Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Krajowe indeksy zbliżają się do technicznych oporów

0
Podziel się:

Jedynym indeksem, który nie wytrzymał dotychczasowego tempa zwyżki jest sWIG80.

Krajowe indeksy zbliżają się do technicznych oporów

Indeks WIG20 realizuje opisywany przez nas scenariusz aprecjacji do strefy 1.850-1.870 pkt. W lepszej dyspozycji od ubiegłego tygodnia znajdują się spółki finansowe. W dalszym ciągu warszawskiemu parkietowi sprzyja otoczenie zewnętrzne. We wtorek niemiecki DAX zaliczył zwyżkę o 2,5 procent i znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku.

Barometr największych spółek GPW zyskał podczas wtorkowej sesji 0,55 proc. i dotarł do 1.847 pkt. Obroty ukształtowały się na wyższym poziomie niż dzień wcześniej i wyniosły 535 mln zł. Na wykresie świecowym dziennym powstał kolejny biały korpus. Indeks WIG20 znajduje się obecnie na poziomie sprzed załamania wywołanego Brexitem. W krótkim terminie rośnie ryzyko niewielkiej korekty. Jeżeli jednak utrzyma się sprzyjające otoczenie zewnętrze, indeks WIG20 jest w stanie przedłużyć bieżącą zwyżkę i kontynuować wzrosty do kolejnego poziomu technicznego oporu znajdującego się w rejonie 1.900 pkt.

Chwilowe zawahanie indeksu sWIG80, czy miejsce do większej korekty?

Jedynym indeksem, który nie wytrzymał dotychczasowego tempa zwyżki jest sWIG80. Wczoraj aprecjacja barometru koniunktury wśród małych spółek wyniosła tylko symboliczne 0,05 proc. Notowania sWIG80 nieznacznie przekroczyły szczyt z połowy maja br. (13.900 pkt.) i znajdują się na najwyższym poziomie w tym roku. Z punktu widzenia analizy technicznej okolice 14.000 pkt. mogą okazać się ważne dla krótkoterminowej koniunktury ze względu na przechodzące w tym miejscu górne ograniczenie średnioterminowego kanału wzrostowego.

Inwestorzy stopniowo przygotowywać się będą do pełni sezonu publikacji wyników finansowych spółek za drugi kwartał 2016 roku. To właśnie kwartalne raporty mogą okazać się teraz skutecznym kluczem w selekcji wartościowych spółek.

Końcówka sezonu publikacji wyników w USA

Earning season kończy się natomiast za oceanem. Z prawie 90 proc. spółek, wchodzących w skład indeksu S&P 500, które zaprezentowały raport za drugi kwartał br., tradycyjnie już większość, bo 77 proc. spółek wykazało rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku netto. Szacuje się jednak, że suma zysków spółek z indeksu S&P500 obniży się w drugim kwartale o 2,7 proc., i będzie to piąty z rzędu kwartał ujemnej dynamiki wyników. W krótkim terminie rynkowi sprzyjają lepsze od oczekiwań piątkowe dane z rynku pracy w USA oraz rozszerzony przez Bank Anglii program luzowania ilościowego (QE).

Getin Noble Bank – niewielka reakcja kursu na opinię KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zwróciła się do Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) o wyrażenie opinii w sprawie zidentyfikowania Getin Noble Banku (GNB) jako "innej instytucji o znaczeniu systemowym" i nałożenia na bank bufora w wysokości równoważnej 0,25 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 Rozporządzenia UE nr 575/2013, podał bank.

Notowania Getin Noble Banku tylko w niewielkim stopniu zareagowały na wyrażoną opinię przez KNF. Rynek może być jednak zaniepokojony tym, że bank może mieć kłopoty z utrzymaniem współczynników kapitałowych na poziome wymaganym przez nadzór. Zarząd Banku informuje natomiast, iż nie otrzymał informacji o terminie wprowadzenia bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym oraz jego wpływie na minimalne wartości współczynników kapitałowych. Wcześniej podobną opinię KNF wyraził w stosunku do PKO BP, co również nie miało większego wpływu na jego notowania. Można spodziewać się, iż KNF może nałożyć dodatkowe bufory także na inne banki.

Enea – wyniki nieznacznie lepsze od oczekiwań

Enea, według wstępnych danych, w pierwszej połowie roku osiągnęła 471 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 611 mln zł zysku operacyjnego, 1,2 mld zł EBITDA i 5,6 mld zł przychodów - podała Enea w komunikacie.

Z zebranych przez PAP prognoz wynika, że konsensus oczekiwań analityków na pierwszą połowę 2016 roku zakładał wypracowanie przez Eneę 450,6 mln zł zysku, 640,7 mln zł EBIT, 1,2 mld zł EBITDA i 5,6 mld zł przychodów. Przedstawione wstępne wyniki uznajemy zatem za nieznacznie lepsze od oczekiwań. Ostateczny raport poznamy 26 sierpnia 2016 roku. Dla porównania w analogicznym okresie 2015 roku spółka miała 317 mln zł zysku netto i nieco ponad 520 mln zł zysku operacyjnego.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)