktu, czyli o ponad 3 punkty niżej niż oczekiwali analitycy.

Nie zniechęciło to do kupowania akcji amerykańskich inwestorów. Ciągnięte w górę m.in. przez Bank of America indeksy z Wall Street utrzymały dobrą atmosferę panującą od kilku dni na GPW. WIG20 zamknął sesję ponad 0,7-proc. wzrostem. W gronie liderów znalazły się Lotos (+3,1 proc.) i Pekao SA (+2,8 proc.).

Najmocniej przecenione w WIG20 spółki to Bank Handlowy (-3,5 proc.), PBG (-2,8 proc.) i Asseco Poland (-1,1 proc.). Mocno tracący w trakcie sesji, z powodu _ n _egatywnej decyzji odnośnie skupu własnych akcji, KGHM odrobił większość wcześniejszych strat i ostatecznie notowania zakończył jedynie 0,2-proc. spadkiem.

GPW: Zaskakujące dane zachęcą do kupowania akcji?

Paweł Zawadzki, godzina 15:02

Mniej więcej od południa inicjatywę na GPW zaczęli przejmować kupujący. Obecnie na ich korzyść działają niezłe dane z gospodarki.

WIG20 zyskuje aktualnie około 0,2-0,3 procent. W bliskich okolicach wczorajszych kursów zamknięcia oscylują także wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowanie mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Pozytywne zaskoczenie spotkało inwestorów ze strony danych z amerykańskiego rynku pracy. Okazało się bowiem, że liczba nowo zarejestrowanych w ubiegłym tygodniu bezrobotnych sięgnęła 352 tysiące, czyli równe 50 tysięcy mniej niż w tygodniu poprzedzającym (402 tysiące po lekkiej rewizji w górę) oraz ponad 30 tysięcy mniej niż oczekiwali analitycy (385-387 tysięcy).

Nieco gorsze od prognoz okazały się natomiast dane z sektora nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Co prawda zgodna z oczekiwaniami była liczba wydanych pozwoleń na budowę domów, jednak nieco rozczarowały dane o liczbie rozpoczętych projektów. Okazało się bowiem, że w grudniu wystartowało 657 tysięcy budów, natomiast analitycy oczekiwali, że będzie ich ponad 20 tysięcy więcej.

Warto także wspomnieć o pozytywnym zaskoczeniu ze strony rodzimej gospodarki. Produkcja przemysłowa ponownie okazała się lepsza od rynkowych szacunków. O 16-tej na rynki napłyną jeszcze dane obrazujące aktywność przemysłową w rejonie Filadelfii. Jeśli nie rozczarują - jest całkiem spora szansa na kolejną udaną sesję na warszawskiej giełdzie.

GPW: Sprzedaż obligacji udana, ale KGHM ciąży

Artur Nawrocki, godzina 12:15

Francuzom i Hiszpanom udało się sprzedać obligacje w większości przy mniejszym oprocentowaniu niż przy poprzednich aukcjach. Bardzo dobrze wypadła seria francuskich obligacji wygasająca w lipcu 2014 roku, gdzie rentowność sięgnęła 1,05 procenta.

Niestety nie te wieści z europejskiego rynku długu nie przełożyły się na indeksy w Polsce. A te spadają - WIG20 (-0,41 proc.), mWIG40 (-0,17 proc.) natomiast sWIG80 (-0,28 procenta).

Zobacz jak polski WIG20 radzi sobie na tle europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dobre nastroje panują jednak na najważniejszych parkietach Starego Kontynentu. DAX zwyżkuje 0,11 procenta, CAC40 rośnie 0,8 procenta, natomiast brytyjski FTSE zyskuje niemal 1 procent.

Na notowaniach blue chipów ciąży przede wszystkim KGHM, w którym akcjonariusze nie zgodzili się na skup akcji w celu umorzenia za 3 miliardy złotych. Miedziowy gigant traci już niemal 3 procent.

GPW: Aukcje obligacji hiszpańskich i francuskich były udane

Artur Nawrocki, godz. 10.15

Po całkiem dobrym otwarciu, na giełdzie zaczęły przeważać niedźwiedzie. Inwestorzy czekają na aukcje obligacji hiszpańskich i francuskich, które są zaplanowane na godzinę 10.30.

Indeks blue chipów WIG20 zniżkuje 0,05 procenta. Nieco lepiej sprawują się indeksy małych i średnich spółek, które są lekko nad kreską.

Zobacz jak rozpoczął sesję indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na zachodzie Europy najważniejsze indeksy lekko zwyżkują. CAC40 rośnie 0,69 procenta, DAX zyskuje 0,09 proc. z koeli brytyjski FTSE znajduje sie 0,45 procenta powyżej kursu odniesienia. _ Zielono _ było także na giełdach azjatyckich - Nikkei255 rósł 1,04 proc., a Shanghai B-Share zyskał 0,5 procenta.

Na polskiej giełdzie wśród blue chipów najlepiej radzi sobie deweloper GTC, który zyskuje 22,6 procenta. Dobrze radzi sobie także Lotos rosnący ponad 2 procent. Najgorzej w WIG20 wypada PBG (-1,65 procenta).

GPW: Wyniki amerykańskich spółek bedą rządzić Warszawą

Artur Nawrocki, 18.01, godz. 22.30

Informacje ze Stanów Zjednoczonych powinny być głównymi czynnikami rządzącymi indeksami w Warszawie. Początek sesji na GPW będzie wsparty udanym przebiegiem notowań za Oceanem, natomiast popołudnie będzie zależeć w dużej mierze od wyników amerykańskich spółek.

Wśród przedsiębiorstw, które opublikują swoje wyniki za IV kwartał znajdzie się m. in Bank of America, Morgan Stanley oraz UnitedHealth Group. Najwięcej emocji będzie budzić sprawozdanie tego pierwszego. Analitycy prognozują, że bank osiągnie zysk na akcje w wysokości 0,15 dolara wobec 4 centów przed rokiem. Po zamknięciu sesji w USA wynikami podzielą się giganci z branży informatycznej - Google, Microsoft, IBM oraz Intel.

Zobacz jak wyglądała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Amerykańska giełda dobrze zakończyła środową sesję, a sam indeks S&P500 zyskał 1,11 procenta. Inwestorów zza Oceanu do zakupów zachęcił m. in. Goldman Sachs, który sprawił niespodziankę analitykom przebijając ich prognozy aż o 48 procent. Na drugą część sesji bardzo dobrze podziałał indeks NAHB (National Association of Home Builders), który obrazuje nastroje panujące na rynku nieruchomości. Odczyt na poziomie 25 punktów, choć daleki od ideału, był najwyższy od niemal 4,5 roku. Może to wskazywać na początek oczekiwanego ożywienia na rynku mieszkaniowym w Stanach Zjednoczonych.

Zachowanie WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sytuacja na wykresie WIG20 wygląda dosyć pozytywnie. Przebiliśmy 2200 punktów przy zwiększonych obrotach, a wspomniany poziom stał się wsparciem. Dwie ostatnie sesje stworzyły wąski kanał wahań od 2203 do 2235. Prawdopodobnie część inwestorów wykorzysta te dwie linie do budowy swojej krótkoterminowej strategii. Wydaje się, że jednak bardziej realne jest przebicie tej górnej linii i kontynuacja wzrostów.

Oprócz wyników finansowych amerykańskich spółek czeka nas w czwartek kilka ważnych wydarzeń z punktu widzenia inwestora giełdowego. Przeprowadzone zostaną aukcje obligacji hiszpańskich i francuskich. Ostatnie trendy na rynku długu pokazują, że sprzedaż będzie należała do udanych. W końcu banki muszą _ gdzieś _ ulokować te 0,5 biliona pożyczek, które dostały od Europejskiego Banku Centralnego w grudniu. O godzinie 13.00 sam Mario Draghi zabierze głos.

Po południu dowiemy się także o dynamice produkcji przemysłowej w Polsce, które będzie jedynie przedsmakiem danych spływających ze Stanów Zjednoczonych. Równo o godzinie 14.30 zostaną opublikowane jednocześnie: inflacja konsumencka, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, pozwolenia oraz rozpoczęte budowy domów. Nieco później zaprezentowany zostanie indeks Fed z Filadelfii obrazujący koniunkturę przedsiębiorstw w regionach - Pensylwanii, New Jersey i Delaware. Tworzony on jest na podstawie ankiet wysyłanych do managerów firm działających w rejonie.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)