Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Bugaj: poprawy klimatu ciąg dalszy

16
Podziel się

Wczorajsza sesja przełamała wcześniejszą złą passę krajowego rynku. Wzrostom towarzyszyły większe obroty oraz dobre zachowanie spółek tradycyjnie kojarzonych z działalnością kapitału zagranicznego. Wygląda więc na to, że inwestorzy zagraniczni wykorzystują poprawę globalnego klimatu do zakupu polskich akcji i dzisiaj ten trend był kontynuowany.

Bugaj: poprawy klimatu ciąg dalszy
bDSNNuth

W ostatnich dniach na rynek napływają raczej pozytywne wiadomości. Sygnały z Waszyngtonu i Pekinu wskazują na prowadzone rozmowy odnośnie wzajemnej wymiany handlowej. Pojawiają się nawet raporty o zwiększonych zakupach amerykańskich produktów przez stronę chińską, co oznaczałoby wypełnienie słów wcześniej wypowiedzianych przez Donalda Trumpa, co do których inwestorzy podchodzili bardzo sceptycznie.

Wczoraj wieczorem Theresa May obroniła także swoje stanowisko przewodniczącej Partii Konserwatywnej i pozostanie premierem, choć z pewnością bardzo osłabionym ostatnimi wydarzeniami.

Najważniejszą wiadomością dnia było jednak złagodzenie tonu na linii Rzym-Bruksela. Włochy zaoferowały obniżenie przyszłorocznego deficytu budżetowego do 2,04 proc. z planowych wcześniej 2,4 proc., a w Brukseli mówi się o konstruktywnych rozmowach. Wspierało to akcje włoskich banków oraz ogólnie bardziej peryferyjne rynki europejskie.

bDSNNutj

Ten umiarkowany optymizm nie przerwał Europejski Bank Centralny, który zgodnie z oczekiwaniami stóp procentowych nie zmieniał i powtórzył wolę zakończenia programu skupu aktywów. Zmienił jednak nieco swój wcześniejszy optymistyczny ton. Najnowsze projekcje makroekonomiczne zostały bowiem obniżone w przypadku tempa wzrostu w obecnym i przyszłym roku.

Także inflacja w 2019 roku według najnowszych zapowiedzi będzie nieco niższa niż szacowano to we wrześniu. Ogólny bilans ryzyk wciąż jest zrównoważony, ale Mario Draghi zaakcentował jego zmianę na bardziej niekorzystny. Pojawiła się także deklaracja chęci reinwestycji środków z zapadających obligacji przez dłuższych czas, także po rozpoczęciu podwyżek stóp procentowych. Tym samym EBC chce utrzymywać wielkość swojego bilansu na niezmienionym poziomie i przez to nastawianie polityki monetarnej ma pozostać łagodne.

Te deklaracje osłabiły nieco wspólnotową walutę, ale na rynku akcji przeszły bez większego echa. Dla GPW słowa Mario Draghiego większego znaczenia nie miały. Ważniejsze było wykorzystanie pozytywnych sygnałów płynących z wczorajszej sesji, co przełożyło się na przekroczenie przez indeks WIG20 poziomu 2300 pkt. Ostatecznie blue chipy zyskały 1,56 proc. i pozytywnie wyróżniały się w Europie. Jeszcze lepiej poradziły sobie spółki średnie, który zyskały ponad 2 proc. i jako pierwsze pokonały lokalne maksima z początku miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSNNutK
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(16)
ZT
2 lata temu
Hop i siup i 2500 na sp500 osiągnięte. Dziwnie nasza szmatka giełda mocna. To może dlatego, że Jasiu mocno kupuje.
xyz
2 lata temu
Na giełdach cena zwykłej kiszonej kapusty wynosi ok. 3 zł/kg. Produkty regionalne i bio są dużo droższe. W detalu potrafią kosztować nawet ponad 10 zł/kg. Wiadomo nie od dzisiaj, że bez kapusty trudno się obejść, a kiedy brakuje kapusty kiszonej, albo jej cena osiąga szczyty, to wnet rodzą się pytania: Jak żyć, panie premierze? No jak?
ZT
2 lata temu
Stany lecą i co najważniejsze poparte jest to spadkiem rentowności obligacji, co niechybnie oznacza rynek misia, stworzenia dawno nie goszczącego na giełdach.
bDSNNutL
Etermit
2 lata temu
za oknem mroźna zima wiec trzymajcie się ciepło
Emigrant ie
2 lata temu
Pisałem wcześniej kupować złoto! Dziś kolejne + 1%. Wciąż jest potencjał dopuki rynki krwawią. Panika jeszcze przed nami. Nie znam się tak jak ZT na technice ale myślę że Ameryka to może ze 60% spadnie po takich wzrostach ostatnich lat
...
Następna strona