Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Lepsza sytuacja na rynkach, ale indeksy nadal w potrzasku

0
Podziel się:

Niska wartość obrotów na rynku giełdowym wskazuje na wakacyjne nastroje inwestorów.

Lepsza sytuacja na rynkach, ale indeksy nadal w potrzasku

Po słabej końcówce ubiegłego tygodnia, kiedy to krajowe indeksy ugięły się pod naporem wyższej aktywności strony podażowej, wczoraj doszło do odreagowania w górę większości krajowych indeksów. Wyjątek stanowił jedynie sWIG80, którego wartość spadła o symboliczne 0,11 procent. Główny barometr GPW, WIG większość swojej dziennej zdobyczy wynoszącej 0,48 procnet zainkasował w końcówce sesji. Wciąż razi jednak wakacyjna wartość obrotów, która na całym rynku wyniosła wczoraj 380 milionów złotych.

Krótkoterminowa sytuacja techniczna naszych indeksów jest umiarkowanie pozytywna, jednak do postawienia _ kropki nad i _ brakuje sesji, która np. w przypadku indeksu WIG20 oderwałaby ceny w górę na większą odległość od poziomu 2.300 punktów. Byki mogłyby spokojniej odetchnąć po przekroczeniu poziomu ostatniego lokalnego maksimum przy 2.330 punktów. Do czasu braku realizacji tego scenariusza, wciąż istnieje bowiem ryzyko, iż po czerwcowej przecenie, lipcowe ocieplenie nastrojów stanowi jedynie korekcyjne odbicie. Stawka jest wysoka, gdyż indeks WIG20 w pesymistycznym scenariuszu mógłby jeszcze raz przetestować okolice 2.150-2.200 punktów. Bezpieczniejszą sytuację obserwujemy natomiast na indeksie WIG, który korzysta przede wszystkim z utrzymującej się relatywnej siły kursów średnich i małych przedsiębiorstw. Dodatkowo jest to indeks dochodowy, który w przeciwieństwie od indeksu cenowego WIG20, nie jest korygowany o odcinane kolejne dywidendy dużych spółek. Obecnie pierwsze ważne wsparcie dla WIGu możemy
wyznaczyć w rejonie 45,5 tys. punktów.

Przed nami raporty dużych spółek

W ostatnich tygodniach dość dobrze na tle rynku prezentuje się sektor bankowy. Inwestorzy zdecydowanie preferują akcje instytucji finansowych w zestawieniu z np. sektorem surowcowy, czy energetycznym. Obecnie banki czekać będzie test w postaci oceny jakości raportu finansowego za II kwartał 2013 roku. Swoje osiągniecia za ten okres zwyczajowo podało już Millennium. Raport banku za II kw. br. okazał się być lepszy od rynkowych oczekiwań. Zysk grupy wzrósł do 134,2 mln zł ze 111,1 mln zł rok wcześniej (oczekiwano 114,7 mln zł). Jest to dobry prognostyk dla kolejnych banków. Już dzisiaj oczekiwania te będą częściowo zweryfikowane, gdyż wyniki przedstawi BZ WBK. We czwartek natomiast raport opublikuje BRE Bank.

Wall Street w dół za indeksem Nikkei

Słabszą pierwszą sesję tygodnia mają za sobą natomiast gracze za Oceanem. Przez większą część poniedziałkowych notowań, podaż rozdawała karty. Ostatecznie indeks S&P500 stracił 0,37 procent, a 7 spośród 10 sektorów z indeksu S&P500 straciło na wartości. Jako główny powód podaje się dyskonto, które nastąpiło względem giełdy w Japonii. Indeks giełdy kraju _ Kwitnącej Wiśni _ istotnie zniżkował bowiem w ostatnich trzech dniach. Dzisiaj nastroje w Tokio w końcu poprawiły się, co obrazuje odreagowanie Nikkei o 1,44 procent. Inwestorzy na Wall Street czekają na środową publikację drugiej estymacji dynamiki PKB za II kw. br. (spodziewany jest wzrost o 1,0 procentt). Tego samego dnia obradować również będzie FED, od którego oczekuje się wskazówek dotyczących przyszłość QE3.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.